Ferhat Tunç Şarkıları: En Sevilen Albümlerinde Online İndirimler

Ferhat Tunc Galeri

Protest Müzik sanatçısı Ferhat Tunç Yoslun 14 Mart 1964 tarihinde Tunceli’de dünyaya geldi. Babası Almanya’da çalıştığı için annesi ve dört kardeşi ile birlikte Tunceli’nin küçük mahallerinden birinde yaşadı. İlkokul ve ortaokul eğitiminin ardından lise öğreniminin ortasında ailesi ile birlikte babasının yanına, Almanya’ya gitti. Henüz Türkiye’deyken büyüklerinden öğrendiği ağıtlar, türküler Tunç’un müzik kültürünün temelini oluşturmaktadır. Almanya’da da bu birikimin üzerine koymaya çalıştı. 1979 yılında gittiği ve beş yıl süreyle kaldığı Almanya’da üniversite yaşamına kadar olan sürede de müzik gelişimini devam ettirdi. Mainz Üniversitesine bağlı bir müzik okulunda kısa bir süre müzik eğitimi aldı. 1982 tarihinde Kızılırmak ismiyle bir albüm yayınladı. Başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde Amerikalı müzisyen arkadaşı Darnell Sumers ile birlikte konserler verdi. Bu konserler sahne tecrübesini arttırırken aynı zamanda müziğinin gücünü de arttırdı. Darnell Sumers ve Ferhat Tunç iş birliği ilk 1984 yılında sanatçı ikinci albümü Bu Sevda Varken’i Avrupa müzik piyasasına sundu. Ferhat Tunç şarkıları böylelikle ilk defa Avrupa’da görücüye çıkmış oldu. Bu Sevda Varken albümünü Almanya’da olmasına karşın ülkesindeki yaşananlara tepki göstermek amacıyla çıkarmıştır..

Protest Müzik Anlayışı ve Ferhat Tunç

Protest Müzik Anlayışı ve Ferhat Tunç

1985 yılında Türkiye’ye geri dönerek müzik çalışmalarına ülkesinde devam etti. O sırada 12 Eylül rüzgârının ülkede hüküm sürdüğü yıllardı. Ülkesine geri dönmesinin ardından aynı yıl Vurgunum Hasretine isimli albüm çalışmasını yaparak Türkiye’deki ilk müzikal çalışmasına imza attı. Bu albümle birlikte Ferhat Tunç şarkıları toplumun geniş kesiminde büyük bir yankı yarattı. Böylelikle sanatçı geniş bir kitleye hitap etmiş ve Türkiye’deki toplumsal muhalif kesim arasındaki yerini almıştır. Miting havasında geçen konserleri, çok satan albümleri sayesinde çok tanındı. Ancak böyle bir sanat yaşantısının ve muhalif kişiliğinin bedelini davalar, yasaklamalar izledi. Ardından 1987 yılında Ay Işığı Yan Yana albümünü çıkardı. Bu albümünde de protest tarzın özellikleri çok ağır basmaktadır. 1988 yılında ise Yaşamak Direnmektir adlı albümünü yayınladı. Albümüyle aynı ismi taşıyan şarkısı Yaşanmak Direnmektir şarkısı ile müzik severlerin en sevdiği şarkılarından oldu. Aynı yıl İstanbul Konserleri 1 albümünü de piyasaya sürdü. 1989 yılında Vuruldu albümünü, 1990 yılında Gül Vatan albümünü, 1991 yılında Ateş gibi albümünü de çıkardıktan sonra 1992 yılında İstanbul konserlerini bir araya topladığı ikinci albümü İstanbul Konserleri 2’yi çıkardı. 1993 yılında Firari Sevdam, 1994 yılında Özlemim Dağ Rüzgârı, 1995 yılında Kanı Susturun albümlerini çıkardı. İki sene bir aranın ardından 1997 yılında Kayıp albümü ile birlikte tekrar sevenleri ile buluştu. Bu tarihin ardından Prestij müzik prodüksiyon ile Kavgamın Çiçeği adlı albümünü çıkardı. Bu albümün ardından da 2009 Çığlıklar Ülkesi albümüne kadar toplamda beş albüm çıkarmıştı. Sonra da 2010 yılında son albümü Listen to the Banned albümünü dinleyicilerine sundu. Sanatçı albümleri ile 3 Mart Dünya Özgür Müzik Ödülünü Londra’da aldı. Ferhat Tunç şarkılarıyla protest müziğin öncülerinden biri olmuş ve milyonlara seslenmiştir.

En Sevilen Albümleri İndirimde

İlerleyen teknik imkanlar modern fırsatlar sunmaktadır. Protest müziğin önemli temsilcilerinden Tunç’un en güzel albümlerine idefix online alışveriş mağazasından zahmetsizce sahip olabilirsiniz. Piyasada satılanlardan çok daha uygun fiyata sahip olabileceğiniz albümler aynı zamanda online alışveriş güvencesinde cazip taksit olanakları ile sizlere ulaşacaktır. (D&R) dr.com.tr, Hepsiburada.com, idefix gibi online alışveriş mağazaları da 7/24 alışveriş yapabileceğiniz online mağazalar arasındaki yerlerini alırlar.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • idefix
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları