Basketbol Nedir: Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir, Yararlı İpuçları

Basketbol Nedir: Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir, Yararlı İpuçları Galeri

İnsanoğlu ilk yaratıldığından beri olmayan birçok şey üretmiştir. Zaman zaman eğlenmek için veya günlük hayatta kullanılmak için denenen bu buluşlar zamanla günümüzde ki bir çok popüler işlerin temelini oluşturmuştur. İnsanların ortaya çıkardığı bu işlerden bir tanesi de eğlence için yapılan aktivitelerdir. Bu aktivitilerden bir tanesi de Baketboldur. Şu an günümüzde çok yaygın bir biçimde spor karşılaşmaları yapılan ve oynanan bu oyun yaşayan bir çok insan için adeta bir tutkudur. En çok sevilen ve yaygın olan futbolun ardından basketbol gelir. Bu spor, 5 kişilk iki takım ile oynanan bir oyundur. İlk olarak 1891 senesinde Amerika’da Dr. James A. Naismith tarafından geliştirilmiştir. Basketbol Türkçe'de sepettopu anlamına gelmektedir. İlk kurulduğu günden itibaren yoğun bir şekilde oynanan bir oyun olan bu oyun için günümüzde çok yoğun organizasyonlar düzenlenmektedir. Dilerseniz bu denli sevilen ve oynanan bu oyunu inceleyelim ve basketbol nedir sorularının cevaplarına göz atalım.

Basketbol Nedir, Nasıl Oynanır?

Basketbol Nedir, Nasıl Oynanır?

Basketbol nedir ve nasıl oynanır? Basketbol nedir ile alakalı cevaplar ise şöyle; Bu oyunda toplamda 10 kişi oynar. Takımlar eşit sayıda ayrıldıktan sonra oyun başlar. Her bir takım 7 adet yedek oyuncuya sahiptir. Oyunun toplam süresi 40 dakikadır ve 4'er periyottan oluşur. Oyun futboldan farklı olarak el ile oynanır. Basketbol topu ise diğer spor toplarına göre daha büyüktür. Amaç topu 3,05 yüksekliğindeki potaya göndermektir. Bu potada bir çember bulunur ve top çemberden geçerse sayı değeri kazanır. Atılan basketler ise atıldığı yere göre farklı puanlar kazanır. Eğer serbest atış yapılır ve başarılı olursa 1 puan, iki sayılık yerden atış yapılırsa 2 puan ve en son üç sayılık yerden atış yapılır ve başarılı olursa 3 puan kazanılmış olur. Oyun ise 3 hakem tarafından yönetilir. Devre aralarında yerler değişir. Oyun hava atışı ile başlar. Oyunda hücuma kalkan takım kendi bulunduğu sahayı 8 saniye içinde terk etmek zorundadır. Toplam hücumunu ise 24 saniyeden daha kısa zamanda bitiremez ise başarılı sayılmaz. Bir oyuncu toplam 5 adet faul hakkına sahiptir. Bu sayıyı geçirdiği zaman oyundan atılır. En son olarak ise saha, 26 m x 14 m boyutlarından oluşur. Oyun bir çizgiyle ikiye ayrılır. Bu alanın ortasında yuvarlak denilen bir bölüm bulunur.

Basketbol İpuçları

Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da bir takım ipuçları bulunuyor; - İlk olarak bu yolda ilerleyecek kişi öğrenmeye açık olmalıdır. - Bolca antrenmanlar yaparak oyun kabiliyeti geliştirilmelidir. - Çalışmalar yarış halinde geçirilerek seviye ilerletilebilir. - Yapılan her hareket çokça tekrar edilmelidir. - Sporcu kendi takımını geliştirmeye çalışırsa kendisi de bundan fayda görür. - Hareketler genel olarak değil detaylara inerek yapılırsa bu hareketler daha verimli olur. - Tanınan bir kaç sporcunun hareketlerini taklit etmek yerine, bu hareketlerin sahip olduğu başarı önemsenmelidir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları