Antika Arabalar: En Beğenilen Eski Antika Arabalar ve Uygun Fiyatlar

En Beğenilen Antika Arabalar 1 Galeri

İnsanlar kadar ilgilendikleri hobiler de çeşitlidir. Kimisi koleksiyonlardan kimisi antikalardan hoşlanır örneğin. Antikalar içinde de çok çeşitli uğraşı alanları vardır. Ama bunlardan biri var ki hobi değil adeta bir tutku. Bahsedilen konu elbette ki antika arabalar. Her ne kadar otomobiller ilk olarak ihtiyaçtan doğmuş olsalar da artık bir merak, hobi ve prestij aracı. Öyle ki adına klüpler kuruluyor, fuarlar düzenleniyor hatta dünya çapında bir organizasyonu bile kurulmuş durumda. İlk otomobilin yapıldığı dönemde acaba insanlar günlük ihtiyaçları için ürettikleri aracın ileride bir klasik otomobil tutkusu haline geleceğini biliyorlarmıydı bilinmez.

İnsanların Antika Arabalara Yönelmesinin Nedenleri

İnsanların Antika Arabalara Yönelmesinin Nedenleri

İnsanların klasik otomobillere yönelmelerinin ve bu durumu bir hobi olarak seçmelerinin birçok nedenleri var. Bu nedenlerden ilki ve en önemlisi arasında ise insanların nostaljiye olan merakı ve geçmişe duyduğu özlem geliyor. Kafalarda yaratılan masallar ülkesinin bir parçası belkide antika otomobil. Diğer nedenler ise yatırım, ulaşım ve farklı olma duygusu olarak sıralanabiliyor. Özellikle yatırım amaçlı bu hobiye gönül veriyor olanlar varsa, şunu belirtmek gerekir ki bu pahalı hobiden oldukça yüklü paralar kazanmak mümkün. Ancak otomobilin seçiminde ve pazar araştırması sırasında bazı kurallara uymak şart.

Klasik Otomobil Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Klasik Otomobil Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Antika araba tutkusu olanlar ve bahsi edilen hobiye başlamak niyetinde olanlar ilk önce otomobilin alımı, restorasyonu ve bakımı ile ilgili bir bütçe çıkarmalılar. Bütçenin yanında klasik otomobillerin üst düzey bir bilgi birikimi gerektirdiği konusu da gözden kaçırılmamalıdır. Bu iki parametre sağlandıktan sonra geriye sadece zevke hitap eden bir klasik otomobilin seçilmesi kalıyor. Her ne kadar bu kısmı kolaymış gibi gözükse de bazı kuralların gözden kaçırılması işin hobi ve tutkudan öte işkence ve mali yük haline gelmesini sağlayabilir. Ancak birkaç küçük ipucu alıcıları bu durumdan kurtarmada yeterli olabiliyor. Bunlardan ilki araba seçiminde duygularla hareket edilmemesi gereği. Her ne kadar klasik araba insanlar için bir tutkuysa da seçim konusunda bu tutkuyu bir yana bırakıp gerçeklerle hareket etmek ve otomobil hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinmek kişiyi başarılı bir sonuca götürmesi açısından en yararlı yöntem olarak ortaya çıkmakta. Bir diğer dikkate alınması gereken husus da otomobilin bakımının yapıldığı yerlerin sayısı. Eğer alınacak otomobilin bakımı çoğu yerde yapılıyor ve parçalarına da kolayca ulaşılabiliyorsa otomatik olarak fazla uğraşıdan ve ekstra maliyetten kurtulunmuş ve bu hobiyle daha fazla zevk alarak uğraşılmış oluyor.

En Beğenilen Antika Arabalar ve Uygun Fiyat Fırsatları

Bilindiği gibi bir otomobilin antika araba sayılması için 1970’den önce sınırlı sayıda üretilmiş olması gerekiyor. Diğer yandan otomobilin bir yeniliğin ilk başlatıcısı olması veya eski sahiplerinin bazı özellikleri otomobilin değerini arttıran nedenler arasında. Tüm bu kriterler değerlendirildiğinde ise ortaya geniş bir en çok tercih edilen klasik otomobiller listesi çıkıyor. Peki bu listenin başında hangi markalar ve modeller olduğu sorulduğunda 1898 yapımı Malden marka buharlı otomobil, 1954 model Corvette, 1957 model Cadıllac Coupe De Vılle ve daha niceleri şeklinde sıralanabiliyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları