Anlatımlı Bebek Örgüleri: Yapılışı Anlatımlı Yelek ve Hırka Modelleri

Örgü hırka giydirilmiş bir bebek Galeri

Yeni bir bebeğin gelişi her zaman aileleri heyecanlandıran ve sevindiren bir olaydır. Bebek haberini alan anne babalar çocukları için hazırlıklara başlarlar. Yeni bir oda, beşik, oyuncaklar ve en önemlisi kıyafetler almak için sabırsızlanırlar. Bebeğe kıyafet seçilirken doğacağı mevsim dikkate alınmalıdır. Yazın doğacak ise yeni doğan kıyafetleri penye ya da pamuklu ve onu terletmeyecek kumaşlardan yapılmış vücudunu saran modeller tercih edilmelidir. Kışın doğacak ise mutlaka kalın ve onu ısıtacak türde kıyafetler tercih edilmelidir. Kıyafet seçimi yapılırken çocuk mağazalarından hazır ürünler satın alınabilir. Ancak eli yatkın anneler bebeklerine örgü örerek kış giysileri hazırlayabilir. Örgü kıyafetler hem güzel görünümlü hem de kış soğuğundan koruduğu için çok tercih edilir. Daha önce bu işi yapmamış kişilerde internetten anlatımlı bebek örgülerinden ya da bu işi bilen bir yakınından kolaylıkla örme işini öğrenebilir.

Evde Hazırlanabilecek Çocuk Giysileri

Evde Hazırlanabilecek Çocuk Giysileri

Bebeklere örgü örmek zevkli ve kolay bir iştir. Özellikle hamilelerin doğacak çocuklarına minik kıyafetler örmesi onları çocuğunun üstünde hayal etmesi doğum öncesi motivasyonu arttırır. El işi kıyafetlerinin modası hiç geçmez. Yeni doğum yapmış birinin çocuğuna el emeği bir kıyafet hazırlamak, o kişiye değer verildiğinin bir göstergesidir. Çocuklar için her türlü kıyafet ve aksesuar örgü ile hazırlanabilir. Patikler, hırkalar, battaniyeler, bereler, yelekler, tulumlar, önlük ve eldivenler kız çocuklarına elbiseler gibi akla gelebilecek her şey örülebilir. Çocukların kıyafetleri küçük olduğundan kısa zamanda örme işlemi biter. Bebekler için en çok hazırlanan örgülerden biri patiklerdir. Yeni doğmuş bir bebeğin en çok ihtiyacı olan patiklerin hazırlaması çok kolaydır. Daha önce örgü örmemiş biri bile kısa zamanda patik örmeyi öğrenebilir. Klasik patik modelleri en çok bilinen bir ters bir düz örgü ile hazırlanır. Çocuğun ayak ölçüleri dikkate alınarak gerekli boyutlarda oval bir parça örülür. Daha sonra bu parçanın kenar kısımlarından yukarı doğru zincir çekilir. Ayağın ön kısımlarına doğru örülerek birbirine tutturulur. Arkadan da topuk kısmı birleştirilir ve patik giyilmeye hazır hale gelir. İstenirse ön kısmına çiçek ya da kurdele örülerek patiğe farklı bir hava katılabilir. En çok ihtiyaç duyulacak ürünlerden biride battaniyelerdir. Örgü battaniyeler kışın bebeği sıcak tuttuğu ve yıkandığında hemen kuruduğu için anneler tarafından çok tercih edilir. Battaniye hazırlarken herhangi bir birleştirme veya tutturma işlemi gerektirmediği için kolayca örülür, ancak büyük olduğu için biraz zaman alabilir. İstenilen modelde örgüye başlanır ve kare olacak şekilde örmeye devam edilir. İstenilen boyutlara gelindiğinde kenarları örülür ve kullanıma hazır hale gelir. İstenirse kenarlarına fırfır da yapılabilir.

Anlatımlı Bebek Örgüleri İnternetten Bulunabilir

Örgü örme, bilmeyenler için çok zor bir iş gibi görünebilir. Ancak bu işi öğrendikten sonra kendi kendine bile modeller üretmek mümkün. Örgü örme işi internetten videolar sayesinde öğrenilebilir. Çeşitli modellerde anlatımlı bebek örgülerinin bulunduğu birçok site bulunmaktadır. El işi kıyafetlerinin yapım aşamalarının en ince ayrıntısına kadar fotoğraflandığı sitelere bakılarak, her türlü model ve boyutta kıyafetin yapımı öğrenilebilir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları