Çeyiz: En Güzel Çeyiz Setleri ve En Uygun Fiyatlar ile Alışveriş

Çeyiz: En Güzel Çeyiz Setleri ve En Uygun Fiyatlar ile Alışveriş Galeri

Kültürümüzde yeni evlenen kıza set halinde yapılan maddi yardımlar. Bu evlenecek kız daha evlenmeden 9-10 sene önceden hemen hemen hazır hale gelir. Bunların yarsından fazlası hatta hepsi el emeği ile yapılırdı. Ama şu anda artık hepsi satın alınıyor çok fazla önem verilmiyor, hatta bazı aileler hiç buna uymuyor. Çeyiz setinde hemen hemen her şey vardır.

Çeyiz Adeti ve Ürünleri

Halısından yorganına tenceresinden çatal bıçak setine koltuk takımından yemek takımına her şey vardır. Bu adet, bölgelere göre değişmektedir. Anne- baba, kızın bohçasını daha çocukken biriktirmeye başlarlar ve kız evlenene kadar bitirirler. Günümüz Türkiye´sinde hala bu adet birçok yerde uygulanıyor. Bu adet, günümüzde bir anlamda temel ihtiyaçları karşılamaktadır. Kız tarafı genellikle beyaz eşyaları karşılamaktadır. Bunlar izlemeye gelenlerin önünde büyük bir özenle dizilir. Çeyiz, bağ, bahçe veya hayvan da olabilir. Bu adetin daha çok uygulandığı bölgeler; Doğu Anadolu bölgesi ve Trakya civarıdır. Bu adet eskiden neredeyse bütün Türk ailelerinde uygulanıyordu. Eşyalar davul eşliğinde damadın evine götürülür. Damat ailesi tarafından daha çok mutfak araç ve gereçleri ile oturma grubu masrafları karşılanır. Bunları görenler maşallah nazar değmesin derler. Bazı bohçalarda sadece kumaş, elbise, ev eşyası da olabilir. Hazırlananların değeri gelinin ve ailesinin değeri olarak nitelendiriliyor. Gelinin ailesindeki kadınlar toplanıp daha gelin evlenmeden seneler önce iğne iplikle danteller, oyalar, kanaviçe işlemeler gibi el işi göz nuru ürünler yaparlar. Çeyiz alayı yola çıkmadan önce köy halkı önünde değerleri biçilirdi. Çeyiz listesi hazırlanır ve bu liste eşler ayrıldığında kadının haklarını korumak için köy muhtarı tarafından mühür basılarak yapılan bir adettir. Mesela gelinlik çağındaki kızlar bohçalarına o kadar önem verirler ki aynı modellerin başkasında olmasını istemedikleri için bir birlerinden model saklarlar. Bu da zamanla model çalma adı altında esprili bir adet haline gelmiştir. Ürünlerin kaliteli olması, ürünlerin güzel ve çeşidin fazla olması gelin ailesinin saygınlığını arttırmıştır. Damat evine çeyiz gelene kadar çok maşallah kelimeleri duyulurdu. Damat bohçayı getirenlere ufak tefek hediyeler verirdi.

En Uygun Fiyatlar ve Online Alışveriş

En Uygun Fiyatlar ve Online Alışveriş

Servis takımı, düz servis tabağı, kahvaltı seti, tuzluk ve biberlik, mutfak masası, sandalye, cam masa, vitrin eşyaları, peçetelik, çay kaşığı, çay tabağı, sehpa örtüsü, yatak örtüsü, yastık, pike, halı, koltuk takımı, çaydanlık takımı, battaniye, banyo takımı, ev sinema sistemi ve televizyon gibi ürünler çeyiz ürünlerine örnek olarak gösterilebilir. Bu ürünler kişilerin karşılıklı isteklerine ve maddi durumlarına göre artış veya azalış gösterebilir. Bu adet sapıtılarak yapıldığında ciddi boyutlara ulaşılıyor ve hatta evlilerin boşanmasına bile sebep olabiliyor. Bu adetler kültürümüzü yansıtmaktadır. Bizler de bu kültürümüze sahip çıkmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Günümüzde bu tür adetler genelde doğu bölgelerinde ağırlıklı olarak hala uygulanmaktadır. İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde bu tarz adetler pek yaygın değildir. Çeyiz ürünleri, Yeni Çarşım, Webdenal, HızlıAl, Zarifceyiz.com, Ceyizevi.com, Hepsiburada.com, Gittigidiyor.com gibi sitelerde bulunabilir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları