Dünyanın en etkileyici adası Litla Dimun

Dünyanın en etkileyici adası Litla Dimun Galeri

Okyanus, deniz ya da göllerdeki ilginç ve görkemli duruşları ile adalar, hem turizmin hem de doğasal güzelliklerin merkezi. Litla Dimun da yeryüzünde bulunan sayısız adalardan sadece biri. Ancak küçücük bir ada olan bu kara parçasını oldukça ilginç kılan bir özelliği var. Faroe Adaları'nın en küçüğü olan Litla Dimun fotoğrafçıların ilgi oldağı olmaya devam ediyor. 1000 dönümden daha küçük bir alana sahip olan ada, 18 adanın en küçüğü; ancak en ilginç görüntülere sahip olanı. İzlanda ve İngiltere yakınlarında olan adayı, Hvalba ve Sandvik kasabalarından görmek de mümkün. "Little Dimun" anlamına gelen adanın isminde geçen ''Dimun'' kelimesi Kelt ve eski Norveç lisanlarında yerlere verilen isimlerden biridir.


Adadan İlginç Görüntüler


Ada oldukça yüksek ve sarp bir yapıya sahip olduğundan, demir atıp adaya çıkmak bir hayli zor. Bu ancak oldukça açık havalarda, ada koyunlarının sahipleri tarafından zamanla yerleştirilmiş olan halatların yardımı ile mümkün. Yüksek oluşu ve farklı hava akımlarından dolayı, adanın tepesi çoğunlukla bulutlar ile kaplı. Ancak sadece adanın zirvesinde bulunan bu bulut kümeleri oldukça ilginç görüntülere sebep oluyor. Hava akımı sayesinde zirvede asılı kalan bulutlar; turistlerin, profesyonel ya da amatör fotoğrafçıların flashlarına yakalanıyor. Merceksel bulut olarak adlandırılan bulutun şekli gerçekten de bir merceği andırıyor. Tepesinde bulunan bu görkemli şapka şeklindeki bulutla tanınan bu minik kara parçası, değişik gökyüzü renkleri ve doğa olayları ile yanından geçenlerin gördükleri manzaraya inanamamalarına sebep oluyor. Bu görüntülerin birkaç örneğini sergileyen fotoğraflara göz gezdirdiğinizde adeta bu cümlelerimize şahitlik eder nitelikte olduklarını fark edeceksiniz.

Litla Dimun'un Tarihi ve Önemi


Litla Dimun tarihte hiçbir zaman insanların yaşadığı bir ada olmamıştır. Yüksek ve keskin bir eğime sahip olması, zirveye çıktıkça sert kayaların artması ya da adanın oldukça küçük olması bunun başlıca sebepleri olabilirken; antik çağlardan bu yana adada yaban koyunları ve deniz kuşları yaşamıştır. Kuşlar ile ilgili araştırma yapan ve nesillerinin tükenmemesi adına savaş veren uluslararası kuruluşlar tarafından, kuşlar için önemli bir saha olarak ilan edilen ada, deniz kuşlarından özellikle fırtına kuşlarının ve atlantik kutup martılarının üreyebildiği ve soylarını sürdürebildiği önemli alanlardan bir tanesi. Koyunlar ile ilgili olarak da; koyunların burada yaşadığından on üçüncü yüzyıla ait buradaki savaşların da konu edildiği Faroe destanı bahsetmektedir.


Litla Dimun'da Yaşam Savaşı


1918 yılında tuz taşıyan Caspe isimli Danimarkalı bir uskuna, denizdeki bir fırtına sırasında bu adaya oturmuştur. Altı kişiden oluşan mürettebat şans eseri bir kaya çıkıntısına tırmanarak adaya ulaşmışlardır. Erzak depoları yoktur ve kaptanları da ağır bir şekilde yaralanmıştır. Burada iki koyun ve bir hasta kuş avlayıp on yedi gün boyunca onları keşfedip kurtaracak olan balık teknesini beklemişlerdir. Deniz kazasından sonra bu denizcilerden bir tanesi Faroe Adaları'na yerleşmiştir.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları