Gramafon Fiyatları: Geçmişe Dönüş Gramafon ve Pikaplarda İndirimler

Gramafon Fiyatlarında Avantaj Galeri

Gramafon'u 1877 senesinde Edison icat etmiştir. Fonografın geliştirilmiş bir şeklidir. Adını Yunancadaki yazmak ve ses kelimelerinden almaktadır. İlk patenti, Emil Berliner tarafından alınmıştır. Fonograf, silindir ile gramafon ise taş plakla çalışmaktadır. Bu alet iki bölümden oluşmaktadır. Plak kısmı birinci bölümdür ve önceleri mumlu maddelerden yapılmaktaydı. Sonraları ise plastik maddelerden yapılan bir çeşit disk haline gelmiştir. Plaklar deliklerden oluşmaktadır ve plak için yapılan özel iğne, delikler üzerinde dolaşarak çıkan titreşimlerle ses oluşturur. Makine kısmı ise, plağın sürekli olarak aynı hızda dönmesini sağlayan ikinci kısımdır. Ayrıca makine bölümü sesi dışarıya yansıtmaktadır. Makine elektrik veya zemberekle çalışmaktadır. Bunların elektrikle çalışanlarına pikap adı verilmektedir. İlk müzik çalar kutusudur ve günümüzde hala varlığını az da olsa sürdürmektedir. Plağın doldurulması ise şu şekilde yapılmaktadır. Balmumundan yapılan daire ve düz kalıplar bu ürüne benzer bir makineye konulur. Makine balmumundan yapılan kalıbı, belirli bir hızla döndürür. Özel iğnesi sayesinde söylenen şarkı veya yapılan konuşma havayı titreştirir ve diyagramda titreşimler oluşur. Bu titreşim sonucunda inişli çıkışlı çizgilerle kalıp elde edilmiş olur. Bu kalıptan çıkarılan nikel kalıplar çoğaltılarak, plaklar elde edilir. Gramafon fiyatları çeşitli aralıklarla satılmaktadır. Müzik aletleri satan mağazalarda ve online satış yapan sitelerde bu aleti bulabilirsiniz. Online sitelerde zaman zaman yapılan indirim kampanyalarında bu ürünleri çok daha uygun şartlarda alabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Antikacılarda Satılan Değerli Ürünler ve Günümüzün Modern Tasarımları

Gramafon fiyatları özellikle antikacılarda pahalı fiyatlara satılmaktadır. Kol gücüyle çalışanları antikadır ve fiyatları da yüksektir. Geçmişte kol gücü ile çalıştırılanlarının yerini sonraları elektrik motoru ile çalışanları almıştır. Hızı istendiği gibi ayarlanabilen motor sayesinde, plağa kayıt yapmak ve kaydedilenleri istenilen hızla dinlemek mümkün olmaktadır. Bu aletin gelişmesinde plakların önemli bir yeri vardır. Günümüzde kullanılanları mikroyivli PVC disklerdir. Bu plakların kaydetme özellikleri bulunmaktadır. Plakların korunması gerekmektedir. Çünkü en ufak bir çizikte ses tekrarı olacak ve ileriye almak gerekecektir. Günümüzde yapılan iğneler, plakları çizmemekte ve zarar vermemektedir. Plakları çıkarırken takarken özel kabına koymalı ve zarar görmesine izin verilmemelidir. Gramafon fiyatları, özellikle meraklıları tarafından sürekli araştırılmakta ve uygun fiyata satılanları tercih edilmektedir. Eskiden hemen her evde bir gramafon bulunurken, şimdi gelişen teknoloji ile bu müzik çaların yerini önce teypler ve sonra da CD çalarlar almıştır. CD'lerin kullanımının rahatlığı ve çoğaltılabilmesi insanları teknolojiye ayak uydurma zorunluluğunda bırakmıştır.

Gramafon Fiyatlarında İndirim Fırsatları

Bu ürünleri online alışveriş sitelerinde bulmak mümkündür. Yeni Çarşım gibi online alışveriş siteleri, gramafon fiyatlarında zaman zaman indirim kampanyaları düzenlemektedir. Alışveriş sitelerinin düzenli olarak takibi yapıldığında en beğenilen ürün çok uygun şartlarda satın alınabilir. Sanal mağazalar zahmetsiz alışveriş imkanı sunmaktadırlar. Evinizde ya da işyerinizde bulunan bilgisayarlardan internete girdiğinizde satın alabileceğiniz binlerce ürün karşınıza gelmektedir. Bu da mağaza mağaza dolaşmanızı ve alışverişin saatlerce sürmesini önlemektedir. Binlerce ürünü tek bir çatı altında toplayan online alışveriş siteleri dünyanın en büyük mağazaları konumundadır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları