Ankara Devlet Tiyatrosu: Online Tiyatro Bileti Rezervasyonları

tiyatro Galeri

Bir ülkenin gelişmişlik seviyesi kültürüne yaptığı yatırımlara bağlıdır. Kültürü kazıdığımızda altından birçok dal çıkar. Ortak geçmişten gelen folklorik özelliklerin yanında sanatın her dalı da kültürü besleyen öğelerdendir. Sinema, opera, tiyatro, resim gibi pek çok alan o ülkeyi gelişmişlik seviyesine çıkaran etkenlerdendir. Ülkemizde Devlet Tiyatrolarına bağlı bir kurum olan Ankara Devlet Tiyatrosu 1949 tarihinden bu yana Ankaralılara en iddialı oyunları sergileyerek, sanat ve kültür gündemini elinde tutmuş bir kurum olma özelliğini taşımaktadır.

Ankara Devlet Tiyatrosunda Sezonun En İddialı Oyunlarını Seyredebilirsiniz

Ankara Devlet Tiyatrosunda Sezonun En İddialı Oyunlarını Seyredebilirsiniz

Kurulduğu yıl iki sahne ile hizmete giren Ankara DT, bugün on iki sahne ve dört bine yakın koltuk kapasitesi ile ülkenin sayılı kurumlarından biridir. Kadrosunda iki yüzden fazla sanatçı bulunan kurum, Muhsin Ertuğrul tarafından kurulmuş olup, ilk resmi sanat merkezi olma özelliğini de taşımaktadır. Goethe'nin Faust oyunu ile perdelerini açtığı günden bu yana dünyaca ünlü pek çok sanatçının eserini sergileme onuru yaşamaktadır. Bünyesinde bulunan sahneleri kısaca inceleyelim. Kurucusu Muhsin Ertuğrul adını taşıan sahne orta seviyede bir salon ve balkon bölümünden oluşmaktadır. İçeri doğru uzanan bir perspektif düzenini anlatan "Proscenium" sahne sistemine sahiptir. Mahir Canova sahnesi ise ilk olarak Orhan Asena imzalı "Candan Can Koparmak" oyunu ile 1995 yılında perdelerini açmıştır. Doktrin komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Eğitim bölümüne ait olan sahne tüm sivillere de açıktır. Bu sahnenin de düzeni proscenium tarzındadır. En küçük sahnelerden biri olan Oda Tiyatrosunda tek seviyede seyirci bölümü bulunmaktadır. 1990 yılında açılan İrfan Şahinbaş atölye sahnesi de yine küçük sayılabilecek durumdadır. Genel hatları ile minyatür bir anfitiyatroyu andıran atölye sahnesinde ilk olarak Jean-Paul Sartre'nin "mezarsız ölüler" oyunu gösterilmiştir. Altındağ sahnesi de ufak bir mekandır. Şinasi sahnesi ise modern binanın içinde orta boy kapasiteli bir mekandır. İlk açılan sahnelerden biri olan Küçük Tiyatro orta boyuttadır ve tasarım olarak klasik bir tarzda dekore edilmiştir. İki seviyede seyirci alabilen sahne, procenium ve apron karşımı bir düzene sahiptir. Yine ilk açılan sahnelerden olan Büyük Tiyatro Ankara opera sahnesi olarak bilinmektedir. Devlet opera ve balesine ait olduğu için burasını iki kurum dönüşümlü olarak kullanmaktadır. Diğerlerinden farkı ise, sahne önünde orkestra için bir bölümün bulunmasıdır. En büyük sahnelerden biri olan Çayyolu Cüneyt Gökçer sahnesi modern bir binanın içindedir. İki seviyeli oturma düzenine sahip olan mekanın ilk seviyesi sahne ile aynı hizada yer almaktadır. Stüdyo sahne ise prova salonu olarak kullanılan mekanın yeniden düzenlenmesi sonucu oluşturulmuştur. Oturma ve sahne düzeni her oyuna göre biçimlendirilebilir.

Tiyatro Biletinizi Online Alın, En Sevilen Oyunlar İçin Yerinizi Ayırtın

Ankara Devlet Tiyatrosu sanata önem ve öncelik veren Atatürk'ün bıraktığı en önemli miraslar arasındadır. Tüm sahnelerinde sergilenen oyunlar arasında Kenan Işık tarafında yazılan ve yönetilen "Aşk Hastası", Orhan Asena imzalı "Hürrem Sultan", Shakespeare'in ünlü eseri "Venedik Taciri", Gogol'un "Bir Delinin Hatıra Defteri", gerilim romanları yazarı Stephen King'in kitabından uyarlanan ve sinemaya da aktarılan "Dolores Claıborne" gibi önemli eserler bulunmaktadır. Sezon oyunları hakkında daha detaylı bilgiyi devtiyatro.gov.tr adresinden öğrenebilir ve seçtiğiniz oyunlar için biletinizi, mybilet.com ve biletix.com adreslerinden online satın alabilirsiniz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları