Deri Ayakkabı: Nubuk ve Süet Ayakkabı Bakımı ve Boyası

Deri Ayakkabı: Nubuk ve Süet Ayakkabı Bakımı ve Boyası Galeri

Nubuk ve süet deri ayakkabılar bakımı biraz itina istese de zarif görünümü ve ayağı serin tutan yapısıyla her zaman tercih edilir. Süet ve nubuk malzemesinden yapılan deri ayakkabı taşıdığı ince çizgi nedeniyle ayakkabı üreticileri tarafından hemen hemen her sezon ve her mevsim mutlaka malzeme olarak kullanılmaktadır. Kışlık ayakkabılarda bot ve çizme modellerde, yazlık ayakkabılarda ise hemen hemen her modelde bu deri türleri kullanılmaktadır. Özellikle abiye amaçlı ayakkabılarda gerek erkek, gerekse kadın deri ayakkabı modellerinde yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Süet Ayakkabı Bakımı

Süet Ayakkabı Bakımı

Süet özel bir deri türüdür. Hafif tüylü ve kadifemsi deri dokusu olan bu deri türü yumuşak yapısıyla kolay şekil aldığından birçok ayakkabı ve çanta modeline uygulanmaktadır. Günümüzde süet deri birçok renkte hazırlnabilmekte ve üzerine leopar veya puanlı gibi birçok desen hazırlanabilmektedir. Süet deri ayakkabı bakımı deriye nazaran biraz daha zahmetli ve dikkat edilmesi gereken bir bakımdır. Süet hassas yapısıyla, özellikle su ile fazla temas etmemesi gereken bir dokudur. Özellikle yağmurlu ve karlı havalarda süet ayakkabıi, bot ve çizmelerin kullanılmaması gerekir. Su, süetin yapısını bozarak derileşmesine yol açabilir ve ayakkabının kalıbında gevşeme yapabilir. Süet ayakkabıların bakımı ve temizlenmesi için bu deri için yapılmış süet silgisi ve süet fırçası temin edilmelidir. Süet ayakkabı öncelikle süet fırçası ile tüylerin yönü aşağıya olacak şekilde taranır. Daha sonra ayakkabı silgisi denilen özel bir silme aleti ile temizlenir. Temizleme işlemi sona erdikten sonra tekrar fırçayla, bu kez yukarıya doğru taranır. Bu şekilde ayakkabı temizliği yapılır. Süet deri ayakkabı asla nemli bezle silinerek temizlenmemelidir. Aksi takdirde deride bozluma görülür. Süet temizleme malzemeleri ve süet boyası arıyorsanız, online alışverişi öneririz. Eğer yakınınızda bu ürünleri satan bir mağaza yok ise Hepsiburada.com sitesinden online olarak bu bakım malzemelerini temin etmeniz mümkün.

Nubuk Ayakkabı Bakımı

Nubuk deri ayakkabı, süete nazaran daha az tüylü olan ve süet derinin traşlanmasıyla elde edilen özel bir deri türüdür. Yumuşak bir derisi olan nubuk deri yine de süete göre biraz daha sert görüntü verir. Suya, süete nazaran daha dayanıklı olmakla birlikte yine de deriye oranla hassas olduğundan suyla temas ettirilmemeli, yağmurlu ve karlı havalarda tercih edilmemelidir. Nubuk deri ayakkabıların temizliği için süet gibi özel malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Nubuk deri ayakkabılar özel nubuk zımparasıyla temizlenir ve koruyucu sprey sıkılır. Nubuk deri ayakkabı öncelikle spreyi ile ıslatılarak yumuşatılır. Spreyin ardından özel nubuk zımparasıyla ayakkabı iyice temizlenir. Temizleme işlemi bittikten sonra tekrar şeffaf renkte olan hem koruyucu özellikteki hem de parlatan nubuk deri spreyi sıkılarak ayakkabı temizleme işlemi tamamlanır. Nubuk deri ayakkabılar kesinlikle nemli bezle silinmemeli, gelişigüzel fırçalanmamalıdır. Aksi takdirde nubuk derileşerek ayakkabının yer yer derileşmesine ve kötü bir görünüm almasına neden olur. Nubuk ve süet temizleme malzemeleri, ayakkabı boyası satan malzeme dükkanlarından, büyük ayakkabı mağazalarından ve hipermarketlerin ilgili reyonlarından temin edilebilir. Evde boyama işlemi yapılmak istenmiyorsa, ayakkabı tamiri ve boyası yapan ustalara zaman zaman başvurularak ayakkabı temizliği yaptırılabilir. Nubuk temizleme köpüğü ve nubuk fırçası gibi bakım ürünlerini, yerinizden kalkmadan Hepsiburada.com sitesinden online olarak, evinize teslim satın alabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları