Bellek: Hafıza Kartları ve Harici Belleklerde İndirimli Online Fiyat

Bellek Galeri

Günümüz teknolojisinde verilerin depolanması ya da verilerin taşınması önemli bir problemdir. Ancak bu problemin çözümüne yönelik olarak geliştirilen çok etkili yöntemler bulunmaktadır. Üretilen en etkili çözüm yollarından biri hafıza kartlarıdır. Hafıza kartları ya da dijital bellek olarak adlandırabileceğimiz yapıların oldukça geniş bir kullanım alanları bulunmaktadır. Çünkü her dijital teknoloji ürünü araç mutlaka verileri işleyebilmek durumundadır. Verilerin işlenebilmesi de ancak dijital hafıza kartları ya da harici hafıza olarak adlandırılabilen teknolojik ürünler ile mümkün olmaktadır. Hafıza kartları elektronik hafıza olarak işlev görmektedirler. İçinde bulundukları cihazın verileri depolaması ve verilerin kullanımının gerektiği durumlarda işlev görürler. Yapı olarak herhangi bir hareketli parça içermedikleri için çok az enerji tüketirler. Hafıza kartları tek seferlik kullanılma yapısına sahip değillerdir bu nedenle hafıza kartlarının üzerindeki verileri birçok yazıp silmek mümkündür. Hafıza kartlarının binlerce kez yazılıp silinebilmeleri tekrar tekrar kullanılabilmelerini sağlamaktadır. Hafıza kartları kapasite olarak farklı boyutlarda olabilmektedir. Bu kapasite farklılığı hafıza kartının kullanılacağı cihazın ihtiyaçlarına göre değişebilmektedir.

Hafıza Kartları ve Harici Belleklerin Özellikleri

Hafıza kartı adı verilen dijital bellek yapıları hareketsiz veri depolama yapısına sahip oldukları için yeniden kullanılabilme gibi bir yapıdadırlar. Dijital fotoğraf makineleri, cep telefonları ve Tablet PC olarak adlandırılan bilgisayarlarda kullanılır. Daha öncede belirtildiği gibi çalışma esnasında hareketli parça içermedikleri için çok az enerji tüketmeleri ve binlerce kez yeniden kullanılabilmeleri gibi avantajlara sahip oldukları için kullanım açısından yaygınlık göstermektedirler. Hafıza kartlarının kullanıldığı cihazlar farklılıklar gösterebileceği için bu kartların standart boyutları haricinde de kullanılabilmelerini sağlayan bazı yardımcı araçları bulunmaktadır. Adaptör olarak adlandırılan bu yardımcı araçlar hafıza kartlarının kullanılacağı cihazlardaki boyut problemine karşı çözüm olarak üretilmişlerdir. Hafıza kartlarının farklı türleri bulunmaktadır. Farklı türler arasındaki fark oluşturan nedenler kullanılma yapılarından ileri gelmektedir. Örneğin Memory Stick adı verilen küçük boyutlardaki hafıza kartlarının kullanım alanları arasında cep telefonları bulunurken "Multimedia Kart" denilen hafıza kartları dijital müzik çalarlarda ve PDA adı verilen cep bilgisayarı adı verilen dijital ürünlerde kullanılmaktadırlar. Çünkü düşük güçte çalışabilmekte ve çok az enerji harcamaktadırlar.

Hafıza Kartları İndirimli Online Fiyatlarla

Harici bellek olarak adlandırılabilen ürünler kullanılacakları cihazlara USB adı verilen veri yolu sayesinde bağlanabilmektedirler. USB noktasından bağlandıkları için çalışabilmeleri için gerekli olan enerjiyi almak ve veri alış verişi yapabilmek için kullanırlar. Hafıza kartlarının kullanım alanları değişiklik gösterebildiği için sahip oldukları boyut ve kapasitelerde olabilmektedir. Bu durumun başlıca nedeni işlenecek olan verilerin gerektireceği işlem yapabilme hacminin karşılanabilmesidir. Mesela sıradan bir cep telefonu için 1 GB kapasiteli hafıza kartı yeterli iken bir cep bilgisayarı ya da portatif bir müzik çalar için daha büyük kapasiteli hafıza kartı kullanmak gerekir. Hizlial.com ve Kliksa.com gibi online alışveriş sitelerinden hafıza kartlarını indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Kliksa.com
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları