2012 Londra Olimpiyatları ve Türkiye'nin Performansı

2012 Londra Olimpiyatları ve Türkiye'nin Performansı Galeri

Olimpiyatlar tarihi oldukça eskidir. Zamanında "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" mantığı ile yunanlılar tarafından yapılmaya başlanmıştır. Yunanistan'da başlayan ve özgür olan her erkeğin katıldığı yarışmalar daha sonra daha fazla önem kazanmış, halk tarafından da oldukça sevilince her dört senede bir yapılmaya başlanmıştır. Türkiye'nin olimpiyatlar ile alakalı başarısı ise oldukça düşük. 2004 yılında Pekin'de düzenlenen turnuva'da 66 oyuncu ile yer almıştık. Londra Olimpiyatları dahil olma üzere Türkiye'nin genel olarak bir başarısızlığı söz konusu. Türkiye'nin başarısız olmasının en büyük nedenlerinden biri de sporcuların aşırı stres altında kalmaları. Bu motivasyonlarını etkiliyor. Öyle ki "start" denmeden koşmaya başlayan ve elenen sporcularımızın olması da bir o kadar üzücü. Madalya beklentileri ne kadar yüksek olursa stres de bir o kadar artıyor. Riza Kayaalp Olimpiyatlarda İlk Madalyamızı Aldı

Londra Olimpiyatları ve Türkiye!

2012 Londra Olimpiyatları'na ise Türkiye kendi rekorunu kırarak toplam 114 oyuncu ile katıldı. En fazla katılım gösteren ülke ise 500'ün üzerinde sporcu ile A.B.D oldu. 66 tanesi bayan 48 tanesi erkek olmak üzere 16 farklı branşta 114 oyuncumuzdan açıkçası çok şey beklendi. Ancak her şey umulduğu gibi gitmedi. Özellikle Potanın Perileri ve Filenin Sultanları'ndan büyük umutlar beklendi. Bunun yanında yine Atletizm kategorisinde de altın madalya umutlarımız vardı. Özellikle Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt'ın iyi yarışmasına rağmen madalya alamadı. Türkiye'yi 100 Metre Engelli'de temsil eden ilk türk sporcu olarak da tarihe geçti. Eline, koluna ve ayaklarına sağlık diyoruz. Bunun yanında ülkeler kendi yarışmacılarını motive etmek için aldıkları madalyalar için ciddi ödüller veriyor. Türkiye'de bu ülkeler arasında en başta gelenlerden. Herhangi bir kategoride altın madalya alanlara 2000 cumhuriyet altını verilmekte. Yaklaşık olarak bu da 1.250.000 TL ediyor. Gümüş olanlar 1500, bronz madalya alanlar ise 1000 cumhuriyet altınına sahip oluyor. Motive desteği gayet iyi. Londra Olimpiyatları'nda ilk madalyamız ise grekoromen güreşte Rıza Kayaalp oldu. Daha önce yendiği rakibine bu sefer yenilerek gümüş ve yüksek ihtimal ile altın madalya şansını kaybetmesi de hayli üzücü oldu. Kadın basketbol takımımızın çeyrek finalde Rusya'ya elenmesi son derece üzücü oldu. Kalan yarışmacılarımız ile altın madalya umudumuz ise devam ediyor. Özellikle atletizm yarışlarında bizi oldukça heyecanlı anlar bekliyor.

Türkiye, 2020 Yılını İstiyor!

Türkiye özellikle 2020 yılında olimpiyatları düzenlemek için oldukça çaba harcıyor. daha önce finalde 4 kere elenmiş bir ülke olarak bunu sebebini hala merak ediyoruz. Gerekli altyapının da hazır olduğunu her fırsatta gösteriyoruz. Ancak daha önce 2 kere olimpiyatlara düzenleye 3.kere düzenleme hakkı verilirken Türkiye gibi büyük, gelişmekte olan bir ülkenin henüz 1 defa bile bu yarışmaları düzenlememesi oldukça ilginç. Önümüzdeki sene verilen kararı heyecanla bekliyoruz. Yarışmaların düzenlendiği ülke için büyük bir tanıtımın yanı sıra yüklü bir ekonomik gelirin elde edilmesi de bu turnuvayı oldukça cazip kılıyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları