Avrupa Futbol Şampiyonası: Maç Tarihleri,Kupa Elemeleri ve Takımlar

Avrupa Futbol Şampiyonası: Maç Tarihleri,Kupa Elemeleri ve Takımlar Galeri

Dünyada futbol ili alakalı liglerinin sezonları bitirmesi ve tatile girmesi ile boşalan heyecanı bu yıl Avrupa Futbol Şampiyonası doldurmayı başaracak. Bu yıl 14.üncüsü yapılacak olan turnuvayı Polonya ve Ukrayna ortaklaşa düzenliyor. Ukrayna'nın Kiev, Dnipropetrovsk, Donetsk ve Lviv kentleri ile Polanya'nın Poznan, Varşova, Wroclaw ve Gdansk şehirleri bu futbol gösterisine ev sahibi olarak katılacak. 7 Şubat 2010 tarihinde Polanya'nın başkenti Varşova'da çekilen kuralar sonucu grup elemeleri belirlendi. ev sahiplerinin direk katıldığı turnuvaya 14 takımın eklenmesi ile 16 takım mücadele edecektir. Mücade edecek takımların isimleri ise şöyle : Polonya, Ukrayna, Almanya, Rusya, İtalya, Fransa, Hollanda, Yunanistan, İngiltere, Danimarka , İspanya, İsveç, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, İrlanda ve Portekiz olarak belirlenmiştir.

Avrupa Şampiyonasında yer alacak olan takımlar.

4 takımdan oluşan gruplarda mücadele edecek takımlar ise şöyle. A grubunda, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Rusya ve Yunanistan yer almaktadır. İlk maç 8 haziran 2012 günü polonya ile yunanistan arasında oynanacaktır. B grubunda ise Almanya, Danimarka, Hollanda ve Portekiz yer almaktadır. Oldukça zorlu geçecek bu grubun ilk maçını Hollanda ile Danimarka 9 Haziran günü oynayacaktır. C grubunda yer alan takımlar ise , Hırvatistan, İrlanda ,İtalya ve İspanya'dır. Favori olarak görülen ispanya C grubunda yer alıyor. D grubunda ise Fransa, İngiltere, İsveç ve Ukrayna yer alıyor. İlk maçları Fransa ve İngiltere arasınra 11 haziran 2012 tarihinde oynanacaktır. Çeyrek finaller 21 haziran, Yarı finaller 27 haziran ve final maçı 1 temmuz günü Kiev'de yapılacak maç ile şampiyonu ilan edecektir. Türkiye'den hakem olarak katılan Cüneyt Çakır'da bu şampiyonada görev alacaktır.

Avrupa Şampiyonası maç takvimi

Avrupa Şampiyonası maç takvimi

Polanya ve Ukrayna'nın ortaklaşa düzenlediği Avrupa Futbol Şampiyonasında ilk maç 8 haziran günü start alacaktır. 8 haziran günü oynanacak olan ilk maçta Polonya, Yunanistan ile karşı karşıya gelecek. Futbol Şampiyonasında bu maçtan hemen sonra Rusya ile Çek cumhuriyeti ilk maçları oynayacaktır.9 Haziran günü ise B grubunun takımları mücadele edecek. İlk maçları Hollanda, Danimarka ile oynarken hemen sonrasında Almanya ile Portekiz kozlarını kapışacaklar. 10 Haziranın ilk maçı C grubu takımlarından İtalya ile İspanya olacaktır. Bu zorlu mücadelenin ardından İrlanda, Hırvatistan ile zorlu bir mücadeleye girecek. Grubun ve şampiyonanın favorisi olarak görülen İspanya ve İtalya karşısında İrlanda ve Hırvatistan'ın ne yapacağını hep birlikte göreceğiz. 11 Haziran günü bizi bekleyen bir zorlu karşılaşma ise D grubunda olacaktır. D grubunda Fransa, İngiltere ile Ukrayna ise İsveç ile maçlarını oynadıktan sonra grupların ilk maçları tamamlanacaktır. Türkiye ise bu yıl gerek ev sahipliği yapamaması gerekse turnuvaya çok erkenden veda etmesi sonucu turnuvada yer alamamaktadır. 8 Haziran günü başlayacak olan bu futbol şöleni 1 temmuz günü final maçı ile sona erecektir. Önümüzdeki senelerde ev sahipliği için büyük bir avantaj yakalayan Türkiye, 2014 için oldukça iddialı konumdadır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları