Erkek Şapka Modelleri: Erkeklere En Yakışan Modeller Nelerdir?

Erkek Şapka Modelleri: Erkeklere En Yakışan Modeller Nelerdir? Galeri

Şapka hem geçmiş çağlarda hem de günümüzde bir takım ihtiyaçlardan doğan ve kıyafet kültüründe yerini alan bir aksesuar olarak düşünebiliriz. Bu bağlamda birçok erkek şapka modelleri de mevcuttur. Şapka vücudu tamamlayan bir kıyafet, aynı zamanda bir kimlik ve kişilik nişanesi olarak kabul edebileceğimiz bir aksesuardır. Şapka kültürü, gerek yerel, gerek glabol kültüre ve kişilerin statüsüne göre de bir nevi üniformatik bir göstergedir. Şapkanın varoluşu, şekil ve modellerin farklılaşması bazı devirlerde ve trenlerde fikirden fikire değişken şekiller almıştır. Her ne kadar şapka daha çok erkek kültürü olsa da, kadınların da vazgeçemeyeceği bir nevi kullandıkları aksesuarlardır. Erkek şapka modelleri zamana ve kullanım amacına göre de her çağda farklılık göstermiştir. Bazı zamanlarda şapkalar kişiye itibar kazandırırken, birçok toplumda belirli kurumların giymesi için de sadece onlara özel erkek şapka modelleri de tasarlanmıştır. Bazıları için hayat felsefesi haline gelen şapkalar arasında, en çok kullanılan çeşidi ise baylar için olan erkek şapka modelleridir.

Erkek Şapka Modelleri ve Online Alışveriş

En uygun fiyatlarla en güzel erkek şapka modellerini Zidaya'da bulabilirsiniz. Ayrıca diğer online alışveriş mağazaları olan HızlıAl, 7 / 24 Tıkla, Webdenal'dan da bazı modelleri temin edebilirsiniz. Şapka erkekler için en çok tercih edilen bir aksesuardır. Yazın güneşten korunmak, kışın dondurucu soğuklardan korunmak için de tercih edilir. Ama çoğu zaman erkek şapkaları kişinin kendi özel tercihi sebebi ile de kullanılmaktadır. Erkek şapka modelleri arasında; fötr şapka bilinenler arasındadır. Uzun yıllar kullanımda olduğundan bazen nostaljik hatıralar arasında kalırken, bazen günümüzde tercih edilerek kullanılmaktadır. Bir başka erkek şapka modelleri arasında; kasket şapka modeli vardır. Kumaş çeşitliliğine göre kasket şapkada model duruşu farklılık gösterebilir. Kasket şapka ağırlıktaki oval görüntüsü ile başı tamamen kaplayarak hoş ve şık bir görüntü sağlamaktadır. Bere diye günümüze kullanılan şapkalar da mevcuttur. Ayrıca spor şapkalar da, erkeklerin tercih ettiği şapkalar arasındadır. Birçok marka erkeklere özel farklı modellerde spor şapka üretmektedir.

Erkek Şapka Modelleri Tercihleri

Günümüzde erkek şapka modellerindeki tercih nedeni, kullanım amacı ve yansıttığı kültüre göre değişmektedir. Binlerce sayısız renk skalası var olduğuna göre, binlerce farklı zevk sahibi şapka kullanıcılarını söylemek sanırım yanlış olmaz. Şapkanın modeli, rengi, sitili, yapıldığı kumaş ve materyali, kalitesi ve işlevselliği ön plandadır. Erkekler kendi tercihlerine göre birçok şapka modelinden kendilerine uygun olanı tercih etmektedirler. Fötr şapka geçmişten günümüze birçok çeşitliliği ile kullanılmaktadır. Fötr şapka genellikle şık bir takım elbise giyildiği zaman üzerini tamamlayıcı bir aksesuar olarak tercih edilmektedir. Kasket şapka ise görüntüsü ile daha ufak ve sade bir görünüşü vardır. Günlük kıyafet üstüne ya da spor bir kıyafet üzerine de kasket şapkayı tercih edebilirsiniz. Soğuk kış günlerinden korunmak için yün iplerle örülerek tercih edilen bere diye tabir ettiğimiz şapkalarda, kıyafet üzeri tamamlayıcı bir unsurdur. Erkeklerin özellikle en çok tercih ettiği bir diğer şapka modeli ise spor şapkadır. Sıcak yaz günlerinde daha çok tercih edilirken, bir hafta sonu gezmesinde ya da bir piknikte spor bir kıyafet üzeri tercih edilen spor şapkalar, kıyafet üzerinde şık ve hoş durmaktadır. Tercih etmekteki önemli olan asıl durum, bizim ruhumuzu besleyen ve ruhumuzla bütünleşen bir aksesuarın bizi mutlu etme durumudur. Başka bir açıdan insan ruhu zaman zaman med ve cezir gibidir. Bazen sessiz kendi içine çekilmiş bir iç deniz gibidir, bazen de kendi bendini aşan ve kıyıları döven dev dalgalar gibidir. Şapka her halükarda ve insanın her ruh halinde insanı adeta terapiye sokan, giyim kuşamın ayrılmaz bir parçasıdır diyebiliriz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları