Flaş Bellek Fiyatları: Hızlı ve Yüksek Kapasiteli Belleklerde İndirim

Usb Galeri

Bir dönem insanlar verilerini disklerde saklıyorlardı. Ancak bu disklerin manyetik alanlarda bozulma riski çok kuvvetliydi. Gelişen teknolojik imkânlar sayesinde bir sonraki seviyeye yani CD veri saklama yöntemine geçildi. Bu yöntemde de istenen veriler çok güvenli biçimlerde saklanamıyordu. CD’lerin, DVD’lerin çizilmesi içindeki veriyi kaybetmeye yol açabiliyordu. Ardından 2000 yılında IBM ve Trek Teknoloji şirketleri ilk defa satılan flaş diskleri icat ettiler. Bu bellekler ilk üretildikleri zaman başparmak kalınlığında olduklarından thumb drive yani parmak sürücüsü ismini aldılar. IBM ise Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da ürettikleri disklere Disk on Key adını verdi. İlk flaş diskler 8 Mb hafızaya sahiptiler, bu kapasite 1,44’lük disklerden sonra çok önemli bir sıçramaydı. Günümüzde ise 256 Gb ve üzeri flaş diskler üretilmekte ve satılmaktadır. CD ve DVD gibi veri saklama birimlerinin pabucu dama atılmış gibi görünüyor. Aynı zamanda USB üzerinden çalıştığından dolayı hızlıdırlar. Bu yüzden onlara USB bellek adı da verilmektedir.

İyi Bir Flaş Belleğin Özellikleri

İyi Bir Flaş Belleğin Özellikleri

Usb diskler, güç kesintisinde bile içindeki verileri yitirmeyen ve tekrar yazıp silinebilen hafızalardır. Yapıları Ram’lere kullanımları da Hard Disklere benzer. USB dişlerin yapısı mekanik değildir, elektroniktir. İçlerinde hareket eden parçalar yoktur. O yüzden bu diskler solid-state olarak yani durağan olarak nitelendirilirler. Hareket halinde parçaları bulunmamasıyla en fazla mobil alanda tercih edilirler, taşıması kolaydır. Tercihe göre özellikleri değişse de genel itibariyle ufak boyutu, sessiz çalışması, hızlı erişim imkânı, hafifliği ama hafifliğine rağmen sağlamlığı tercih edilmesini sağlayan en önemli özellikleridir. Belirtmek gerekir ki tak çalıştır özelliği bu ürünün tercih edilmesi açısından en önemli özelliğidir. Aynı zamanda elbette pahası da tercih için etkendir. Ancak Flaş bellek fiyatları ilk çıktıkları zamankinin çok altındadır. Artık herkesin kolayca kullanabileceği küçük yardımcılar olan diskleri insanlar yanlarından ayırmıyorlar. Mp3 Playerlarda, telefonlarda, bilgisayarlarda, oyun konsollarında, dijital kameralarda hatta seyahat esnasında dahi ergonomik yapısı, kullanım kolaylığı sağlaması açısından kullanıcıları cezbetmektedir. Ayrıca sadece veri depolama işlemleri için de kullanılmazlar, işletim sistemlerini üzerlerine kurarak yanınızda bilgisayarınızın yedek işletim sistemini de taşıyabilirsiniz, herhangi bir bilgisayarı kendi sisteminizle kullanabilirsiniz. Dünyada pek çok firma bu alanda rekabet halinde bulunmakta ve flaş bellek fiyatları düşmektedir. Başlıca üretici markaları; Kingston, Toshiba, Sandisk, Hp, Hi-Level, Emtec, Team SR1, Verbatim ve Sony’dir. Kapasitelerine ve kalitelerine göre flaş bellek fiyatları da değişkenlik gösterebilir. Bu yüksek kapasiteli ve kaliteli bellekler verilerinizi kaydetmenizi ve yanınızda güvenle taşımanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda sadece veri depolama birimi olarak standart tipte de yapılmıyorlar. Tasarım olarak göze de hitap eden ürünler üretilmektedir firmalar tarafından. İyi bir tercih yapmak için online mağazalardan bilgi alabilirsiniz.

Online İndirimler ve Fırsatlar

Gelişen teknoloji imkanları kullanıcılara yepyeni fırsatlar sunmaktadır. Yeni Çarşım, Hızlıal, Teknosa, Kliksa gibi online alışveriş sitelerinden yapacağınız alışverişlerde online indirimlerle, taksit imkanlarıyla alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Böylelikle hesaplı alışverişin tadına varırken aynı zamanda kolay ve hızlıca alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları