Hacı Abdullah: Geleneksel Lezzet Durağı Lokantada İndirimli Fiyatlar

Tarifsiz lezzetlerin mekanı Hacı Abdullah. Galeri

İçine girildiği ilk andan itibaren insanı adeta farklı bir zamana götüren bir mekan. Gerek dekorasyon, gerek müşterilere verilen hizmet ve nezih bir ortamın getirdiği rahatlık insanın kendisini özel hissetmesini sağlıyor. Gayet sessiz ve huzurlu bir ortamda yenilen leziz bir yemek, insanı fazlasıyla mutlu ediyor. Yani kısacası bir lokantadan çok daha fazlasının bulunabileceği bir yer. Bütün bu duyguları bir arada yaşamanızı sağlayan çok az işletme olduğunu tahmin etmek zor değil. İşte Hacı Abdullah bütün bu özellikleri üzerinde barındıran özel ve kaliteli bir restaurant.

Tarihi Bir Lokanta

1888 yılından bu yana hizmet vermekte olan bu müessese, günümüze kadar ustadan çırağa devredilerek hayatını sürdürmektedir. 124 yıl gibi uzun bir zaman dilimi içersinde kalitesinden ve geçmişten aldığı sorumluluk duygusundan hiç taviz vermeyerek çalışan bu işletmenin ilk ruhsatı bizzat Sultan II.Abdulhamit Han tarafından verilmiştir. Osmanlı İmparatorluluğu'nun son zamanlarında Karaköy'de Abdullah Efendi ismiyle kurulan firma, gösterdiği kaliteli hizmet anlayışı ve yarattığı eşsiz lezzetler ile yabancı ülkelerden gelen resmi ve özel heyetlerin uğrak yeri olmayı başarmıştır. Aynı kaliteli hizmet anlayışını bu günlere kadar sürdürmeyi başaran bu saygın restaurantı günümüzde de en üst düzey bürokratlardan en ünlü sanatçılara kadar saygın kişilikler sürekli ziyaret etmektedir. 1915 yılında Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Rumeli Han'ın zemin katına taşınan firma bir süre burada hizmet vermiştir. Şu anda bulunduğu Sakız Ağacı Caddesi'ne ise 1958 yılında geçmiştir. 124 yıl boyunca hizmet veren müessenin bu süre zarfında aynı mükemmel lezzetleri sunduğunun en büyük kanıtı, Osmanlı torunlarının şeref defterine yazdıklarıdır. Bu şeref defterine günümüzde yazılan yazılar da yıllar öncesindeki beğenileri tekrarlamaktadır. Bu kadar köklü ve saygın bir kuruluşun çalışanları da bu durumun bilincinde olarak, işlerini layıkıyla yapma çabası içindeler. Bu nedenle restauranta gelen müşterilere karşı gayet saygılı ve mesafeli bir tutum içinde görevlerini yerine getiriyorlar.

Dayanılmaz Lezzetler

Osmanlı ve saray mutfağına ait en güzel yemekleri müşterilerine sunan bu mekanda ayrıca çeşit çeşit kompostolar, reçeller ve turşular da üretilmektedir. Mekana ilk girildiğinde görülen reçeller ve akla gelebilecek hemen hemen her türlü malzemeden yapılan turşular bir hayli dikkat çekiyor. Müşterilere sunulan yemeklerde en kaliteli malzemelerin kullanılması, yıllarını bu işe vermiş usta aşçıların ortaya koyduğu hünerleri, yemeklerin çok lezzetli olmasının başlıca nedenleri. Tarihi kimliği ile beraber yıllar boyunca yakalamayı başardığı lezzet standartı neticesinde sayısız ödül ve takdir belgesi toplamıştır. Gerek yerli gerekse yabancı ülkelerden aldığı bu takdir ve teşekkür belgeleri yanında, sahip olduğu kalite belgelerini de burada belirtmenin faydası var. Hizmet ve fiyat dengesinin fazlasıyla sağlandığı Hacı Abdullah lokantasını ziyaret edenler sadece Osmanlı Mutfağı’nın o eşsiz tatlarını almakla kalmıyor, hayatlarına farklı bir an ve anlam katıyorlar.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları