Ayakkabı Numarası: Ayakkabı Nasıl Genişletilir ve Daraltılır?

Ayakkabı Numarası: Ayakkabı Nasıl Genişletilir ve Daraltılır? Galeri

Sahip olduğunuz ayakkabıların ayağınıza tam olarak oturması için numaralarının ayağınızın ölçüsünde olması gerekir. Ayakkabı numaraları her ne kadar kalıptan kalıba, markadan markaya değişiklik gösterse de üzerinde oynama yapılması da mümkündür. Beğendiğiniz bir ayakkabının numarası büyük olsa da bazen satın almak istersiniz, bazen de kilo verirsiniz ve ayaklarınız küçülür. Ayakkabı numarası aynı kalsa da ayağınızın numarası değişmiştir. Doğal olarak ayakkabılarınız, daraltılması gereken ayakkabılar halini alırlar. Bir diğer durum ise ayaklarınızın büyümesi ya da şişmesi durumunda, ayakkabınızın açılıp genişleyeceğini düşündüğünüz fakat genişlemediği durumlarda ayakkabı numarasını büyütmek için kullanılan genişletmedir. İkisi de yeni bir ayakkabı almak yerine ayakkabılarınızı kullanılabilir hale getirir.

Ayakkabı Numarasında Değişiklikler

Satın alırken dikkat etmediğiniz ya da başka sebeplerden dolayı artık ayağınıza büyük gelen ayakkabılar için yapmanız gereken tek şey onları daraltmaktır. Ayakkabı numaraları üzerinde oynama yapamayacağınız halde ayakkabınızı kendi numaranıza çekmeniz mümkün. Bunu isterseniz ayakkabınızı satın aldığınız yerlerden rica edebilirsiniz isterseniz de kendiniz yapabilirsiniz. Ayakkabı daraltma işlemi, ayakkabının taban kısmının kaldırılması ve altına yerleştirilen parçalardan sonra tekrar, belli olmayacak şekilde kapanmasıdır. Bu şekilde ayakkabı numarasında 2 bedene kadar oynama yapabilirsiniz. Ayakkabının ön ya da arka tarafına yerleştirilen bu parçalar ayağınızın kaymasını önler ve tam bir oturuş sağlar. Eğer ayakkabınızı satın aldığınız yerden çok uzaksanız ya da ayakkabınızı geri götürme gibi bir şansınız yoksa bunu evde kendiniz de halledebilirsiniz. Taban şeklinde keseceğiniz mukavva parçalarını üst üste koyarak ayakkabı numarasında 1 beden daraltma yapabilirsiniz. Yarım taban şeklinde kestiğiniz mukavvalar kısa süreli de olsa size yardımcı olacak, daraltma işlemini yaptıracağınız süreye kadar sizi kurtarmış olacaktır.

Ayakkabı Numarasındaki Farklar

Ayakkabı numaraları ile alakalı bir diğer problem ise ayakkabınızın genişletilmesidir. Sahip olduğunuz ayakkabınız çeşitli nedenlerden sonra ayağınızı sıkabilir, ön ve arka, yanlar ve alttan vurmalar yapabilir. Bunları engellemek için ayakkabı numaralarında değişiklik yapılması gerekmektedir. Bu değişikliği yapabilmeniz için daraltma olduğu gibi iki seçeneğiniz vardır. İlk seçeneğiniz ayakkabınızı aldığınız yere ya da herhangi bir kunduracıya giderek ayakkabınızı kalıba koydurtmak ve ayakkabı numarasında 1-2 beden değişiklik yapabilmek. Yarım taban şeklinde olan demir ya da metal kalıplar ayakkabınıza geçirildikten sonra ayarlanır ve bir gün boyunca bu şekilde tutulur. Ayakkabınız ertesi gün genişlemiş halde size teslim edilir. Peki sizin bu işlem için vaktiniz yoksa evde nasıl bir çözüm uygulayabilirsiniz? Eğer ayakkabı numarasındaki değişikliği evde yapmak istiyorsanız öncelikle iki buzdolabı poşetine su koymalısınız. Poşetlerin ağızlarını bağladıktan sonra bu poşetleri ayakkabınızın içine yerleştirmeli, ayakkabılarınızı da büyük bir poşede koyduktan sonra buzdolabınızın buzluğuna koymalısınız. Suyun donması ile birlikte genleşmesi gerçekleşeceği için ayakkabı numarasında 1 bedene kadar değişiklik olacaktır. Büyük bir değişiklik gözlemlenmediği süreçte dahi ayakkabıyı giyiş ve çıkarışınızdaki rahatlığı hissedeceksinizdir. Ayakkabı numarası meselesini birkaç küçük hile ile halledebilmenin rahatlığı da cabası olacaktır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları