Fayans Modelleri: Mutfak ve Banyo Fayans Modelleri ve Fiyatları

Fayans Modelleri: Mutfak ve Banyo Fayans Modelleri ve Fiyatları Galeri

Baktığımızda ayna gibi parıldayan, içimizdeki enerjiyi arttıran ve yaşadığımız yerin daha lüks görünmesine katkı sağlayan fayanslar git gide evlerimizin vazgeçilmezlerinden olmaya başladı. Bu nedenle olsa gerek, fayans çeşitleri de oldukça fazlalaştı ve birçok firma ürettiği fayans modelleri ile son zamanlarda birbirleriyle yarışa girdi.

Her Renge ve Her Zevke Hitap Eden Fayans Modelleri

Artık piyasada her renge ve her zevke uygun fayans modelleri bulmak çok kolay. Ancak fayans seçimi yaparken ayrıntılara önem vermeli ve çok iyi karar vermelisiniz. Fayans döşemek oldukça zahmetli bir iştir ve yetenekli insanlarla çalışmayı gerektirir. Yapılacak en mantıklı plan, alanında başarılı bir dekorasyon firmasıyla anlaşmaktır. Fayans seçiminde de, fayans döşeme esnasında da ustalarla birebir iletişim halinde olmak gerekir. Fayans seçimi yaparken, markaya karar verdikten sonra dekorasyoncunuzdan sizi o markaya ait bir showrooma götürmesini isteyin. Renk ve desen seçimleri dışarıdan bakılınca oldukça basit ve güzel görünse de, fayans döşemesi yapıldıktan sonra ortaya düşündüğünüzden çok farklı bir şey de çıkabilir. Bu nedenle showroomlarda beğendiğiniz renklerdeki modellerin hazır döşenmiş hallerini görüp, ondan sonra son kararı vermeniz çok daha mantıklıdır. Boydan boya duvar seramikleri, bordürleri, yer karolarını seçerken oldukça keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Renklerin Psikolojisi

Renklerin psikolojisine inanıyorsanız, renk seçiminde bu ayrıntıyı da göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin; siyah renk konusunda çok farklı söylentiler var. Kimileri siyah renge kötülük, karanlık güçler, suç gibi tanımlar yakıştırırken, kimileri de dayanıklılık, sadakat, sebat gibi anlamlar yüklemektedir. Beyaz; saflığı, masumiyeti ifade eder. Mavi; yalnızlık, depresyon, hüzün, güven, sadakat demektir. Kırmızı; aşkı, şehveti, ateşi, gücü ve heyecanı ifade eder. Sarı ise sevinç, aydınlık, verimlilik gibi anlamlara sahiptir. Küçük bir mutfağınız ya da küçük bir banyonuz varsa bu alanda açık renkler, özellikle de beyaz ağırlıklı renkler kullanmanızı tavsiye ederim. Beyaz veya açık renkler ışığı yansıttığı için alanı daha aydınlık, ferah ve büyük gösterirler. Bir de renk seçerken mutfağınız veya banyonuzun renk uyumuna da dikkat etmek gerekir. Mutfak veya banyo dolaplarının rengiyle uyumlu renkleri kullanmak alanınıza daha estetik ve şık bir görünüm kazandıracaktır.

Kaliteyi Gözden Kaçırmayın!

Seçeceğimiz fayansların kaliteli olması da çok önemli bir husustur. Piyasada birçok farklı marka ve özelliklerde fayanslar vardır. Mutfak ve banyolarınız için mozaik, mermer, karel, granit ve 3 boyutlu gibi birçok fayans çeşitleri mevcuttur. Son zamanlarda en çok göze çarpan 3 boyutlu modellerdir.

Kırıma Dikkat!

Unutmayın, mutfağınızda var olan fayansları kırdırdıktan sonra yeni fayanslarınızı döşetin. Bazı firmalar eski fayansların üzerine yenilerini yapıştırmanın daha hesaplı olduğunu söylerler. Kırım ücreti olmayacağından dolayı bu doğrudur. Ancak zamanla kendini bırakmalar, düşmeler vs. olacağından çok sağlıklı değildir. Kırım ücreti konusunda dekorasyoncunuzla konuşup makul bir fiyatta anlaşabilirsiniz. Ben kırarım diye de düşünmeyin çünkü gerçekten çok dikkat isteyen, yorucu, zor bir iştir fayans kırmak. Fayans kesme aletlerini hizlial.com, evimister indirim fırsatları ile bulabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları