Dijital Sözlük: Dijital ve Elektronik Sözlüklerde Online Fiyatlar

dijital sözlük Galeri

Sözlük, bir dil ya da dillerin kelimelerinin söyleyişini, yazılışını ve anlamını veren yazılı bir eserdir. Eski dilde lügat denir. Sözcüklerin anlamları ve farklı dildeki diğer anlamlarını bulmamızı sağlamaktadır. Herhangi bir sözcüğün birden çok anlamı olabilir ama genelde ana anlamı ilk seçenekte gösterilmektedir. Lügatlar genelde kitap halinde bulunmaktadır. Aynı kitap içerisinde bir veya birden çok dili bulabilirsiniz. Okunuşu, dilbilgisi, türemiş sözcükleri, kullanım bilgisi, deyim ya da cümle içinde kullanımını bulabilirsiniz. Alfabe sırasını takip etmektedir. Türk kültüründe ilk lügat Kaşgarlı Mahmut’un Türkçe'den Arapça'ya çevirdiği Divan-ı Lügat-Türk olmuştur. Bunun yanında günümüzde artık her şey otomasyon üzerine kurulmaya başlanmış durumda olduğundan bu yapı da elektronikleşmiş ve ortaya kitaplaşmış baskılar dışında elektronik olarak da sözlük cihazlar çıkmıştır. Bunlara genel itibariyle dijital sözlük denmektedir. Bu tür cihazlar dil öğrenmek veya geliştirmek isteyenler için, dilde bulunan bilinmeyen kelimelerin açıklamalarını öğrenmek için ideal elektronik cihazlardır.

Dijital Sözlüklerin Önemi

Dijital Sözlüklerin Önemi

Bu tür cihazlar yabancı dil öğrenimi, iş ve kişisel gelişim için önemli faktörlerdendir. Ülkemizde en çok tercih edilen dil İngilizce'dir. Gelişmiş teknoloji sayesinde çokça kaynak bulabilir duruma geldik. Bu da her kesimden insanın yeni bir dil öğrenmesi için fırsat oluşturmuştur. Günümüzde teknolojinin gelişmesi kitap halinde bulduğumuz lügatları elektronik ortamlara taşımıştır. Lügatların içerdiği bilgilerin aynılarını içermektedir. Anlamları, yazılış ve okunuşları bulunmaktadır. Üretilmiş birçok cihaz bulabilirsiniz. Taşınabilir özelliğinin olması kullanıcılara büyük bir rahatlık sunmaktadır. Tatil nedeniyle çıktığınız seyahatlerde ve öğrenmek istediğiniz bir dil üzerinde çalışırken başköşenizde bulunması gereken bir cihaz özelliğindedir. Kelime haznesinin geniş olduğu lügatların ağırlığı yanınızda taşımanızı engellemektedir. Dijital sözlüklerle birlikte gideceğiniz her yere yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir kaynağa da sahip olmuş olursunuz. Bazı cihazların telaffuz özelliği de mevcuttur. Siz, ihtiyacınız olan kelimeyi yazarsanız size manasını sesli bir şekilde okuyacaktır. Böylelikle eğer yabancı bir kelimeyse, bu kelimenin telaffuzunu da akıcı şekilde öğrenebilirsiniz. Bir İngilizce sözlüğün içinde İngilizce-Türkçe, Türkçe-İngilizce çevirisi, gramer ve okuma testlerini bulabilirsiniz. Yeni çıkan cihazlarda atasözleri, ajanda ve hesap makinesi özellikleri de bulunmaktadır. Cihazlarda bulunmayan kelimelerin dışarıdan girilmesine izin verilmiştir. Tasarım açısından da çok kullanışlı ve ergonomik bir klavyeye sahiplerdir. Pil ile çalışanların kullanım süreleri oldukça fazladır.

Elektronik ve Dijital Sözlüklerde Online Fiyat Avantajları

Yabancı dil öğrenmek günümüzün en büyük gereksinimlerindendir. Ev ortamında sözlüklerle kelimeleri öğrenip yepyeni bir dille tanışabilirsiniz. Aynı zamanda anadilinizde sözcük dağarcığınızı geliştirebilir ve yan anlamlarını öğrenebilirsiniz. Sadece bununla yetinmeyip yanında yapılan pratikle bilgilerinizi canlı tutma imkânı bulursunuz. Taşınabilir olması ve çantanızda çok yer kaplamaması nedeniyle eskiden kitap olarak kullandığımız lügatler teknoloji çağına girdiğimiz için elektronik ve dijital halini aldırlar. Her an lazım olabilecek dijital sözlükleri online alışverişten yararlanarak Teknosa’dan alabilirsiniz. Yapılan güvenli alışverişlerde istediğiniz özellikleri ve uygun fiyatları seçmek mümkün.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları