B6 Vitamini: Vitamin Eksikliğinizi Giderecek Gıdalar ve Bitkiler

B6 Vitamini Sağlık İçin Vazgeçilmez Galeri

İnsan vücudu hayatta kalmaya programlanmış ve çok iyi çalışan bir mekanizma gibidir. Dış çevreden herhangi bir zararlı mikroorganizma aldığımızda bedenimiz bunu hemen algılayıp bazı salgı bezlerine sinyaller gönderiyor ve bunun sonucunda gerekli hücreler üretilip bu zararlı mikroorganizmayla savaşmaya başlıyor. Bu savaş devam ederken insan zaman zaman kısa süreli ateş ve bitkinlik gibi sıkıntılar yaşayabiliyor ama bu küçük sorunlar temelde hayatta kalmamızı sağlayan bağışıklık sistemimizin düzgün çalıştığının bir göstergesi. Ne var ki bu sistemin düzgün çalışabilmesi de onu gerekli maddelerle yeterli bir şekilde besleyip beslememize bağlı. Bu maddelerin başında kuşkusuz vitaminler geliyor. İşte B6 vitamini de bedenimizin temel işlevlerini yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu önemli maddelerden.

B6 Vitamininin Sağlığımıza ve Vücudumuza Yararları

B6 Vitamininin Sağlığımıza ve Vücudumuza Yararları

Bu madde alvuyar ve akyuvar oluşumunda etkindir. Yani yeni kan hücrelerinin yanında hastalıklara karşı savaşacak olan savunma hücreleri de üretebilmek için ona ihtiyacımız var. Fiziksel ve ruhsal pek çok özelliği düzenleyen hormonların üretilmesinde de önemli rolü vardır. Sinir sistemini güçlü tutmak için gerekli olmasının yanı sıra, mutluluk hormonu olarak da adlandırılan ve ruhsal durumu sakinleştiren serotonin salgılanmasını da sağlar. Pek çok kişiye acı çektiren bir hastalık olan böbrek taşı problemini de henüz ortaya çıkmadan engellemekte yararlıdır. Gebelik kusmaları ve adet görme öncesi yaşanan gerginliği azaltır. Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkisi bilinmektedir. Ama bunların dışında en temel işlevlerinden biri beslenme ile ilgilidir. Gıdalardan aldığımız karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynayarak, günlük hareketlerimizi düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmemizi sağlar. B6 vitamini eksikliğinde uykusuzluk, kansızlık, kusma, cilt hastalıkları, depresyon, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sorunlar görülebilir.

Bu Vitamin Hangi Gıda ve Bitkilerde Bulunur?

Bir kişinin ihtiyaç duyduğu B6 vitamini miktarı günlük 2 mg'dır. Süt, avokado, patates, muz, yumurta, yulaf, bezelye, tavuk, kuruyemiş, havuç, tahıllar, ıspanak, pancar ve balık bu önemli maddeyi içeren gıdalar arasındadır. B6 eksikliği riski taşıyan özellikle hamileler, hormon tedavisi gören kadınlar, doğum kontrol hapı kullananlar, alkol alışkanlığı bulunanlar ve yüksek protein tüketen kişiler bu gıda ve bitkilerden oluşan bir diyete ağırlık vererek eksiklerini kapatabilirler. Ancak bunun da diğer her maddede olduğu gibi fazlası zararlıdır. Günde 500 mg'ın üzerinde B6 vitamini almak da sağlığı bozabilir. Bunun dışında sara hastaları ve belli ilaçları kullanan parkinson hastalarının da bu maddeyi fazla almasının sakıncalı olduğu bilinmektedir. B6 vücutta depolanıp sonradan gerektiği kadar kullanılan bir madde olmadığı için gerekli miktar her gün aksatmadan alınmalıdır. Yeterli bir şekilde alındığında deri hastalıkları ve hormon yetersizlikleri gibi problemlerin yanında karaciğer, akciğer, bağırsak ve rahim kanserlerini bile önlemede başarılı olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Bu durumda bu temel yapıtaşının diğer minerallerle beraber sağlıklı bir yaşamın en önemli koşullarından biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları