Fotoğraf Makinesi Pilleri: Uzun Süre Dayanıklı ve Şarj Edilebilir Pil

Fotoğraf Makinesi Pilleri Galeri

"Piller kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirebilen cihazlardır." şeklinde kısaca tanımlanabilirler. Bu ürünlerin kullanıldığı alanlar oldukça geniştir, çünkü ürünler herhangi bir elektrik kaynağına bağlı kalmadan işlev görürler. Pillerin yapıları oldukça farklı olabilmektedir, ancak bu farklılık fiziksel olarak ortaya çıkmaktadır. İçlerindeki kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir yapıya sahip olan piller iki ana kısma ayrılmaktadır. Şarj edilebilenler ve şarj edilemeyen piller. Şarj edilebilenler farklı bir kimyasal yapıya sahiptirler. Kullanım alanları bakımından genel olarak bir farklılık yoktur ama şarj olabilenler yüksek akım sağlayabildikleri için daha uzun süre dayanabilmektedirler. Örneğin; dijital fotoğraf makinesi pilleri için yüksek akım verebilen şarjlı olanlar seçilmelidir. Bu sayede makinenin uzun süre kullanılması söz konusu olur. Bu cihazlarda tekrar şarj edilemeyen yapıdaki pillerin kullanılması durumunda, makinenin yüksek akım ihtiyacını karşılayacak durumda olmayan normal şarj olamayan piller kullanıldığında, makineyi ancak bir iki kez kullanmak mümkün olur. Çünkü makine yüksek oranda güç çekecektir ve bu nedenle bunu sağlayacak durumda olmayan pilin gücü fazla dayanamayarak bitecektir. Bataryalar birkaç pilin bir araya gelmesi ile oluşan yapılardır. Bataryalar tekrar şarj edilebilmektedirler, bu nedenle birçok kez yeniden kullanılabilmektedir. Uzun süre dayanabilen yapıda olan piller bu özelliklerini kimyasal yapılarındaki farklılığa borçludurlar, çünkü tekrar şarj olabilmektedirler. Bu sayede de kimyasal yapılarını yenileyebilmektedirler.

Uzun Süre Dayanıklı Fotoğraf Makinesi Pilleri

Pillerin farklı kullanım alanları olduğu belirtilmişti. Kapasite farklılığının nedeni kullanım alanlarına göre farklılığın meydana gelmesidir. Pilleri portatif birer enerji kaynağı olarak değerlendirmek mümkündür. Portatif enerjinin varlığı farklı kullanım alanlarının doğmasına neden olmaktadır. Örneğin; portatif müzik çalar ya da portatif bilgisayar gibi. Kapasite olarak farklı olabilen pillerin kullanılabilme süreleri değişebilmektedir. Enerjisinin bitme süresi kullanıldığı cihazın enerji ihtiyacına göre, akım süresi, sıcaklık gibi değişkenlik gösterebilir. Bir pilin şarj işlemi pilin içindeki kimyasal yapının tekrar enerji verebilecek duruma gelebilmesinin sağlanmasıdır. Deşarj işlemi de bir pilin şarj işlemine hazır hale gelmesini sağlamak için yapılan işleme verilen isimdir. Dijital fotoğraf makinesi pilleri seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Makinede şarjlı pil kullanabilme gibi bir imkânınız olduğunda mutlaka şarj edilebilen piller seçilmelidir, çünkü normal piller ile ancak kısa süreli bir kullanım söz konusu olacaktır. Ancak şarjlı olan pillerin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmediğinde kısa süre sonra enerji kaynakları yeterli performans gösteremeyecek ve kısa süre içinde enerjisi tükenecektir. O nedenle verimli bir kullanım için mutlaka pillerin şarj kurallarına uyulması gerekmektedir. Mesela piller tam boşalmadan tekrar şarj edilmeye çalışılmamalıdır, boş olan bir pil şarj edilecekse belirtilmiş olan pil şarj süresinin aşılmamasına dikkat edilmelidir. Uzun süre şarj işlemine maruz bırakılan pillerin ömürleri de performansları da kısalacaktır.

Uzun Süre Dayanıklı Ürünler Online İndirimlerle

Son yıllarda gelişen teknolojik imkânlar sayesinde hemen hemen her yerde şarj edilebilen enerji kaynakları kullanılmaya başlanmıştır. Yeniden şarj edilebilen bu enerji kaynakları sadece belirli alanlarda kullanılmaz. Örneğin; kablosuz klavye, kablosuz Mouse, dijital makine pilleri gibi aletler için de kullanılabilmektedirler. Hizlial.com gibi online alışveriş sitelerinden indirimli fiyatlarla ve uzun süre dayanıklı ve şarj edilebilir pilleri satın alabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları