Falih Rıfkı Atay: Ünlü Gazetecinin Eserleri ve Çok Satan Kitapları

yazar siyaset sahnesinde Galeri

Türkiye'nin önemli siyasi ve tarih figürlerinden biri olan Falih Rıfkı Atay, asıl ününü yazdığı anı türündeki eserlerden kazanmıştır. Cumhuriyet döneminin kalemi en kuvvetli gazetecilerinden olan Falih Rıfkı Atay, Atatürk ile yakın dostluk kurmuş ve bir dönem milletvekilliği de yapmıştır. Yazdığı anılar, büyük isimlerin, Türkiye'nin kaderinde etkin rol oynamış olay ve kişilerin bulunduğu zaman diliminden kesitlerle oluşturulmuştur. ünlü yazarın usta kaleminden çıkmış eserlerle siz de yakın tarihe tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda yazdığı gezi yazıları size farklı dünyaları gösterecek niteliktedir.

Falih Rıfkı Atay'ın Eserleri

Falih Rıfkı Atay'ın önemli eserlerinden birisi "Çankaya"dır. Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını anlattığı bu eserde, hem kendi gözlemlerinden, hem de 1923'den 1938'e kadar yanında bulunduğu Mustafa Kemal Atatürk'ün anlattıklarından yararlanmıştır. Eserde, Atatürk'ün doğumundan başlayan süreç, içine, Kurtuluş Savaşı'nı, Birinci Dünya Savaşı'nı, cumhuriyetin kuruluşunu, kuruluş aşamasında çekilen zorlukları, yapılan devrimleri, dış düşmanlardan sonra içeride gericilere karşı verilen mücadeleyi alarak Atatürk'ün ölümüne kadar devam eder. Önemli bir anı romanı olan eser ile yakın tarih hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz. Falih Rıfkı Atay'ın bir diğer önemli eseri ise çocuklar için kaleme aldığı monografisi "Babanız Atatürk". Yazar kitabın ismini koyarken bir milletin vatansız ve topraksız kalmasını başına gelebilecek en büyük felaket olarak niteliyor ve asıl öksüzlüğün anasızlığın babasızlığın bu olduğunu söylüyor. Bu sebepten kurtuluş mücadelesi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına vesile olan ve Osmanlı'nın toprak kayıplarından sonra geriye bir vatan kalmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk'ü baba figürü ile özdeşleştiriyor. Bu özdeşleştirmeden sonra da kitabını bu eksende basit dille yazılmış bir Atatürk biyografisine çeviriyor. Falih Rıfkı Atay'ın önemli gezi yazıları arasında ise: Roma gezisini anlattığı, "Faşist Roma", "Kemalist Tiran", Makedonya gezisini konu alan, "Kaybolmuş Makedonya" ve "Gezerek Gördüklerim", "Deniz Aşırı" gibi eserleri sayılabilir. Anı yazıları içinde ise konusu geçen, Çankaya, "Atatürk'ün Bana Anlattıkları", "Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri", "Ateş ve Güneş" gibi eserleri sayılabilir. Yazdığı fıkralardan, ''Pazar Konuşmaları'' ve ''Niçin Kurtulmamak Önemlidir'' oldukça önemlidir. Son olarak yazarın yayımladığı incelemeler arasında, Ali Suavi'yi konu aldığı "Başveren İnkılapçı"; "Londra Konferansı Mektupları" ve "Atatürkçülük Nedir?" önemli eserleri arasındadır.

Online Alışveriş Seçenekleri

İnternet dünyasının yükselen değeri Yenicarsim.com adresi, sizin için yazarın kitaplarını en uygun koşullarda sağlayacak sitelerden biridir. Aynı zamanda Kitapyurdu.com adresi ikili set kampanyası ile ilginizi çekebilir. Kampanyaya göre, okurların en çok birlikte almayı tercih ettiği kitapları ikili paketler oluşturuluyor ve indirimli bir fiyattan size teklif ediliyor. Böylece iki ürüne birden uygulanan büyük indirimle aradığınız ürünleri uygun fiyatlarla elde etmiş oluyorsunuz. Bir diğer seçeneğiniz ise dr.com.tr adresi. Bu site satışlarını D&R kitap ve müzik mağalazarı zincirinin güvencesiyle yapmakta. Maxkitap.com adresi ise bir diğer seçenek. Ayrıca İdefix.com adresi ziyaret edilmesi gereken online alışveriş siteleri arasında yer almaktadır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • idefix
  • Maxkitap
  • Kitapyurdu
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları