Espresso Makinesi: İndirimli Online Alışveriş Fiyatları ve Fırsatları

Romantiklerin Kahvesi:Espresso Galeri

Beyaz çiçekleri, yasemine benzer hoş kokusu ve kirazı andıran kırmızı meyvesi içinde iki adet çekirdek barındıran kahve ağaçları çok eski tarihlerden itibaren çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Kahve’nin anavatanı olarak bilinen Etiyopya’da halk topladıkları bu çekirdeklerden ekmek üretiyor, meyvesinin suyla kaynatılmasından oluşan sıvıyı da tıbbi amaçla kullanıyordu. Sihirli meyve denilen kahvenin şöhreti kısa sürede yayıldı ve Arap yarımadasına ulaştı. Çekirdeklerin kavrularak, günümüz anlamında kahve kullanımı ilk olarak 14.yüzyılda Yemen’de görülmüştür. Ardından Yavuz Sultan Yemen’de içerek çok beğendiği kahveyi İstanbul’a getirtmiş ve dünyanın ilk kahvehanesi Tahtakale’de açılmıştır. Venedikli tacirler İstanbul’da tanıştıkları bu güzel içeceği Avrupa’ya taşımış ve böylece ilk olarak Arapçada “qahwah” olarak bilinen Türkçe’nin “kahvesi” Avrupa’da “coffea” olarak yolculuğunu tamamlamıştır.

Espresso’nun Doğuşu

Espresso ilk olarak İtalya Milano’da 19.yüzyıl’da ortaya çıkmıştır. Espresso’yu diğer kahvelerden ayıran özellik çekirdeğin daha ince çekilmiş olması ve sıkıştırılmış kahvenin içinden basınçlı su geçirilerek daha koyu, yaklaşık bal kıvamında bir yapıya sahip olmasıdır. Espresso’yu anlatan diğer bir özellik ise köpüklü kısmı içeren ve yüzeyde yer alan kızılımsı kremasıdır. Farklı kültürlerde espresso’nun kendine özgü sunuş şekilleri gelişmiştir. Üstüne tarçın serpiştirilerek, krem şanti ile birlikte veya çikolata parçacıklarıyla birlikte sunulması bunlardan birkaçıdır. Görüldüğü gibi hazırlanması uzun sürmesine ve çok zahmet istemesine rağmen espresso o yıllarda elle yapılıyordu. Bu nedenle makineye geçiş süreci hızlandı.

Espresso Makineleri ve Hazırlanışı

Espresso Makineleri ve Hazırlanışı

İyi bir espresso elde etmek için öncelikle kahvenin koyu kahverengi olana kadar iyice kavrulmuş olmasına dikkat etmeliyiz. Kahve öğütücüsünde yaklaşık 15 saniye çekilmiş ince taneler önemli noktalardan bir diğeridir. Eğer büyük taneli olarak kalırsa sulu, çok ince çekilmiş olursa acı bir espresso elde edeceğimiz unutulmamalıdır. Ardından romantiklerin kahvesi olarak anılan espresso’nun hazırlanabilmesi için bir espresso makinesine sahip olmamız gerekir. Espresso makineleri temel olarak su haznesi, su ısıtıcısı, pompa ve kahve haznesinden oluşmaktadır. Su haznesine kaliteli, taze içme suyu koyulur. Metal kahve haznesi ve Türk kahvesi fincanı boyutlarındaki espresso fincanı el yakacak duruma gelene kadar ısıtılır. Daha sonra tek yapılacaksa 7 gram, duble yapılacaksa yaklaşık 15 gram kahve hazneye koyulur ve sıkıştırılarak makineye takılır. Espresso makinesi çalıştırılır, basınçlı su kahvenin içinden 20 saniye geçerek bal kıvamındaki köpüklü espresso’muzu hazır hale getirir. Ayrıca espresso birçok kahve çeşidinin temelini oluşturur. Günümüzde sütle hazırlanan Americano, Cappuccino, Latte, Macchiato gibi kahveler örnek olarak verilebilir.

Nasıl ulaşacağım?

Dünyanın sınırlarını kaldırarak her türlü ürüne rahatça ulaşmamızı sağlayan online alışveriş sitelerinde Espresso makinelerine indirimli olarak ulaşmak çok basit. Yeni Çarşım, Kliksa, Darty, Hızlıal gibi sitelerle espresso keyfiniz bir tık uzakta. En çok tercih edilen espresso makinelerini Bosch, Siemens, DeLonghi, Krups, Kenwood, Ariete, Sinbo olarak sayabiliriz. Espresso makinelerine 70 liradan başlayan fiyatlarla ulaşmak ulaşmak ve zaman kaybetmeden bu keyfi yaşamak mümkün.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları