Merakla Beklenen Cloud Atlas Ekim'de Sinemalarda

Merakla Beklenen Cloud Atlas Ekim'de Sinemalarda Galeri

Bilimkurgunun sinemasının kilometre taşlarından Matrix üçlemesinin yaratıcıları Wachowski kardeşler ve Tom Tykwer'in birlikte yönettiği Cloud Atlas Ekim'de sinemalarda. David Mitchell'in aynı adlı romanından uyarlanan filmin merakla beklenen gösterim tarihi açıklandı. Uzun zamandır beklenen ve gösterim tarihi hakkında çeşitli söylentiler ortalarda dolaşan film Türkiye'de de ABD'yle aynı anda 26 Ekim'de gösteime giriyor. Dağıtımını Chantiers Films'in yaptığ filmin oldulça fazla ses getirmesi bekleniyor. Filmin konusu birbirini etkileyen farklı hayatlar ve toplamda altı hikayeden oluşuyor. Tom Hanks, Susan Sarandon, Halle Berry, Hugh Grant ve Hugo Weaving de aralarında olduğu filmin oyuncu kadrosu yıldız isimlerle dolu. Ünlü yıldız oyuncular ve başarılı yönetmenlerin bir araya geldiği 164 dakikalık filmin yeni bir bilimkurgu fenomeni olması bekleniyor. Cloud Atlas, İngiliz yazar David Mitchell'in aynı isimli üçüncü romanından bir uyarlama. 2004 yılında yayınlanan kitap Booker Ödülü dahil birçok ödül kazandı. İç içe geçmiş altı hikayeyi anlatan romanda hikayeler 19. yüzyılda Güney Pasifik bölgesinde başlıyor ve kıyamet sonrasına kadar devam ediyor. Hikayeler her hikayede anlatıcının değişmesi ile bölünmüş. Ancak her hikayenin bir sonraki hikayenin ana karakterinin ağzından anlatılmasıyla da birleştirilmiş.


Cloud Atlas Filminin Konusu

Cloud Atlas Filminin Konusu

Romandan uyarlanan Cloud Atlas filminin fantazi ve bilim-kurgu sevdalılarını mutlu edecek bir konusu var. Genel tanımıyla geçmişteki ya da bugünün insan davranışlarının gelecek yıllarda nasıl bir etki bırakacağı ve geleceği nasıl yönlendireceği anlatılıyor. Filme hakim olan temalar arasında aksiyon, gizem ve tabii romans var. Anlatılan hikayelerin toplamında bir katilin, geleceğin kahramanına nasıl dönüştüğü ve ilk bakışta küçük görülebilen bir davranışın gelecekte nasıl bir devrime yol açacağı anlatılıyor. Biraz da filminin uyarlandığı kitaptan bahsederek birkaç ipucu verebiliriz. En sondaki hikaye hariç, bütün hikayeler bir anda kitabın ortasında kesiliyor ve bütün hikayelerin sona erdiği noktada kitaptaki zaman başa dönmüş oluyor. Böylelikle kitabın ikinci yarısında hikayeleri iç içe geçmiş bir şekilde okuyor okuyucu. Hikayeler geniş bir zamana ve coğrafyaya yayılıyor. Yeni Zelanda, Belçika, Kaliforniya, Kore, İngiltere ve Hawaii hikayelerin geçtiği coğrafyalardan bazıları.


Filmin Resmi Tanıtımında Konusu Şöyle Anlatılıyor

"Ölüm sırasını bekleyen genetiğiyle oynanmış bir garson, Reagan iktidarında California’da yaşayan asil ruhlu bir gazeteci, bilim ve medeniyetin aydınlatıcı yönünün aksi durumlara tanıklık etmiş genç bir Pasifik adalı, 1850’de Pasifik Okyanusu’nu geçen bir seyyah, Belçika’daki savaşlar sırasında maddi zorluklarla yaşamaya çalışan suskun bir besteci ve alacaklılarından kaçman bir yayınevi müdürü tarihsel ve mekânsal sınırları aşan bir şekilde bir araya gelirse ne olur? 1850 yılında Pasifik seyahatine çıkan Amerikalı noter Adam Ewing’in yolculuğu, 1931 yılında Robert Frobisher isimli meteliksiz bir müzisyenin Belçika’daki yaşam mücadelesi, 1975 yılında Kaliforniya’da nükleer bir santraldeki cinayetleri ve yolsuzlukları araştıran gazeteci Luisa Rey, 21. yüzyıl İngiltere’sinde huzurevinde yaşayan Timothy Cavendish isimli yayıncının dramı, geleceğin Kore’sinde kapitalist totaliter topluma isyan etmesi sonrası idama mahkum edilen klon Sonmi~451′in hayatı ve kıyamet sonrası uzak gelecekteki Hawai’de ilkel kabile hayatı yaşayan bir topluluk olmak üzere 6 farklı öyküyü içeren film, geçmişten günümüze gelen oradan da geleceğe uzanan ve farklı hayatların birbirlerini zincirleme etkileyen ilişkiler yumağına dayalı yapısıyla ilginç bir içeriğe sahip."

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları