Diksiyon ve Hitabet: İndirimli Diksiyon Kursları Şehir Fırsatı Sitelerinde

diksiyon Galeri

Bazen söylediklerimiz ile değil ancak söyleme tarzımız ile tabir-i caiz ise bir çuval inciri berbat edebiliriz. Hem acı ve hem de tatlı olabilen tek şey dildir. Karşımızdaki kişiye kendimizi ifade edebilmek, anlatmak istediklerimizi doğru şekilde nakledebilmek, inandırmak ve ikna edebilmek için diksiyon ve hitabet konusunda başarılı olmamız gerekir. Bu başarı doğuştan gelen değil sonradan öğrenebilen bir yetenektir. Çünkü altında birçok alt kuralı da barındırır. Doğru nefes alma, heyecanı kontrol edebilme, dilin gramer yapısına dikkat etme, ses tonunu ayarlama gibi daha pek çok ayrıntıya dikkat ettiğimizde biz de iyi birer hatip olabiliriz.

Diksiyon ve Hitabet, Doğru İletişim Kurma Sanatıdır

Diksiyon ve Hitabet, Doğru İletişim Kurma Sanatıdır

Arapça Hitâbe ve hutbe kelimelerinden gelen, güzel söz söyleme, vaaz verme gibi anlamları olan hitabet, bir topluluğa açıklama yapmak, görüş bildirmek, öğüt vermek ya da teşvik etmek gibi farklı amaçlar için kullanılır. Konuşma yapan kişiye de Hatip denmektedir. Güzel ve etkili konuşmak bir sanattır. Bu sanatın adına da Retorik adı verilir. Aristo'ya göre bu konuda değişmeyen üç unsur vardır. Öncelikle hatibin ahlaki durumu konuşmanın inandırıcılığını etkilemektedir. Bir diğer önemli unsur olan konu ise gerçeklere dayanmalıdır. Dinleyicilerin psikolojik durumu da dikkate alınmalıdır. İyi bir sunum, diksiyon ve hitabet sanatının bir arada kullanılması ile mümkün olmaktadır. Diksiyon ise konuşma tekniğine ve konuşulan dilin incelenmesine verilen isimdir. Herhangi bir metni, şiiri ve tiyatro eserini okuma tarzını belirten diksiyon konusunda başarılı olmak için konuşma organlarının yatkın ve egzersizler ile geliştirilmiş olması gerekmektedir. Farklı bölümleri arasında yer alan heceleri belirtme, teleffuz etme, ses perdesini doğru ayarlama, noktalama, gibi bölümlerin üzerinde tek tek durmak gerekir. Konuşma dili ile suni bir dil arasındaki noktayı tutturabilmek çok önemlidir. Doğru nefes alma egzersizleri eğitimin ilk aşamasını oluşturur. Diyaframı çalıştırmak, sesi etkin kullanmanın ilk anahtarıdır. Diksiyon ve hitabet konusunda sıklıkla yapılan yanlışlardan biri konuşma hızını doğru ayarlayamamaktır. Bire bir görüşmelerde karşımızdaki kişinin konuşma hızından ve tonlama seviyesinden farklı davranırsak aramızdaki iletişimi kopartmış oluruz. Kelimelerimizin içeriği ne kadar iyi niyetli olursa olsun karşı tarafa doğru şekilde aktaramadıktan sonra hiç bir önemi yoktur. Diksiyon ve hitabet konusunda eğitimlere katılmak kalabalık önünde konuşma korkusunu da yok edecektir. Kendimizi etkili bir şekilde ifade edebilirken beden dilimiz ile de ifade etmek istediklerimize göre davranmalıyız.

İndirimli Kişisel Gelişim Kursları Fırsat Sitelerinde

Kişisel gelişim kursları sayesinde olmak, yapmak ve sahip olmak istediğimiz tüm yetilere kavuşabiliriz. İsteğimiz olduğu sürece potansiyelimiz mutlaka olacaktır. Sadece iş hayatında değil özel hayatımızda, eşimiz, arkadaşlarımız ve çocuklarımız ile konuşurken de doğru hitap edebilmek yanlış anlaşılmaların önüne geçecek ve istediklerimizi çok net bir şekilde ifade etmemizi sağlayacaktır. Eğitim, egzersiz ve pratiklerden sonra yazılı bir metin dışında her durumda doğaçlama yeteneğimiz de gelişecektir. Fırsat sitelerinin çok cazip fiyatlar ile sunduğu kişisel gelişim kurslarına katılmak ve kendinize yapacağınız en güzel yatırıma sahip olmak için sehirfirsati.com ve grupon.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları