Akşam Sefası: En Güzel ve Uygun Fiyatlı Çiçekler Online Alışverişte!

Akşam Sefası Galeri

Gece Safası da denilen Akşam Sefası çiçeği, ikindi zamanı ile güneşin batışından hemen önceki zaman dilimde çok güzel çiçek açan bir bitkidir. Çiçeklerinin ömrü sadece bir gece ile sınırlıdır. Sabahları çiçekleri kapanır ve akşamüzeri tekrar başka çiçekler açar. Son derece güzel ve sarı, kırmızı, pembe, beyaz ve eflatun renklerinde çiçekleri, kısa saplı yaprakları ve tombul bir gövdesi vardır. Bazı türlerinde çiçekleri benekli ve çizgili de olabilmektedir. Kökleri kalın ve yumru olup çok yıllık otsu bir bitkidir. Dalları ve çiçekleri son derece boldur. İklim olarak ılıman iklimi sever ve haziran ayından ekim ayının sonuna kadar akşamları çiçek açmaya devam eder. Anavatanı Güney Amerika’nın tropik ormanları olarak bilinmektedir.

Akşam Sefası ve Çeşitleri

Akşam Sefası ve Çeşitleri

Akşam Sefası çiçeği, çalı bitkisi gibi yoğun ve güçlü bir şekilde bir arada kalabildiği için bahçelerde çit olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda saksılara ekilip, teraslarda ve balkonlarda süs bitkisi olarak yetiştirilebilir. Yaz çiçekleri ile birlikte rahatlıkla kullanılabilir. Budanabilmesi ve şekil verilebilmesi açısından peysaj mimarisinde ve bahçe düzenlemelerinde oldukça sık kullanılır. Çiçeklerinin kokusu yoktur. Şubat ve mart aylarında tohumları ekilir. Mirabilis jalapa denilen akşam Sefası çiçeğinin birkaç türü vardır. Mirabilis dichotoma denilen türünde çiçekler hem beyaz hem de kırmızı olarak, bazen de iki renkli olarak açar. Bu türü çok güzel kokar ve son derece narin hoş bir yapıya sahiptir. Mirabilis multiflora denilen türünde ise çiçekler son derece parlak erguvan rengindedir. Çok fazla çiçek açar. Hem bakımı, hem de yetiştirmesi oldukça kolay olan ve çok rahatlıkla çoğalan bir bitkidir. Anavatanı olan tropik ormanların etkisiyle susuzluğa dayanabilir, fakat aynı zamanda suyu da çok sever. Genellikle bir yıllık bitki olarak düşünülür ve ekilir. Sonbaharda yumru kökleri saklanarak ilkbaharda tekrar ekilebilir. Aynı zamanda bulunduğu balkonlara, teraslara veya bahçelere son derece hoş görünümlü ve rengarenk çiçekleri ile olağanüstü bir görünüm ve renk katar. Dayanıklı bir süs bitkisi olarak kullanılır. Kökleri kalın olup içlerinde su depolanır. Bu sebeple kurak geçen yazlarda ve yazlık evlerde sulanmadığı takdirde bozulmadan kalabilirler. Kış mevsiminde dayanıksız oldukları için donabilirler. Fakat ertesi sene ilkbahar ayında köklerindeki yumrudan tekrar filizlenebilirler. Tamamen donmaları halinde bir daha filizlenemeyecekleri için tohumlarını saklamak gerekmektedir.

En Güzel Çiçekler Online Alışverişte!

Başta akşam sefası ve tüm çeşitleri olmak üzere evlerinizin bahçelerini, balkonlarınızı, teraslarınızı ve yazlık evlerinizi çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Rengarenk açan ve akşam saatinde açıp bütün gece açık kaldıkları için, yaz gecelerinde bahçelerde ve balkonlarda otururken büyük bir keyif verirler. İnternetten çiçeksepeti.com sitesinden online olarak istediğiniz çiçeği sipariş verebilirsiniz. Sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza hediye olarak gönderebilirsiniz. Kredi kartı ile taksitle ödeyebilirsiniz. Böylece yaz akşamlarında geceleri çiçek açan bir bitkinin karşısında oturup çay keyfi yapabilirsiniz. İyi alışverişler!

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları