Dantel Havlu Kenarları Örnekleri: El İşi Eserlerde İndirimli Fiyatlar

Dantel Havlu Kenarları Örnekler Galeri

Ülkemizde özellikle Anadolu’da kız bebek doğuran anneler çocuklarının büyümesini beklemeden çeyiz hazırlıklarına başlarlar. El emeği göz nuru işlemeler, örtüler, havlular, patikler çeyiz sandığında ki yerlerini alır. Özellikle dantel havlu kenar örneklerini bu sandıklarda bulabiliriz. Her kızın çeyiz sandığında onlarca modelde dantel havlu kenar örnekleri vardır. Özenle ve uzun zaman zarfında meydana gelen bu çeyizler, aslında annelik vasfıyla donatılmış bir kadının çocuğunu ne denli düşündüğünün de bir göstergesidir. En önemlisi de bu çeyizlerin bir gün kızının evini süsleyeceği hayaliyle iş işleyen bir kadının fedakâr yüreğiyle yaptığı onca el emeği çeyiz ve kendince duyduğu gururdur. Gelinlik çağı geldiğinde yıllar öncesinden hazır edilen dantel havlu kenarları yumuşacık havlulara süs olur ve nostaljik esintilerin güzelliğiyle birlikte kız çocuğuna çeyiz olarak verilir. Türk örf ve adetlerine göre bir kızın çeyizi o ailenin şerefidir, şanıdır. Bu sebeple olsa gerek çeyiz hazırlanırken en özel ve meşakkatli el işi modeller yapılır. Hepsi tek tek kolalanır, ütülenerek sandıklarda ki yerlerini alır. Anadolu’da bir kızın çeyizinde dantel ve el emeği eserler ne kadar çok ise aile için o kadar büyük bir gurur kaynağıdır.

Dantel Havlu Kenar Örnekleri

Metropol şehirlerde ise durum Anadolu’dan çok daha farklıdır. Modern şehirlerin gelinlik kızları el emeği göz nuru dantellere, havlu kenarlarına pek rağbet göstermiyorlar. Bunun yerine yine el emeği olan ancak daha modern işlemelerle ve taşlarla süslenen takımları kullanıyorlar. Evlerinde bu takımlara yer veren genç kızlar ne olursa olsun geleneklerden bir parçayı da evlerine yansıtıyorlar. Bu demek oluyor ki ister kentli ister köylü her genç kız geçmiş kültürüne ve özenle işlenen el emeği ürünlere değer veriyor. Her iki şekilde de bu güzellikleri evlerinde sergilemekten gurur duyuyorlar. El işi, el emeği çeyizleri evlerinin en güzel yerlerinde sergileyen genç kızlar sandıklarda özenle bekleyen çeyizleri evinin her köşesine koyarak emeğe saygı gösteren ve Türk kültüründe önemli yer tutan el emeği eşyalara önem veren gelinler olarak gurur kaynağı oluyorlar. Her el emeği eşya da bir yaşanmışlık, bir anı saklıdır. Nasır tutmuş annelerin ellerinde hayat bulan kültürümüzün önemli parçalarıdır. En önemlisi bin bir emekle evlatlar, torunlar düşünülerek yapılan örtüler, danteller yapan kişiden bir hatıradır bizlere. Her kullandığımızda yapan kişiyi hatırladığımız, kimi zaman burnumuzun direğinin sızladığı özlemlerdir.

Dantel Havlu Kenarları Online İndirimlerle

Dantel havlu kenarı, masa örtüsü ya da bir patiktir. Her ne şekilde olursa olsun el emeğiyle yapılan ve emek harcanan her eşya değerlidir. İleride yapan kişi hayatta olmasa bile onu anarak bu eşyaların kullanılacak olması yapan kişiyi de buruk bir sevince boğar. Hepsi özenle hazırlanan çeyizlikler bu sitede sizler için özel olarak sunulmaktadır. Keyifli alışverişler. Online alışveriş yapabileceğiniz ve el işi satın alabileceğiniz siteler arasında Yenicarsim.com ve Evmanya.com gibi bulunmaktadır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Evmanya
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları