Çanakkale Assos: Yurt İçi Tur Fırsatları İndirimli Online Sitelerde

Antik Kent Galeri

Üzerinde yaşadığımız Anadolu tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Belirli süre varlıklarını sürdüren kabileler, imparatorluklar tarihi önem arz edecek kalıntılarını ve mimarilerini miras bırakmışlardır. Özellikle Çanakkale taraflarında kültürel ve mimari miraslar oldukça çoktur. Tarihçilerin olduğu kadar yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken Assos Antik Kent, Çanakkale Ayvacık ilçesinin Behramkale köyünde bulunmaktadır. M.Ö 2000 yıllarında kurulduğu düşünülmektedir. Lidyalılar, Persler, Bergama Krallığı, Romalılar gibi birçok kültürün üzerinde barındırmıştır. Çanakkale Assos yıkıntıların arasında da olsanız, ortaçağdan kalma mimariler ve deniz sizi büyülemeye yetecektir.

Çanakkale Assos Antik Kenti ve Güzellikleri

Çanakkale Assos Antik Kenti ve Güzellikleri

Assos, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinin Behram köyünde bulunmaktadır. Tam bir anlamı bulunmamaktadır. Behram adı Bizans egemenliğinde iken bir komutan tarafından konulmuştur. Antik kent tam olarak sönmüş bir volkanın denize bakan tarafında bulunmaktadır. M.Ö 2000’li yıllarda kurulmuştur. Pers egemenliğine girmiş olan belde, daha sonrasında Atina birliğine ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra ünlü filozof Platon’un öğrencisi Hermias olmuştur. Aristoteles, yaklaşık üç yıl burada kalarak mantık bilimi hakkında dersler vermiştir. İlk kazı, 1881-1883 yıllarında gerçekleştirerek, tarihi kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Assos’u çevreleyen sur, 3km’yi bulan duvarlara sahiptir. Yüksekliği ise yaklaşık 19 metredir. Kentteki ünlü kalıntılardan biri ise Akropel’de bulunan Athena Tapınağıdır. Agora, Tiyatro ve gymnasion’da diğerleridir. Orijinal görüntü bozulmayarak restore edilen oteller ve pansiyonlar şehir içerisinde göze çarpmaktadır. Doğayla iç içe yaşanılacak ve antik kentin büyüsüne kapılacağınız bu tatilde, köylerde de pansiyonlar ve ev yemekleri satılan restoranlar açılmıştır. Çanakkale Assos temiz havasıyla, balıkçılığı ve denizi ile ünlü olmaktadır. Günün her saatinde farklı duygular yaşayacağınız belde, sabahları sessiz olmaktadır. Güzel bir yürüyüşün ardından yapılan kahvaltı tüm yorgunluğunuzu alacaktır. Akşamları günbatımının eşliğinde aileniz veya dostlarınızla sıcak ortamlar kurabilirsiniz. En tepeye çıktığınızda kentin kalıntılarını görebilir ve Midilli adasıyla denizin birleşim ihtişamına şahit olabilirsiniz. Güzel bir tatil geçireceğiniz beldede, konakladığınız otellerin kumsallarını kullanarak denizin keyfini çıkarabilirsiniz. İnternetten online rezervasyon yaparak ve tur acentalarını inceleyerek fırsatlara erişebilirsiniz. Uygun fiyatlar ve ödeme seçenekleriyle antik kente günübirlik turlarda yapabilirsiniz.

Gezilerde Yurt İçi Uygun Tur Fırsatları

Çanakkale Assos, sakinlik ve sessizlik arayanlar için çok keyifli olacaktır. Şehirlerin trafiği, gürültüsü ve iş stresinden kaçmak için gelinebilecek olan yerlerden biridir. Günbatımını izlemek ve denizin mavililigin de kaybolmak, antik kenti daha da güzelleştirmektedir. Kültürel mirasın izlerine hiç dokunulmadan yapılan restorasyon çalışmalarıyla görüntü hiç bozulmamıştır. Oteller ve Pansiyonlar, müşterilerini her sezon ağırlamaktadır. Tur fırsatlarından yararlanmak için Gezinomi.com, Tatil.com ve Gezisitesi.com adreslerine göz atmanız yeterli olacaktır. Her sezon farklılık gösteren fiyatlarıyla birlikte indirimli seçenekleri de mevcuttur. Yurt içi şehir turları günübirlik yapılan turlarda oldukça makul bir ücrete gelmektedir. Online yapılan erken rezervasyonlar, kredi kartlarına yapılan indirimler birleşerek sizlere keyifli bir tatil sunmaktadır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Tatil.com
  • Gezinomi
  • Gezisitesi
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları