El Nakışı: El Yapımı Ürünler Eser Sahipleri Tarafında Online Mağazada

El Nakışı Örnekler Galeri

El nakışı geleneksel Türk kültürlerimiz arasında yer almaktadır. El işi sanatı olarak bilinen bu işlemeler özelliklerini yitirmeden günümüze kadar gelmiştir. Bu sanat dalı farklı olup özenle işlenmektedir. Yapılan bu işlemeler farklı motif ve modellerde uygulanmaktadır. Desenler kumaş ve kıyafetlerin üzerine kullanıldığı gibi farklı zeminlere de işlenmektedir. Bu sanatın özelliği bazı yörelerimizde geleneksel olarak kullanılmasıdır. Kullanılan yörenin adını alan nakışlar da bulunmaktadır. Bu yörelerden Antep ve Kahramanmaraş gibi illerimizin kendisine has olan işlemeleri bulunmaktadır. Bu illerimizde yapılan yöresel işlemeler çok beğenilmekte ve kişiler tarafından zevkle kullanılmaktadır. İşlemelerin yapılması zor olmakla birlikte işlendiğinde güzel, şık ve beğenilen işlemeler ortaya çıkmaktadır.

El Nakışı Sanatında Örnekler Ve Çeşitleri

El nakışı sanatı halk arasında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Zevkle yapılan bu işlemeler çok rağbet görmektedir. Türk kültürlerimiz arasında el sanatlarının önemi her zaman yerini korumaktadır. Bu sanat dalı yapılan elişlerindeki işlemeleri el sanatları olarak bir araya getirmektedir. Geleneksel olarak günümüzde kullanımı devam etmektedir. Nakış işi öğrenmek isteyen kişilere halk eğitim merkezleri kurslar açarak eğitim vermektedir. Nakış işlerini yapan kişiler bu sanatta elemeği göz nuru olarak çok emek harcamaktadır. Yapmış oldukları işlemelerle Türk kültür ve geleneklerini yaşatmaktadırlar. Bu işlemeler elde kasnak ile yapılmaktadır. Bu işlemeleri uygulamak için önce model çizilip kasnakla germe işlemi yapılmaktadır. Elde veya makinede yapılan nakışlarda bulunmaktadır. Makinede yapılan işlerde de kasnak kullanılmaktadır. Elde yapılan işlemelerin modası asla geçmemektedir. Kişiler elde yapılan nakışlara daha çok önem vermektedir. El nakışı çeşitleri arasında Antep işi, Maraş işi, Türk işi, tel kırma ve tek sarma gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Bu işlemeler daha çok yatak takımlarında, kıyafetlerde, bohçalarda, salon takımları, mutfak takımı, pano ve süs eşyalarında kullanılmaktadır. Abiye kıyafetlerde kullanılan Antep işleri kıyafetlere işlenerek gösterişli ve şık olması ile kıyafetlere ayrı bir hava vermektedir. Antep işi olarak da bilinen bu sanat dalı çok tutulmaktadır. Gösterişli ve güzel olmaları bu sanat dalına verilen önemi artırmaktadır. Çeşitli renklerde ipler kullanılmaktadır. Tel kırma olan işlemelerde çok güzel desen ve modeller bulunmaktadır. Antep işi sık kullanılan bir el iş örneğidir. Çeşitli örtü ve kıyafetlerde işlenerek özenle kullanılmıştır. Kullanılan iplik ve malzemelerinin kaliteli olması yapılan işlemenin güzel olmasını sağlamaktadır. Naylon iplik türleri bu işlemelerde kullanılmamaktadır. Ayrıca koton, kordenetler, sırma, muline, floş, sim gibi malzemelerde kullanılmaktadır. Kullanılan kumaşlar ise tafta, organze, mermerşahi ve yıkanmış patiska türleri olmaktadır. İşlemelerde genelde Osmanlı tarzı motifleri yer almaktadır. Lale desenleri, kıvrımlı dallar, tuğralar, kabartmalı çiçekler ile bezemeler yapılmaktadır. Günümüzde değişik modellerde kullanılmaktadır. Tel kırma işlemelerde ise altın ve gümüş teller kullanılmaktadır. Tel sarma olarak da bilinen güzel ve değişik bir el sanatıdır. Bu güzel sanatlar manevi değerleri bakımından çok önemli olmaktadır. Kültürel değerlerin koruması için bu çalışmalar devam ettirilmektedir. Birçok ev hanımlarına da ailelerine katkıda bulunmaları için bu konuda eğitimler verilmektedir.

Yapılan Ürünler Hakkında Online Adresler

Bu beğenilen ürünler arasında yatak örtüleri, çeyizler için bohçalar, panolar ve süs eşyaları yer almaktadır. Ürünlerden almak isteyenler mağazalardan ve online sitelerden araştırarak bulabilmektedir. Sitelerden sahipleri tarafından da satışları yapılmaktadır. Uygun fiyat ve taksitler ile güvenli ortamlarda ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Koton
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları