Bahçe Oyunları: Okul Öncesi ve Sonrası Oyun Çeşitleri

Bahçe Oyunları: Okul Öncesi ve Sonrası Oyun Çeşitleri Galeri

Çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminde oynadıkları oyunların çok büyük etkisi bulunmaktadır. Uzmanlar miniklerin oyunlarındaki başarısı ve aktifliğinin hayatlarını birebir etkilediğini öne sürmektedirler. Oynarken lider olan bir çocuk hayatta da liderlik vasıflarına sahip olmaktadır. Bunun için çocuklarımızı korkmadan bahçeye bırakıp arkadaşları ile oyun oynamasını sağlamalıyız. Bu hem sosyalleşmesine hem de karakter oluşumuna faydalı olacaktır.

Okul Öncesi Bahçe Oyunları

Okul öncesinde ve sonrasında oynanacak oyunlar birbirinden farklıdır. Okul öncesi çağda minikler daha hareketli daha az düşünmeye yönelik oyunları sevmektedirler. Bu okul öncesi çocuk oyunlarından en sevileni sekerek yer değiştir oyunudur. Oyunu oynamak için bütün çocuklar oyun alanında dağınık şekilde durur ve herkesin durduğu alan daire şeklinde çizilir. Bir ebe seçilir. Çocuklar birbirleri ile sekerek yer değiştirirken ebe de boş daireleri kapmaya çalışır. Kimin dairesini sekerek doldurursa o kişi ebe kalır ortada. Bu oyun çocukların özellikle bacak kaslarının gelişimine ve daha rahat dengede durmalarına yardımcı olur. Çocukların severek ve heyecanla oynadığı bir diğer oyun da tavşan kaç oyunudur. Bu oyunda çocuklar tavşanlar ve tilkiler olmak üzere iki gruba ayrılır. Bir tarafta tavşanların diğer tarafta da tilkilerin evi olur. Tavşanlar gezinti yaparken tilkilerin evine yaklaştıklarında anne tavşan çocuklarını uyarmak için " Tavşan kaç..." diye bağırır ve tilkiler tavşanları kovalamaya başlar. Tavşanlar evlerine kadar yakalanmadan giderse kurtulur. Yakalanırsa o zaman o da tilki olur ve bir daha ki el tavşan kovalar. Bu oyun çocukları eğlendirdiği gibi bacak kaslarını geliştirip daha hızlı koşmalarına yardımcı olur. Çocuklar için hem eğitici hem de eğlenceli bir diğer oyun da çan oyunudur. Bu oyunda bahçede bir ağacın dalına bir çan asılır ve çocuklar bu çana top ile vurup çaldırmaya çalışır. Çana vurup ses çıkartan çocuk puan alır. Bu oyunda zıplama kullanılacağı için boyun uzamasına yardımcı olacaktır.

Okul Sonrası Bahçe Oyunları

Okula başlamak ile birlikte çocuğunuza önceden oynadığı bazı oyunlar saçma gelmeye başlayacaktır. Sadece beden gücü değil okulda keşfettiği zihin gücünü de kullanmak isteyen çocuğunuza daha başka oyunlar oynatmalısınız. Okul sonrası bahçe oyunlarından en sevileni mendil düşürme oyunudur. Bu oyunda tüm çocuklar bir daire etrafında toplanıp çömelirler. Bir ebe elinde mendili ile daire dışında dolaşır ve şarkı söyler. Şarkının her hangi bir bölümünde farkettirmeden istediği bir arkadaşının arkasına mendili bırakır ve koşar. Mendil bırakılan çocuk bunu farkedince mendili alarak arkasından koşar ve boş yere ilk gelen oturur, öbür çocuk ebe olur. Bir diğer sevilerek oynanan okul oyun da itfaiyeci oyunudur. Bu oyunda bir çocuk itfaiyeci olur öbürleri 4 gruba ayrılır. Bahçede her hangi bir alan seçilir ve itfaiyeci " Yangın var, yangın var, 1 numaralı odada yangın var. " diye bağırır ve 1 numaralı çocuklar alanı koşup gelirler. 3 numara derse 3 numaralı çocuklar koşar bu sefer. Bazen ise yangın daha büyük olur ve itfaiyeci " Yangın var, alarm, alarm. " diye bağırır. Bu zamanda ise bütün çocuklar alanı bir kere koşup gelirler. Bu oyun hem çocukların bacak kaslarını geliştirir hem de grup olarak hareket etme özelliğini kazandırır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları