Atkı Modelleri: Atkı Örme Teknikleri ve En İyi Yün Markaları

Atkı Modelleri: Atkı Örme Teknikleri ve En İyi Yün Markaları Galeri

Konfeksiyon ve fabrikasyon her ne kadar teknolojiyle birlikte gelişse de elişçiliğinden vazgeçmiyor insanlar. Daha sıcak, daha samimi, daha itinalı duruyor el yapımı ürünler. Giyimde de hazır konfeksiyon ürünlerinden yararlansak da elişi hırka, kazak, atkı, bere, eldivenlerden vazgeçmiyoruz. Son yıllarda daha da moda oldu bu elişi ürünler. Çeşitli dergilerde, web sitelerinde çeşit çeşit, model model, renk renk, motif motif örgü modeller görüyoruz. Yaratıcılık da sınır tanımıyor ve örgüde ustalaşmış olanlar yeni yeni motif ve modeller üretiyorlar. Sonra beğenilen model ve motifler diğer insanlara yayılıyor. Bu böylece sürüp gidiyor. El emeği göz nuru modeller her yaştan insanın şıklığını tamamlıyor. Bu yazıda popüler atkı modellerinden, atkı örme tekniklerinden ve en iyi yün markalarından bahsedeceğiz. Her yıl diğer ürün gruplarında olduğu gibi yün iplik sektöründe de moda olan çeşitli yünler piyasaya çıkıyor. Parlak, simli, fosforlu ve tüylü yün çeşitleri bu aralar çok moda. Her kıyafetinize uygun çeşit çeşit atkılar örüp el emeği becerinizi arkadaşlarınıza sergileyebilir ve onlarla paylaşabilirsiniz. Örgüye merakınız varsa siz de hemen bir atkı örmeye başlamalısınız.

Atkı Modelleri ve Atkı Örme Teknikleri

Atkı Modelleri ve Atkı Örme Teknikleri

Atkı genel olarak dikdörtgen şekline sahip. İster tığla, ister şişle, çeşitli teknikler ve motiflerle çok güzel atkı modelleri ortaya koymanız mümkün. İster bir bütün halinde, ister küçük parçalar örüp onları birleştirerek örün, terih sizin. Fotoğraftaki atkıyı örmek için 300 gr ip ve 10 numara tığ kullanılmış. Kare motifler örüldükten sonra çiçekler örülüp yerleştirilir ve tığ yardımıyla karelere eklenir. Atkımızı ne kadar uzun yapmak istiyorsak o sayıda kare ve dolayısıyla çiçek yapmalıyız. Şimdilerde çok moda olan zincir şeklindeki atkı modelleri nasıl yapılır mı diyorsunuz? İşte size tarifi; Bunun için iki yöntem deneyebilirsiniz, biri istediğiniz ölçülerde dikdörtgen uzun parçalar örüp bunlaru ucundan birleştirerek, diğeri ise misinalı şiş ile direkt halka şeklinde ördüğümüz zincir parçalarını birleştirerek. Böylece dikiş izi olmaz ördüğünüz atkıda bu yöntemle, tercih sizin. Bir başka model de kafesli atkı modeli. 4 numara şiş kullanarak 58 ilmek başlanıyor bu atkı. Daha sonra 6 ilmek haroşa, 20 ilmek düz örgü böyle devam ederek 6 sıra örülerek atkı tamamlanır. Pirinç motifli bir diğer atkı motifimiz de şöyle; 4 numara şişle örülür. 20 ilmekle başlanır. Pirinç motifi yapmak için 1 ters, 1 düz ve 2. sırada da çapraz örülür. Yani düzün üstüne ters, tersin üstüne düz örülür, böylece model tamamlanır. Atkının uç ksıımlarına dilediğiniz gibi fırfır, çiçek, ponpon ve püskül gibi ek süsler yapabilirsiniz.

En İyi Yün Markaları

Örgü örenin mahareti kadar örülen ipin, yünün kalitesi, renkleri ve sağlamlığı da önem taşıyor. Modayı yakından takip eden yün ve ip üreticisi firmalar kaliteli bir hizmet vererek üretilen el emeği ürünlerin daha kalıcı olmasını sağlıyor. Nako Örgü Yünleri %50 moher ve %45 akrilikten oluşan simli fantazi yün grubuyla göz dolduruyor. Bu yünün turuncu, kırmızı, fıstık yeşili, pembe, kahverengi, beyaz ve krem rengi bulunuyor. Tiftik, yün, moher, angora yünler de Nako raflarında yerini almış durumda. Yün ve iplik sektörünün en büyük firmalarından biri de Kartopu. Ürünlerinde akrilik, polyamid, yün, moher, tiftik gibi doğal ve sentetik malzemeler kullanarak üretim yapıyor. Moda örgü Yünleri pırıltılı, simli, kadife, tiftik ve bebe yünleriyle dikkat çekiyor. En güzel yün çeşitleri ve yünlü ürünleri Eleseri.com sitesinden satın alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Bebe
  • Eleseri
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları