Chevrolet Volt: Chevrolet Uzun Mezilli Elektrli Otomobil Modeli

Chevrolet Volt Galeri

Gelişen teknolojiyle birlikte artık birçok firma küresel anlamda atılımlar yaparak doğa dostu araçlar üretmeye çalışmaktadır. Bu anlamda da hemen akla benzin veya mazotla çalışmayan araçlar gelmektedir. Şu anda birkaç firmanın bu anlamda gerçekçi ürünler ortaya koyduğu düşünülürse bu araçların ne kadar önemli olduğundan da söz etmek gerekmektedir. Bu araçlardan biri de 2012 Yılının En İyi Otomobili Ödülü'nü alan Chevrolet Volt’tur. Araç, kendi kendine elektrik üreterek 500 kilometre menzile ulaşabilen ilk araçtır.

2012 Yılının En İyi Otomobili Chevrolet Volt

2012 Yılının En İyi Otomobili Chevrolet Volt

Aslında günümüzde elektrikli arabalara bakış açısı biraz farklı olmaktadır. Hem enerjileri açısından hem de sağlayacakları performans açısından şüpheyle karşılanmaktadır. Ancak Chevrolet Volt yeni teknolojisiyle tüm emsallerinden farklılık göstermektedir. Aracın en büyük özelliği de, hem hibrit araçlardan hem de elektrikli araçlardan farklı olmasını sağlayan 1.4 litrelik benzin motorlu jeneratörüdür. Aracın çalışma şekli oldukça basittir. Dört saatlik şarj süresiyle 80 km yol gitmeye imkân tanımaktadır. Aracın bataryası bittiğinde ise, ses yalıtımına sahip olan yük güç üreten jeneratörü otomatik olarak devreye girerek 500 km daha gitmeye imkân tanımaktadır. Aracın bataryası bittiğinde devreye giren jeneratör aracın içinde yer alan ekrandan kolayca takip edilebilmektedir. Chevrolet Volt ayrıca geliştirilmiş fren sistemiyle de enerji depolayabilmektedir. Fren yaparken ortaya çıkan enerji bataryalarda depolanarak araçta en iyi performans sağlanmaktadır. Chevrolet Volt’un motor özelliği kadar donanımları da göz doldurmaktadır. Dış tasarımıyla normal araçlardan hiçbir farkının olmadığını göstermektedir. İç tasarımı da dışı kadar göz alıcı bir şekilde araçla mükemmel bir uyum oluşturmaktadır. Yedi inçlik renkli gösterge ekranıyla son teknolojinin parçalarından birini taşımaktadır. Ön paneli aracın dış tasarımıyla benzer bir fiziksel özellik taşımaktadır. Oval ve şık duruşuyla iç mekânın havasını değiştirmektedir. 30 gb harddisk sürücülü araç, DVD sürücüsü, MP3 çaları ve navigasyon özelliğini kolayca kullanmaya imkân tanımaktadır. Volt için özel tasarlanmış düşük enerji tüketimli ses sitemi sayesinde rahatça müzik dinlenebilmektedir. Elektronik iklim kontrollü kliması ve uzaktan araç içini ısıtabilmeyi sağlayan ısıtma teknolojisi sayesinde aracın için özellikle soğuk zamanlarda kolayca ısıtılmaktadır. Volt, güvenlik açısından da normal araçlardan farksız kalmaktadır. Güçlendirilmiş çelik güvenlik kafesi ve sekiz adet hava yastığıyla da bunu göstermektedir. Elektro hidrolik soğutma sistemli ön ve arka ABS frenleriyle hem iyi bir duruş sağlamakta, hem de bu duruştan enerji üreterek aracın bataryasına fayda sağlamaktadır. Araç kameralı park sensörü sayesinde, park sorunu yaşayanlar için mükemmel bir yardımcı olmaktadır. Bu sensörler sayesinde ön ve arkanın kontrolü kolayca yapılarak araç kolayca park edilmektedir.

Ondan İyisi Yapılana Kadar Şimdilik En İyisi O

Sahip olduğu özellikleriyle bu yeni Chevrolet elektrikli araba, kendinden daha iyi bir elektrikli araç üretilene kadar dünyanın en iyisi olmaktadır. Hem çevreci olması hem de emsallerinden daha yüksek performanslı olması Volt’un bu unvanı hak ettiğini göstermektedir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları