Ramazan Bayramı: Çocukların Tabiriyle Şeker Bayramı

Ramazan Bayramı: Çocukların Tabiriyle Şeker Bayramı Galeri

Ramazan Bayramı yani çocukların anlayacağı dille Şeker Bayramı da yavaş yavaş yaklaşıyor. İnsanlar Recep, Şaban ve Ramazan aylarından sonra Ramazan Bayramı ile mübarek aylara da böylece veda ediyor. Tatlı bir telaş da ortalığı sarmıyor değil. Büyükler ziyaret edilecek ve elleri öpülecek küçükler ise gözlerinden öpüldükten sonra büyük bir heyecan ile beklediği şeker ve bayram harçlıklarına da kavuşacaklar. Geçmişte çok daha farklı, daha samimi yaşanan bu önemli zamanlar günümüzde de etkisini biraz yitirmesine rağmen büyük bir coşku ile karşılanmaktadır. Özellikle dargınlığı, küslüğü ve iş güçten dolayı bir türlü ayıramadığımız vaktimizi artık sevdiklerimiz ile paylaşmamız ve bir nevi arada geçen zamanı telafi etmemiz için büyük bir şans. 19 Ağustos 2012 günü başlayacak ve 3 gün sürecek olan bu manevi günde değerlerimizi, örf ve adetlerimizi hatırlayalım. Namaz saati ise İstanbul'da 7.23, Ankara'da 7.04, İzmir'de ise 7.24'de başlıyor.


Bir Başkadır Ramazan Bayramı!


Ramazan Bayramı'nı dört gözle bekleyen sadece çocuklar değil, aynı zamanda esnaflar ve huzurevinde bekleyen yaşlıları da katabiliriz. Esnaflar mübarek ayın gelmesi ile şeker, çikolata ağırlıklı olmak üzere pek çok şeyi de bu bayramı en güzel şekilde geçirmek, kutlamak ve karşılamak isteyenlere sunuyor. Tabii şeker ve çikolata alırken dikkat etmemiz gereken bazı şeylerin de olduğunu unutmayalım. İnsanların sağlığı ile oynayan zehir tacirleri yine her zaman olduğu gibi bu özel günde de merdiven altı üretimlerine hız vermekte ve sağlıksız ürettiği ürünleri piyasa sürmektedir. Bunu anlamanın en kolay yolu ise gerek ambalajı gerekse de fiyatıdır. Bu güzel günü hastanede geçirmemek ve geçirtmemek için dikkat edelim ve önlemimizi alalım. Özellikle çocukların harçlık almak için bol bol ziyaretinize geleceğinizi de unutmayın. Bu yüzden paraları bozdurup, şeker ve çikolatalar ile servis etmeye daha şimdiden hazırlanın. Türkiye'de çok farklı bir heyecan, zevk ve aşk ile kutlanan bu günlerde insanlar bu günün önemine duyduğu saygıdan dolayı yeni elbiseler almakta ve birbirlerini ziyaret etmektedir. Ramazan Bayramı işte bu şekilde bereketi ve bolluğu ile geliyor.

Hayatta Mola Noktaları...


Türkiye'de özellikle bu tür günlerin yeri çok farklı ve özeldir. İnsanların ne kadar saygı duyduğu, çocukları sevindirmek için çaba harcadığı sadece onların değil aynı zamanda büyüklerinin de gönlünü hoş ettiğini düşünürsek gerçekten de ne kadar güzel bir gün olduğunu ve birlik beraberlik içinde yaşayan toplumlar içine ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz. Bu özel ve anlamlı günlerde sadece kendimizi, çocuklarımızı ya da büyüklerimizi değil aynı zamanda vakit bulursak huzurevlerinde yaşayan, kimi kimsesi olmayan insanları da ziyaret etmemiz gerekir. Bu şekilde onların gönlünü almak bu günü çok daha özel kılacak, bizi ve onları daha mutlu edecektir. Bu tarz şeyler zaten hayatı daha yaşanılabilir kılmakta ki özellikle iş ve güçten dolayı zaman bulamayan, stresli dakikalar geçirenler için bunlar bir nevi mola zamanlarıdır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları