Google'dan Sosyal Ağ Atağı: Google+

Google'dan Sosyal Ağ Atağı: Google+ Galeri

Devamlı olarak Facebook'a rakip olabilecek bir sosyal ağ platformu projesi üzerinde çalışan Google, yeni sosyal ağ projesi Google+ / Google Plus / Google Artı'yı hayata geçirdi. Google'ın kendi ana alanı ile ilgili olmayan projelerinin pek tutmadığını düşünecek olursak (mesela Wave), bu projenin tutacağına ilişkin anlayışa da şüpheyle yaklaşabiliriz. Bu arada beta sürümünde olduğu için şimdilik davetiye yoluyla üyelik kabul eden projenin web sitesine girdiğinizde sizi şöyle bir ekran karşılıyor:


Google+ Bileşenleri

Google+'nın (Google Plus / Google Artı) en önemli bileşenlerini "Circles (Çevreler), Hangouts (Görüntülü Sohbetler), Sparks (Konular) ve Huddle" olarak dört başlık altında toplayabiliriz.
Circles (Çevreler), belli mesajlarınızı ve paylaşımlarınızı sadece kendi belirlediğiniz çevrenizin almasını sağlarken aynı zamanda kendi belirlediğiniz çevrenizden belli mesajları ve paylaşımları almanızı sağlıyor. Kiminle ne paylaşacağınızı, kiminle sizinle ne paylaşabileceğini belirlemiş oluyorsunuz.
Hangouts (Görüntülü Sohbetler) ise Google+'nın (Google Plus / Google Artı) arkadaşlar arasında görüntülü sohbete imkan tanıyan servisi. Bu servis sayesinde her bilgisayara Skype veya MSN Messenger gibi görüntülü sohbete olanak tanıyan yazılımları kurmaktan kurtulabiliriz.
Sparks (Konular) ise sadece sizin ilgi alanlarınızla ilgili paylaşım alıp aynı şekilde kendi ilgi alanlarınızla ilgili feedleri paylaşmanızı sağlayan bir servis.
Google+'nın (Google Plus / Google Artı) bir diğer bileşeni Huddle ise Twitter'ın sunduğu hizmete benzer bir hizmet sunuyor. Aynı anda kendi belirlediğiniz arkadaşlarınızla SMS benzeri bir sistemle sohbet edebilmenizi sağlıyor.

Google+ Beta Davetiye İle Üyelik

Beta olması sebebiyle şimdilik davetiye yoluyla üye olunabilen Google+ (Google Plus / Google Artı) Facebook'un tahtını sallamayayı başarabilecek mi; zaman gösterecek.


Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları