Bilgisayar Nedir: Donanım ve Yazılım Çeşitleri, Online Alışveriş

Bilgisayar kendisine girilen bütün bilgileri uygun ortamlarda saklayan ve istendiğinde alıcısına sunan bir makinedir. İlk olarak 20. yüzyılda üretilmiştir ve bu üretilen ilk bilgisayarın adı ENIAC'tır. Bu ilk bilgisayar 30 ton ağırlığında ve çok fazla enerji tüketen bir makineydi. Kişiler için üretilmemişti ve genelde daha çok bilimsel araştırmalar için kullanılmaktaydı. Daha sonra ise ilk Pc bilgisayarlar ortaya çıkmaya başladı. Yani kişisel bilgisayarlar. İlk üretilen kişisel bilgisayar ise Apple II olmuştur. Zamanla bu teknoloji akıl almayacak şekilde gelişti ve günümüzde çok küçük mikro çiplere sığacak kadar gelişti. İlk zamanlarda gereksinim halinde kullanılan bu makineler daha sonra insanların günlük yaşamda yoğun olarak kullandıkları bir aksesuar haline geldi. İnsanların gündelik hayatlarında, işlerinde, hobi amaçlı ve alışverişlerinde kullandıkları bir teknolojidir.

Bilgisayar Nedir: Donanım ve Yazılım Çeşitleri, Online AlışverişBilgisayar Donanım ve Yazılım Çeşitleri

İlk olarak donanım ve çeşitlerinden başlayacak olursak; donanım sistemi oluşturan her türlü fiziki araçlara verilen isimdir. CPU ve bu birime bağlı araçlardan oluşur.
- Cpu, makineyi oluşturan temel elemandır. Kendisine verilen komutları işler, hesaplamaları yapar. Bu yüzden makinenin beyni denebilir.
- Bios, sistem ilk açıldığında çalışarak, sistemin başlayıp başlayamayacağını kontrol eder ve biosta makinenin donanımsal özellikleri görünür.
- Ön Bellek, yukarıda belirttiğimiz ana bellekten daha hızlı işlem kapasitesine sahiptir. Bilgisayar kullanıcısının işleri daha akıcı bir şekilde sistemin işlediği bütün bilgilerin tutulduğu geçici bellektir. Kalıcı değildir ve bu bilgiler oturum kapatıldığında silinecektir. Bu belleğin büyüklüğü performansı da doğrudan etkileyecektir. Çünkü, geniş bir alana sahip olması, aynı anda o kadar program çalıştırabileceği anlamına gelir.
- Anakart, üzerinde sistemin çalışmak için ihtiyaç duyduğu tüm araçların bağlandığı bir karttır. Tüm parçalar bu kart üzerinden görevini yapar. Kısaca makineyi oluşturan parçaları birleştirir ve kullanıma uygun hale getirir.
- Kasa, makinenin tüm araçlarının içinde olduğu genelde dikdörtgen şeklinde olan bir koruma aracıdır.sistemin ihtiyaç duyduğu güç kaynağı bu aracın üzerindedir. Sistemi başlatmak için duyduğumuz tüm düğmeler, disk sürücüleri, soğutma araçları, giriş portlarını barındırır.

Yazılım Çeşitleri:
Belirttiğimiz donanımsal araçlar bir makinenin çalışması için yeterli değildir. Bunun için yazılımlara ihtiyaç vardır.
- Açık yazılımlar, herkesin sınırsızca kullanabildiği yazılımlardır.
- Paylaşılabilir yazılımlar, paylaşılabilir ama belli bir süre sonra kullanılamaz hale gelen yazılımlardır ve ücretlidirler.
- İşletim sistemi, bilgisayarların sahip olduğu işlevleri yerine getirmesi için gereklidir. sistemin tüm hareketlerini kontrol eder.
- Disk yazılımları, disk sürücülerini çalışması için gerekli olan yazılımlardır.
- Ticari yazılımlar, iş hayatında proje çizme, hesap yapma gibi işlevler için kullanılan yazılım türleridir.
- Eğlence yazılımları, Eğlence amaçlı oyun oynamak gibi işlevler için yazılır.
- Medya yazılımları, müzik dinlemek, film izlemek gibi işlevler için kullanılan yazılım türleridir.

Bilgisayar Ürünleri Ve Online Alışveriş

Online alışveriş günümüzde çok gelişti. İnternetten alınan bir çok ürün gibi bilgisayarları da internetten online olarak alabilirsiniz. İstediğiniz marka ve modeli belirledikten sonra alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Darty, 7 / 24 Tıkla, Webdebal, Hepsiburada, Teknosa, Electroworld, Mediamarkt gibi avantajlı ve güvenli bir çok online mağazadan ürünlere ulaşmak mümkün. Belirttiğimiz siteleri zaman zaman da takip ederek indirimli ürünlere sahip olabilirsiniz. Siteler belli zamanlarda indirimlere gitmekte. Alışverişinizi online yaparak şehir mağazalarından alacağınız ürünlere göre daha cazip bir biçimde tamamlayabilirsiniz. Öncelikle sitelere üye olun ve ürününüzü seçin ve bilgilerinizi girin. Geriye ise beklemek kalıyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları