Gta Oyna: Grant Theft Auto Oynamak için Gerekli Sistem Gereksinimleri

Gta Oyna: Grant Theft Auto Oynamak için Gerekli Sistem Gereksinimleri Galeri

Video oyunları tarihinde şayet kilometre taşı niteliğinde yapımlar var ise Grand Theft Auto tartışmaya kapalı bir biçimde onlardan birisidir. Oyun, 1997'den 2008 senesine kadar geçen süreçte dört bölümlük bir seri halini aldı ve her yeni bölümle birlikte sektörde çıtayı bir adım ileri taşıyıp, öncü olarak nitelendirilebilecek yenilikler getirdi. Başka bir yapımda rahatlıkla rastlanamayacak bu yenilikler ve fikirlerle piyasaya sürülen her yeni paket; daha önceden oluşan hayran kitlesinin katlanarak büyümesine, Grand Theft Auto'nun efsaneleşmesine önemli katkılarda bulundu. En büyük kozu olan ''açık uçlu dünya''sını akıllı bir biçimde kullanan DMA Design ve Tarantula Studios ilk hedef olarak hayranlarına sunulan özgürlüğün payını arttırmayı seçmiş olmalılar ki ilerleyen bölümlerde GTA oynayan pek çok kişi senaryoyu unutup gittikçe büyüyen haritalarda keyiflerince kaybolmayı yeğlediler.

Oyunun Tarihçesi

Oyunun Tarihçesi

Kabaca adından da anlaşılacağı üzere araba hırsızlığına dair bir öyküsü olan Grand Theft Auto apaçık ahlâksız bir oyundu, o yüzden zamanında hakkında büyük tartışmaların dönmesiyle de tanınıyor. Fakat, ilginç bir şekilde kabul gördü. Sadece görevlerindeki ahlaksızlığıyla değil aynı zamanda kendi dünyası içerisinde öyküden bağımsız olarak suç işlemeyi de mümkün kılmasıyla kendinden sonra pek çok taklitçi yapımın yaratılmasına da sebep oldu. Ne var ki, hiçbirisi GTA oynarken alınan keyfi sunamadı. İlk bölümde dört kadın ve dört erkek, toplam sekiz karakterden birini seçerek şehir içerisinde bize verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyor, geri kalan zamanlarda ise araba çalıp satabiliyor, insanların ölümüne sebep olabiliyorduk senaryodan bağımsız olarak. Klasikleşen ikinci bölüm de ilkine sadık olarak kuş bakışı bir oynanışa sahipti. Getirdiği yeniliklerden biri ise farklı mafyalar için çalışabilme imkanı sunmasıydı. O sebeple ilk oyundaki polislere ek olarak rakip mafyanın üyeleri de bir tehdit unsuruna dönüşebiliyordu, ki bu detay bile GTA oynamayı daha zevkli kılmaya yetiyordu hayranları için. Hemen ardından gelen üçüncü bölümde hikaye Liberty City adlı bir şehirde geçiyordu ve kuş bakışı kameranın yerini üçüncü tekil kişi bakış açısı almıştı. Genişleyen harita ile birlikte daha gerçekçi bir dünyaya sahip olan Grand Theft Auto 3, radyo istasyonları ve şarkılarıyla da gönüllere taht kurmuştu. Serinin dördüncü ayağı da yine Liberty City'de geçmesine karşın devasa haritasıyla dikkat çekmişti. Multiplayer modlarıyla da hayranlarına uzun süreli bir deneyim sundu ve şehirde özgürce dolaşırken yapılacaklara pek çok yenilik de getirerek bir bakıma, insanların gerçek hayatta yapamadıklarını sanal bir dünyada gerçekleştirebilmelerini sağladı.

Minimum Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

Böylesi devrimsel nitelikte bir yapımın da kendi içerisinde handikapları olacaktı elbette. Örneğin her yeni çıkan bölüm, GTA oynamak isteyen PC kullanıcıları için ciddi sıkıntılar teşkil etti. Oyunun zenginliğini ve kompleks yapısını her sistemin kaldıramayacağı muhakkak bir gerçekti ne de olsa. Buna karşın pek çok kişi sırf GTA oynayabilmek için bilgisayarlarını upgrade etmeyi göze aldılar. Elbette günümüzün bilgisayarları serinin eskiyen ilk üç bölümünü rahatlıkla kaldırabilir. Ancak dördüncü bölüm ve ek paketleri üzerindne dört sene geçmiş olmasına rağmen hâlâ kimi sistemleri zorlamakta. İlk olarak minimum Intel Core 2 Duo 1.8Ghz ya da AMD Athlon X2 64 2.4Ghz özelliği olan işlemciye ihtiyaç duyacaksınız. Sonra, yeni çıkan pek çok oyunda bile nadiren rastlanan 16GBlik bir boş alan gereksinimi söz konusu. Ayrıca 1,5 GBlik Ram ve ekran kartı için de 256MB NVIDIA 7900 / 256MB ATI X1900 tavsiye edilmekte. Son olarak nostaljik bir deneyim yaşamak isteyenlere serinin ilk iki bölümünün GTA'nın resmi web sitesinde ücretsiz olarak indirilebilir olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Nvidia
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları