Çelik Konstrüksiyon: Yapı Malzemelerinde Online Avantajlı İndirimler

çelik Galeri

Betonarme inşa edilen yapıların sunamayacağı kadar çok avantajları bulunan çelik konstrüksiyon yapılar, metal taşıyıcı ve kolonlar ile binanın iskeletinin oluşturulduğu son dönemin en popüler yapı sistemidir. Binanın dış duvar ve iç bölmelerinde kullanılabileceği gibi çatı sistemlerinde de bu uygulamadan yararlanılabilir. Çatılarda kullanıldığında da olması gereken ağırlığa ekstra yük bindirmedikleri için deprem gibi doğal afetlerde en dayanıklı olan ürünlerin başında gelirler. Bu yüzden özellikle deprem riski olan bölgelerde bu tarz yapı sistemi artık daha çok tercih edilir hale gelmiştir.

Çelik Konstrüksiyon Sistemleri İle Güvenli Yapılar İnşaa Edin

Çelik Konstrüksiyon Sistemleri İle Güvenli Yapılar İnşaa Edin

Çelik konstrüksiyon sistemleri hangar, fabrika binası, depo, spor tesisi gibi büyük alanlarda da rahatlıkla uygulanabilir. Deprem riski taşıyan bölgeler kentleşmenin de yoğun olarak yaşandığı alanlardır. Geçmişte bu sistemin yaygın olarak kullanılmaması sonucu bu bölgelerde yaşayan insanlar büyük kayıplar vermişlerdir. Gelişmiş teknoloji ile arttırılan üstün özellikleri zamanla farkedilmiş olup, bu bölgelerdeki yeni yapılaşmalarda çelik sistemleri sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Uygulaması oldukça hızlı ve maliyet açısından da diğer ürünlere göre çok daha ekonomik olan bu sistemin standartları bulunduğu için kurulum aşamasında fire kaybı ve hata riski yoktur. Büyük depremden sonra bu sistem ile birlikte prefabrik hazır evlerin satışında da büyük bir artış gerçekleşmiştir. Ancak çelik yapıların diğerleri ile benzerlikleri olduğu gibi bazı farklılıkları da bulunmaktadır. Bu tarz inşaa edilen mekanlarda kolon ve kiriş gibi taşıyıcılar tamamen çelik malzemeden üretilirler. Duvar olarak ise farklı malzemeler kullanılabilir. Kat sınırlaması yoktur ve prefababrik evler gibi kurulduğu bölgeden başka bir yere nakledilemezler. Dünyanın en gelişmiş şehirlerindeki gökdelenlerin çoğunun iskeleti bu alaşımdan imal edilmiştir. Prefabrik evlerde ise taşıyıcı görevini duvarlar üstlenmektedir. Duvar olarak plastik, saç ya da başka malzeme kullanılabilir. En fazla iki katlı olabilen bu evler daha fazla katı kaldıracak kapasitede değildirler. Her iki sistem de betonarme bir yapıdan çok daha kısa sürede inşaa edilir. Fiyat konusunda da pozitif yönde artıları bulunur. Çelik konstrüksiyon sistemlerinde ağır ve hafif olmak üzere iki ayrı malzeme kullanılır. Fabrika binası gibi geniş açıklığı bulunan alanlarda ağır ürünler kullanılır. Daha küçük mekanlar için ise hafif çelikten yararlanılır. Yalıtımlı ve yalıtımsız olanları da vardır. Yalıtımlı yapılarda taşyünü ve poliüretan paneller sayesinde ses ve ısı yalıtımı sağlanır ancak fiyat konusunda biraz daha pahalıdır. Bu yapılarda kullanılan malzemeler tekrar montajı yapılabilir özelliktedir ve yüzde yüz geri dönüştürülebilir. Birçok işleme maruz kalsa da özelliğini kaybetmez ve çevreye asla zarar vermezler. Bu tarz yapılar geniş ve ferah alanlara imza attıkları için estetik görünümleri de oldukça güçlüdür. Mimari alanında ayrıcalıklı bir yere sahip olmaları bu alanda verilen uluslararası ödüllerin birçoğunu hak etmelerine vesile olmuştur.

Yapı Malzemelerinde Online İndirim Fırsatları

Bakım ve yenilemesi kolay, kurulumu hızlı, ve bina ömrü oldukça uzun çelik konstrüksiyon yapılar değişiklik isteklerine karşı da sonsuz çözümler sunarlar. Sadece evlerde değil hastane, okul gibi insan sirkülasyonunun yoğun olduğu mekanlarda da bu sistemlerin tercih edilmesi herhangi bir doğal afet durumunda koruyucu etki sağlayacaktır. Yerleşik hayata geçilen antik çağlardan günümüze kadar, barınma alanlarında kullanılan malzemelerde çok ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. Yeni nesil yapı sistemlerinde kullanılan malzemeleri online olarak satın almak için yenicarsim.com ve hizlial.com web sitelerini ziyaret ederek çok cazip indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları