El Örgüleri: Yapılışı Anlatımlı Kolay Ama Şık Örgü Örnekleri

Örgü modelleri Galeri

Danteller, işlenmiş kumaşlar, yazmalar, patikler ve lifler geçmişten günümüze taşınmış geleneksel el sanatlarımızdır. İlk çağlardan günümüze kadar bayanlar kullandıkları eşyalardan giyindikleri kıyafetlere kadar birçok eşyayı kendi emekleriyle yapmışlardır. Yaptıkları bu el sanatları yaşadıkları toplumunun kültürel kimliğini oluşturmuş ve günümüze kadar kimliğini kaybetmeden taşınmasına olanak sağlamıştır. Önceleri insanlar kullandıkları halı ve kilimleri örerek kendileri yapıyor, battaniyelerini ve perdelerini kendileri işliyorlardı. Böylece ihtiyaçlarını başkalarına gereksinim duymadan kendileri karşılıyor, hem de uzun yıllar sorunsuz olarak kullanabilecekleri eşyalar yapıyorlardı. Günümüze gelindiğinde birçok eşyanın ve giysinin hazır olarak fabrikalarda üretilenleri kullanılsa da el işçiliğinin en zarif hali olan danteller ve kış günlerinin vazgeçilmezi olan yünlü örgüler hala ilgi görmektedir. Bilinmelidir ki hazır bir kazak asla örülmüş bir kazak kadar sıcak tutmayacaktır.

Çeyizlerinizi Birbirinden Şık Modellerle Renklendirin

Çeyizlerinizi Birbirinden Şık Modellerle Renklendirin

Evlenecek genç kızlar için çeyizleri çok önemlidir ve anneleri tarafından doğdukları andan itibaren evleninceye kadar hiç durmadan tamamlanmaya çalışılır. Yıllarca el emeği göz nuru yapılan masa örtüleri, dantel vitrin takımları, nakışlı yatak takımları, iğne oyası yazmalar, havlular, namaz seccadeleri, lifler ve örgüler sandığı süsleyen detaylar arasındadır. El işleri yapılırken tığ, şiş, mekik gibi aletler kullanılır ve dantel, yün gibi iplikler işlenir. El örgüsü en az iki şiş kullanılarak yapılan ve şişlerle ipin şekillendirilmesiyle hazırlanan bir tekniktir. Modeller arasında bal peteği, deniz modeli, çınar yaprağı, haroşa duble, karanfil yaprağı, haroşalı pirinç, yalancı selanik, yonca ve yelken modeli sayılabilir. Motiflerden altı ilmik ters 8 ilmik düz şeklinde yapılan baklava modeli, kalın bir iplik kullanılarak yapılan ve çok sık bir şekilde örülen balıksırtı, bir ilmik örülüp bir ilmik üste atılarak yapılan selanik en çok kullanılan örgü motifleri arasındadır. Son yıllarda gençler daha çok hazır giyime yöneldiği için örgü modelleri daha çok atkılar, bereler ve eldivenler olarak kendini göstermektedir. Özellikle genç kızlar birbirinden renkli ve şık atkı ve berelerle kıyafet kombinlerini tamamlamaktadır. Modası hiç geçmeyen örgüler arasında bebekler için yapılan kıyafetler gelmektedir. Çok küçük olduklarından üşümemeleri gereken bebekler için hazırlanan elbiseler, çoraplar ve battaniyeler hem onların sıcak kalmalarına hem de sağlıklı kıyafetler giymelerine imkan sağlamaktadır.

En Kolay El Örgülerini İnternetten Öğrenin

Çocukları için örgü örmek isteyen bayanlar çoğu zaman farklı modeller bulamamaktan şikayet ederler. Artık günümüzde birbirinden farklı ve kolay yapılışı olan modelleri internetten online olarak bulup yapma imkanı bulunuyor. Böylece kimsede bulunmayan motifleri ve desenleri internetten görebilir ve adım adım nasıl yapıldığını öğrenerek kolayca evlerinizde uygulayabilirsiniz. 10marifet.org ve orgu.sitesi.com adreslerinden şapka, atkı, sepet, kazak, battaniye gibi yüzlerce farklı çeşitte ve desende modeli bulabilirsiniz. Çocuklarınızı ve sevdiklerinizi özel günlerinde mutlu etmek ve sizden onlara bir anı kalsın istiyorsanız onlara birbirinden şık el örgülerini yaparak hediye edebilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları