Ayakkabı Modası: Italyan Ayakkabılar ve Ayakkabı Modası

Ayakkabı Modası: Italyan Ayakkabılar ve Ayakkabı Modası Galeri

Moda dünyasının temel taşlarından biri şüphesiz İtalya'dır. İtalya birçok moda sanayiini, deri ve aksesuar üretimini düzenleyen ve temel teşkil eden moda firmalarına sahiptir. Özellikle İtalyan'nın Milano şehri önemli ayakkabı modası merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Moda alanında birçok yeniliğin temsilcisi olan İtalyan tasarımcılar çoğu zaman ürettikleriyle insanlara büyük yenilik ve kalite kazandırmıştır. İtalya giyimle birlikte, ayakkabı modası, çanta ve kemer imalatında da dünyada önde gelen firmalardan biridir. İtalyan ayakkabı firmaları her sezon yarattıkları birbirinden farklı modellerle dünya ayakkabı üretimine de ilham verirken ve diğer imalatçıların da ürünlerine yön vermektedir.

İtalyan Firmalarının Ayakkabı Üretimi

İtalyan Firmalarının Ayakkabı Üretimi

Kökeni Roma İmparatorluğu dönemine dayanan İtalyan modası ve ayakkabı üretimi günümüzde son derece gelişmiş ve tüm dünyada etkisi olan bir alandır. Giyinmeyi seven İtalyan halkı da hergün bakımlı giyinmekten hoşlandığından ve şıklığa çok önem veridiğinden ayakkabı modasının gelişmesine büyük katkısı olmuştur. Gerçekten de zevkli bir millet olan İtalyanlar'ı yediden yetmişe her zaman şık ve bakımlı görmek mümkündür. Deri kullanımı, ayakkabı modası çizgileri ve modelleri, kadın ve erkek ayakkabılarında bağcık ile topuk kullanımı gibi unsurların hemen hemen hepsi İtalyan ayakkabı üreticileri tarafından yaratılmıştır.

Belli Başlı İtalyan Ayakkabı Firmaları

Yıllar boyunca üretim yapan ve halen ayakkabı modasına etki eden üreticilerden bazıları: Gucci, Versace, Prada, Salvatore Ferragamo gibi dünyaca ünlü ayakkabı ve moda markalarıdır. Bunların yanısıra ayakkabı üretimi yapan Lumberjack, Landi, Paimex, G&G Footwear, Mascia, Fıssımarket, Massimo Dutti, Taccetti, East West, Mıcheli Marıa, Elisa Morelli, Fly Flot, Pieroni, Stylmartin adlı markalardır. Bu markaların dışında üretim yapan ve ayakkabı modasına yön veren birçok üretici İtalyan firması bulunmaktadır. Bu firmaların ürünlerini günümüzde rahatlıkla ülkemizde bulmak mümkündür. Bugün birçok ünlü marka ülkemizde şubelerini açmaktadır. Öte yandan Beymen, Vakko gibi bazı firmalar da bazı büyük İtalyan firmalarının ürünlerini getirmekte ve Türk alıcılara satışa sunmaktadır.

İtalyan Ayakkabıları Kullanımı

İtalyan ayakkabıları gerek erkek, gerek kadın, gerekse çocuk ayakkabılarında çok farklı ve güzel çizgilerin kullanıldığı, renk skalasının geniş olduğu, kaliteli derinin kullanıldığı ürünlerdir. Bu ayakkabılar gerekli bakım yapıldığı takdirde oldukça uzun yıllar kullanılabilecek şık ayakkabılardır. İtalyan ayakkabı modası, yıllar içinde diğer ülkelerdeki üreticileri de etkilyerek yeni ayakkabı modellerinin ortaya çıkmasına da katkıda bulunmuşlardır. Farklı topuk boyları, aksesuar kullanımı, ayakkabılarda bağcık ve fermuar kullanımı gibi unsurlar yıllar içinde gelişerek ayakkabı modasını etkilemiş ve farklı modeller ortaya çıkmıştır. Her ne kadar İtalyan yapımı ayakkabılar ve İtalyan ayakkabı modası markaları dünyaca ünlü olsa da, özellikle son yıllarda ülkemizde de son derece başarılı imalatlar yapılmaya başlanmıştır. Bazı firmalarımız dünya çapında tanınır hale gelmiş ve yurt dışındaki birçok önemli markayla yarışır konumdadırlar. Artık gelişen deri ve dokuma sanayimizle üretilen ayakkabılarımız başka firma ayakkabıların alınmasına ihtiyaç olmadan yerli markaların tercih edilmesini de sağlamıştır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Massimo Dutti
  • Prada
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları