Duygusal Zeka: Çok Satan İletişim Kitaplarında İndirim Fırsatları

eq Galeri

Duygusal zeka yani yaygın kullanışı ile EQ, günümüzde çokça duymaya başladığımız bir kavram. Aslında tam olarak 1990'lı yıllarda Amerika'da Peter Salovey ve John Mayer tarafından ortaya atılmıştır. Analitik zeka katsayısını ölçme anlamındaki IQ ile karıştırılsa da ondan daha etkili olduğu belirlenmiştir. Peki nedir EQ? Adı üstünde duygular ile ilişkilidir. Önce kendini tanıma sonra karşısındakinin duygularını anlama, empati kurabilme, sezgilerinin açık olması ve yönlendirebilme becerisini ifade eder. IQ bilişsel yeteneklerimizi ölçer ve sabittir. Ancak Mayer tarafından şüphe ile karşılansa da çoğunluğun ortak görüşü olarak EQ değişkenlik gösterir. Doğum ile başlar çevresel uyaranların devreye girmesi ile gelişir. Bu alanda yapılan araştırmaların öncüsü olan Robert Sternberg, sadece okullarda verilen eğitim ile hayatta başarı garantisi olmayacağını, insan ilişkileri ve hislerdeki karmaşaların çözümlenmesi, karşısındakini anlama ve yönetme becerisinin, duygusal zekaya sahip olmanın sağladığı avantajla elde edilebileceği doğrultusunda görüş bildirmiştir. Stres yönetebilme ve sosyal ilişkilerde başarılı olma, duygusal zekası yüksek kişilerin yetenekleri arasındadır. IQ'su yüksek kişilerin EQ'sunun da yüksek olacağı garantisi yoktur ancak EQ'su yüksek kişiler IQ'sunu kullanma konusunda daha ileri seviyededir.

EQ, Buzdağının Görünmeyen Kısmı

EQ, Buzdağının Görünmeyen Kısmı

IQ'nun ölçümlenmesi için hazırlanan standart testler ve istastistik veriler EQ için geçerli değildir. Bu alanda ölçüm yapabilmek için Gardner'in çoklu zeka kuramındaki faktörlerden yardım alınır ve olması beklenen dört etkene bakılır. Bu etkenler duyguları tanıma, düşünce oluşturabilme, duyguları birbirinden ayrıştırabilme ve onları yönetebilme becerisidir. Yani EQ, daha çok gözlem yoluyla belirlenir. Gelişmesi için yaş sınırı yoktur ancak çocuklukta ebeveynlerin etkisi ile oturuşur, kişiliğin parçası haline gelir, ileriki yaşlarda ise uzman desteğine ihtiyaç duyulabilir. Yine bu alanda yazılan eserler farkındalık seviyesi yüksek, gelişime açık kişiler için yardımcı olacaktır. EQ ile ilgili en önemli kaynakların başında, Daniel Goleman'ın "Duygusal Zeka Neden IQ’dan Daha Önemlidir?", "Duygusal..." kitapları gelir. Kişisel gelişim ve iletişim kitapları arasında bu olguyu detaylı inceleyen daha bir çok eser vardır. Kudret Eren Yavuzun "Duysal Zeka" kitabı, Mariela Sartorius'un "Kadınlarda...", Robert K. Cooper ve Ayman Sawaf ikilisinden "Liderlikte...", Mark Davis'ten "EQ..." ve Gaye Özdemir Yaylacı'nın kaleminden "Kariyer Yaşamında Duygusal Zeka ve İletişim Yeteneği" adlı kitapları, kişinin kendi hislerini çözümleme ve çevresi ile ilişkilerinde ihtiyaç duyduğu iletişim yeteneğini geliştirme konusunda destekleyici güç olarak okunması tavsiye edilenler arasındadır.

Duyguların Dünyasına Online Bilet

Kişisel gelişim alanında yardımcı kaynak olan ve çok satan iletişim kitaplarını online indirim fırsatları ile sipariş edebilirsiniz. Sosyal ilişkiler, iş yaşamı ve çocuk yetiştirme konusunda işinize yarayacak bilgiler bu kitapların sayfaları arasında gizli. Online alışveriş yapabileceğiniz sitelerin başında www.idefix.com geliyor. EQ hakkında yazılmış bir çok kitaba idefix fiyat indirimi ile sahip olabilirsiniz. Bir diğer web adresi olan www.dr.com.tr 'da da sadece yetişkinler için değil çocuklar için hazırlanan EQ hakkında birçok kitap cazip indirim oranları ile sizleri bekliyor.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • idefix
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları