Ales Konuları:ALES Çıkmış Sorular Bankası ve Hazırlık Kitapları

Ales sınavı yüksek lisans ve akademik kariyer için mutlaka girilmesi gereken bir sınavdır. Galeri

Eğitim kademelerinde yükselerek yüksek lisans yapmak veya üniversitelerde eğitmen olarak kariyer yapmak günümüzde çok tercih edilmektedir. Eğitim alanında gelişmek ve kariyer yapmak, kaliteli ve saygın kurumlarda çalışmak parlak bir meslek olarak görülmektedir. Gerçekten, öğretim üyeliği, hem saygın bir meslek olarak toplumda kabul görür, hem de kendimizi en iyi şekilde geliştirmemizi sağlar. Öte yandan, üniversite eğitiminden sonra, master yaparak eğitimi pekiştirmek, kariyer alanlarında daha fazla ilerlememizi sağlayacaktır. Ancak, bu alanlarda ilerlemek için öncelikle Ales adlı sınava girmek gerekmektedir. Bu nedenle, Ales konuları hakkında bilgi edinmek ve sağlıklı bir ön hazırlık yapmak yerinde olacaktır.

Ales Sınavı Hakkında Bilgiler ve Ales Konuları

Ales Sınavı açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı dır. Ülkemizde, üniversiteden mezun olduktan sonra, yüksek lisans yapmak, öğretim görevlisi olmak, okutmanlık, araştırma görevlisi, doktora, uzmanlık, kısacası akademik kariyer imkanları için mutlaka bu sınava girilmesi gerekmektedir. Bir başka deyişle bu sınava girmeden yüksek lisansla eğitime devam etmek veya mesleki kariyer yapmak mümkün değildir. Sınav soruları ve idaresi ÖSYM tarafından hazırlanmaktadır. Test usulü olan sınav, yılda iki kez, sonbahar ile ilkbahar aylarında düzenlenmektedir. Sınav sonuç belgeleri adaylara posta yoluyla ve internet sitesinden ulaştırılmaktadır. Genel geçer niteliği olan sınav mutlaka girilmesi gereken ve bütün üniversiteler tarafından zorunlu kılınan bir işlemdir. Sınavda, belirli bir puan alınması gerekmektedir. Bu nedenle adayların sağlıklı bir ön çalışma yapması ve hazırlık sürecinden geçmesi şarttır. Ales Konuları, çeşitli derslerin harmanlamasından oluşur. Sözel ve sayısal bölümler bulunmaktadır. Sözel sorularda Türkçe ve sosyal biilimler konuları test usulü sorulmaktadır. Sayısal bölümde ise matematik bilimleri ve fen bilimler alanında hazırlanmaktadır.

Kaynak Kitabı Alımında Seçenekler, Online Mağazalardan Ürün Alımı

Ales konuları itibariyle detaylı hazırlık süreci gerektirmektedir. Bu nedenle, tüm konuların tekrar edilmesi ve özel kaynaklardan faydalanılması şarttır. Günümüzde, sınava hazırlık kursları veren birçok özel dershane bulunmaktadır. Bu kurslar yardımıyla ayrıntılı şekilde çalışmak mümkündür. Ayrıca, Ales konuları için özel hazırlanmış konu anlatımlı ve örnek sorulardan oluşan soru bankaları kitaplardan faydalanılabilir. Analiz Yayınları, Karacan Akademi, Karekök Yayınları gibi kaliteli yayınevlerinin kaynak eserleri alınarak çalışılabilir. Kitap alışverişi için kitabevleri, dershanelerin ve kursların kendi yayın organları ile internet üzerinden satış yapan online mağazalardan alışveriş yapılabilir. Piyasa rakamlarının altında satış yapan sanal mağazalar uygun rakamlı ve kolay ödeme koşulları sunan satış yerleridir. Günümüzde, her dershane ile yayınevinin kendi online satış siteleri bulunmaktadır. Öte yandan, Max Kitap, İdefix ve Kitapyurdu gibi sanal mağazalardan ürün alımı yapılabilir. Bu şekilde, piyasada ürün aramadan, rahatça ve uygun koşullarda alışveriş yapılabilir. Adrese teslimli olan ürünler kısa sürede tüketiciye ulaştırılmaktadır. Bu sayede alışverişler daha pratik ve ekonomik olmaktadır. Kariyer yapmak için girilmesi zorunlu olan Ales'e uygun kaynaklardan hazırlanmak başarılı olmak için en önemli adım olacaktır.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Kitapyurdu
  • idefix
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları