Buz Müzesi: Ziyaret Zamanları ve Müzede Yer Alana Sanatçı ve Eserler

Viking Gemisi Galeri

Buz Müzesi (Magıc Ice) 23 Nisan 2010 tarihinde İstanbul Bayrampaşa’da açılan Forum Alışveriş merkezinde kuruldu. Tamamlanması yaklaşık bir yıl süren yeri, Lofoten Trading şirketi hayata geçirdi. 650 metrekarelik alan üzerine -5 derece soğutma sistemi ile kurulan mekanın tavan yüksekliği 3,85 m, genişliği 50 metrekare ve -20 dereceli soğutmalı depo alanı var. Ses sistemleri, özel izolasyon malzemeler ve paneller Norveç’ten getirildi. Müze ve soğutmalı alan dışında bilet satışı, sinema salonu, cafe, hediyelik eşya alanı, vestiyer, fuayelerin yer aldığı ikinci bir kısım bulunmakta. Müze konseptinde kullanılan mavi renkli buz, İsveç’in Torne nehrinden getirildi. Ortamın soğukluğu -5 derecedir. Ziyaret saatleri dışında buzların erimemesi için sıcaklık -20 dereceye kadar düşürülmekte. İçerisi Eskimo giysilerine benzer özel giysilerle gezilmekte. Bu kıyafetler herkese uygun beden ve boyda bulunmakta. Kıyafetlerden ayrıca ücret alınmamakta. Her yaş grubundan ziyaretçi kabul edilmekte.

Buz Müzesinde Görülebilecek Olan Eserler

Buz Müzesine giriş iki kapıdan sağlanmakta, birinci holde kişinin vücut ısısının ayarlanması için yarım dakika kadar bekletilmekte. Sağlık açısından gezme süresi 20 dakika ile sınırlandırılmakta. İçeride fotoğraf çekilmesine izin verilmekte. Mekanın konsepti 6 ayda bir değişmekte. Magıc Ice’de ilk konsept olarak Viking’ler seçildi. Yaşadıkları dönemle seyahat ederek birçok bölgeye yayılan Vikingler, İstanbul’a kadar gelmiş ve bu bölgeye Miklagard (Büyük Şehir) adını vermişler. Bir Viking askerinin Ayasofya’yı ziyaret ettiği rivayetler arasında yer almakta. Viking kadını, askeri, bir Viking barı, Viking evleri ve dünyaca ünlü Viking gemileri gibi birçok eser yer almakta. Heykeller, 15 İsveç tasarımcısı tarafından yapıldı. Müze içerisinde konaklama için bir de otel odası bulunmakta. Buz müzesinde birçok eser sergilenmekte. Atatürk fotoğraflarının da sergilendiği yerde, “Anadolu; dünyadaki en eski yaşam kalıntılarına sahiptir. Örneğin; Karain Mağazası (Antalya)” gibi yazıları buz duvarlarında görmek mümkün. Ikea marka konseptiyle döşenmiş bir de oda bulunmakta. Osmanlı kronolojisi, çeşitli bölge haritaları, cilalı taş devrine ait Çatalhöyük haritası, eski uygarlıkları gösterir tablo ve haritalar bulunmakta. Yeniçeri askeri, Osmanlı askeri, Akad kralı Sargon, Hitit heykeli, Frig Kibele tanrıçası, Hitit heykeli, Amerikan geyiği, kutup ayısı buz heykelleri yanında Büyük İskender ve Pers İmparatoru 3. Dorius orduları arasındaki savaşı gösteren bir mozaik ve Vikinglere ait çeşitli heykel ve figürler yer almakta.

Müze Ziyaret Saatleri ve Ücretler

Müze Ziyaret Saatleri ve Ücretler

Müze Bayrampaşa Forum Alışveriş merkezi B1 Blokta yer almakta. Haftanın her günü sabah 10:00 ile akşam 22:00 saatleri arası gezilebilinir. Girişte öğrenci ve 65 yaş üstü için indirimli fiyat uygulanmakta. Toplu ve grup halinde geziler için özel fiyat uygulanmakta. Ödenen ücret içerisinde ziyaret sonunda vitamin barda buz bardak konseptiyle sunulan meyve suyu da dahil. Bugün İstanbul’da görülmesi gereken turistlik yerler arasında yer almakta. Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği buz müzesi görülmesi gereken yerlerden biridir.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Ikea
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları