Ayakkabı Tabanı: En Rahat Ayakkabı Tabanı Hangisidir?

Ayakkabı Tabanı: En Rahat Ayakkabı Tabanı Hangisidir? Galeri

Bugün insanların %75'i yanlış ayakkabı seçimi yüzünden ayaklarında sağlık sorunları yaşamaktadırlar. Tüm günün yükünü ve yorgunluğunu ayaklarımız taşır. Özellikle yoğun tempoda çalıştığımız zamanlarda, rahat ayakkabıların yeri doldurulamaz. Bu yüzden ayakkabı alırken çok dikkatli olmak ve gün boyunca rahat edebileceğimiz tabanlı ayakkabılar tercih etmeliyiz.

Kış ve Yaz Aylarında Ayakkabı Tabanı Tercihi

Eğer kış aylarında isek ve kapalı ofis ortamlarında çalışmıyorsak pençeli diye tabir edilen veya tamamı kauçuk, lastik ayakkabıları tercih edebiliriz. Artık lastik ayakkabıların topuklu versiyonları da bulunmakta. Kauçuk hem çok dayanıklı bir malzemedir hem de soğuktan bizi koruyacaktır. Çünkü kauçuğun -20 dereceye kadar dayanma mukavemeti vardır. Eğer yazın veya daha çok kapalı ofis ortamında çalışıyorsak, kösele ayakkabı tabanları tercih edebiliriz. Artık kösele ayakkabı tabanı kalmadı. Herkes neolit taban çalışıyor. Neolit de köseleye çok benzer bir malzemedir. Genelde bize tezgahtarlar gerçek kösele taban ayakkabı diye satarlar ama hemen hemen hiçbir markada gerçek kösele taban ayakkabı bulamazsınız. Piyasada daha çok japon köselesi derler ama onun da ana malzemesi neolittir. Bu aynen köseleye benzer bir malzemedir ve artık günümüzde, dünyada tamamen köselenin yerini almıştır.

Topuklu Ayakkabılar Rahat mıdır?

Genel olarak ayak rahatsızlığı yaşayanların çoğunluğunu kadınlar oluşturur. Kadınların özellikle yanlış topuklu ayakkabı seçimi buna sebep olmaktadır. Topuklu bir ayakkabı aynı zamanda rahat olabilir ancak bu, topuğun yüksekliğiyle de çok alakalıdır. En uygun olan topuk yüksekliği 4,5 ile 7,5 cm arasıdır. Topuk yükseldikçe topuğun genişlemesi ve kalınlaşması, ince olan topuğa nazaran daha fazla hareket özgürlüğü getirecektir. Özellikle dolgu topuk ayakkabılar ile yürümek çok rahattır. Aşırı yüksek topuklu ve topuk kalınlığı ince olan ayakkabılar kesinlikle tercih edilmemelidir. Tabi ki buna uygun olarak da ayakkabı tabanı değişkenlik gösterecektir.

Ayakkabı Taban Çeşitleri ve Seçimi

Ayakkabının zemin ile doğrudan temas eden alt parçasına ayakkabı tabanı denir. Kauçuk, neolit, deri, lastik olmak üzere çok çeşitli malzemelerden imal edilebilir. Bazı taban türlerinde özel malzeme veya tasarım kullanılarak diğerlerinden daha fazla çekiş gücü sağlanır. Ayakkabının ilk eskiyecek parçası da ayakkabı tabanıdır. Bir salon dansçısı düz deri tabana sahip bir ayakkabı tercih ederken, bir yürüyüşçü dayanıklı ve kalın tabanlı bir ayakkabı tercih eder. Bir kişinin en rahat ayakkabı tabanını bulması için ayakkabılar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Ayakkabı tabanı malzemesi, iç dolgu türü, ayakkabının alt sırt tipi, markası gibi birtakım ayakkabı öğelerini biliyor olması gerekir. İç astar ve dolgu her ayakkabı için değişir. Ancak en rahat ayakkabılar yürürken herhangi bir taş yada sert zemine karşı korumak için yeterince kalın dolgusu olan ayakkabılardır. En rahat ayakkabıyı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise, ayakkabının nefes almasıdır. Eğer ayakkabı yeterince nefes almıyorsa, bir süre sonra ayaklarınız ıslanabilir. Bu durum ayaklarınızın kötü kokmasına sebep olur. Özellikle yaz mevsimlerinde bu çok önemli bir problem teşkil eder.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları