Aşçı Kıyafetleri: Online Alışverişte İndirimli Fiyatlar Sizlerle!

Bayan ve erkek aşçı kıyafeti Galeri

Yemek yapmayı meslek edinmiş kişilere aşçı ya da şef adı verilir. Birçok meslek grubunda olduğu gibi aşçılar da üniforma kullanır. Bütün gün, ocağın ya da fırının başında yemek pişirdikleri için üniformaları her zaman rahat ve temiz olmalıdır. Özellikle restoran ve otel gibi yoğun çalışma ortamında çalışan şeflerin rahat etmelerini sağlayan pamuklu kumaşlardan yapılmış üniformaları tercih etmeleri gerekir. Özel yapım aşçı kıyafetleri mutfakta karşılaşılabilecek kazalardan koruyarak güvenliği arttırır. Yiyeceklerin daha hijyenik bir şekilde hazırlanması için üniformalar her gün değiştirilip yıkanmalıdır.

Klasik Aşçı Kıyafetlerinin Özellikleri

Klasik Aşçı Kıyafetlerinin Özellikleri

Klasik bir aşçı kıyafetinde özel yapım şapka, uzun kollu bir ceket, uzun bir pantolon, diz boyunda bir önlük, şeflere özgü tasarlanmış kravat ve sadece yemek pişirilirken kullanılan bir terlik ya da rahat bir ayakkabıdan oluşur. Yemek pişirilirken kullanılan bone ya da şapka yemeklere saçların düşmesini önler, alından terleri emer, saçları duman ve ateşten korur. Ceketler göğüs ve kolların kaynayan sıvılardan ve yağlardan korunmasını sağlar. Bu yüzden ceketlerin göğüs kısmı dört kat kumaştan dikilmiş olmalıdır. Üniforma ceketleri her zaman uzun kollu olmalıdır. Ceket kollarının hiçbir zaman katlanmaması gerekir. Ceket kollarının katlanması hem kötü bir görüntü oluşturur hem de kazalara neden olabilir. Klasik şef ceketleri genelde beyaz olur. Beyaz renk daha temiz bir görüntü oluşturur. Giyilen pantolonlarda uzun olmalıdır, genelde aşçı pantolonları leke göstermeyen desenli ve koyu renk kumaşlardan tercih edilir. Mutfakta kullanılan şef önlükleri genelde beyaz renkte olur. Belden bağlanan önlükler kirlendikleri zaman hızlı bir şekilde değiştirilebildiği için profesyonel şefler tarafından çokça tercih edilir. Bütün gün mutfakta sert zemin üstünde ayakta çalışan şeflerin ayakkabıları rahat ve ortopedik olmalıdır. Ayakların korunması için giyilen ayakkabı ve terliklerin önü kapalı olmalıdır. Mutfaklarda kayma riski olduğundan giyilen ayakkabıların tabanının kaygan olmamasına dikkat edilmelidir. Şeflerin yemek pişirirken eldiven kullanması gerekir. Eldivenler hem hijyeni sağlar hem de elleri yanmalardan ve yaralanmalardan korur. Mutfaklarda genellikle tek kullanımlık lâteks eldivenler kullanılır.

Şeflerin Dikkat Etmesi Gereken Hijyen Kuralları

Gıda hazırlarken ellerin temiz ve üniformanın lekesiz olmasına dikkat edilmelidir. Yemek hazırlamaya başlamadan önce ellerin sabunlu suyla iyice yıkanması gerekir. Bir şefin tırnakları asla uzun olmamalı, tırnakları her zaman temiz ve ojesiz olmalıdır. Yüzük, bilezik, saat gibi aksesuarların takılmaması gerekir. Şefler ağır parfümler kullanmaktan kaçınmalıdır. Saçları her zaman toplanmış ya da kısa kesilmiş olmalıdır. Hazırlanan yemeklere saç ve kıl düşmemesi için saçlara bone veya şapka takılması şarttır. Ayrıca şeflerin sakal veya bıyık bırakmaması gerekmektedir. Günde en az iki defa üniforma değiştirilmesi gerektiğinden her zaman yedek bir üniforma bulundurulmalıdır. Genelde şefler kıyafetlerini terzilerde kendilerine özel olarak diktirirler. Ancak son zamanlarda hazır üniformalar satan birçok mağaza açılmıştır. Aşçı kıyafetleri sanal mağazalarda da satılmaktadır. Çeşitli model ve renklerde üniformalar indirimli fiyatlarla online olarak satın alınabilir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları