Windows 8 Kullanıcılarını Yepyeni Bir Deneyim Bekliyor

Windows 8 Kullanıcılarını Yepyeni Bir Deneyim Bekliyor Galeri

Windows 8, yakın bir zamanda huzurlara çıkacak olan ünlü Microsoft markasının yeni işletim sistemidir. Windows XP'den sonra süre gelen bir başarısızlık Windows 7 ile giderilmişti. 2012 yılı içerisinde tam sürümü ile görücüye çıkacak olan Windows 8 daha şimdiden pek çok kişiyi heyecanlandırmış durumda. Öncelikle Türklerin diğer yabancı versiyonlarına olan yoğun ilgisinden dolayı Microsoft bu sefer Türkçe desteğini sonunda bize sunuyor. Pek çok yeni özellik eklenmiş ve oldukça ilgi çekici bir duruma gelmiş. Yıllardır Xp, Vista ve Seven versiyonuna kullandığımız için bize biraz garip gelebilir. Başlat menüsü özellikle oldukça ilginç. Yıllardır olan menüler artık tarih olmuş. Başlat menüsünün bulunduğu kısıma geldiğiniz zaman başka bir bölüme bizi yönlendiriyor.


İyi mi? Kötü mü?

İyi mi? Kötü mü?


Kurulum esnasında bizden mail adresimizi istiyor. Kurulum bittikten sonra ise başlat menüsünde yer alan mail hesabında giriş yaptığımız hesap karşımıza çıkıyor. Maillerinize böylece daha kolay ulaşıyorsunuz. Kişiye göre değişen bir özellik olmuş. Refresh adı verilen yenileme özelliği de ilgi çekiyor. Bilgisayarın yavaşladığını düşünüyorsanız bu hizmeti kullanarak bir nevi format atmış oluyorsunuz. Daha önce indirdiğiniz uygulamalar ve bilgileriniz saklı duruyor. Ancak yabancı yazılımlar ile alakalı sorunlar da yaşayabilirsiniz. Bunu ne kadar iyi olup olmadığını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Uygulama geliştiren, kod yazanlar için ise iyi haberler var. Özel bölüm sayesinde uygulama yapabilirsiniz. Bu sayede para kazanabilirsiniz. Uygulama geliştirmeyi sevenlerin bu işten memnun olacağı kesin. Windows 8 işletim sistemin birçok iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da var. Özellikle oyun firmaları Microsoft'a resmen ateş püskürüyor. İşletim sistemini daha çok dokunmatik modele göre ayarlaması ile oyun piyasasının konsola doğru kayacağını düşünmekte. Yıllardır XP'den sonra doğru düzgün bir işletim sisteminin gelmemesinden şikayetçi olan büyük bir heves ile 8'i beklemeye başladı. Windows 7 kullananlar bu son çıkan işletim sistemini de rahatlıkla kullanabilecek. Ancak yeni gelen değişikliklerden ne kadar memnun kalırlar bu bilinmez bir gerçek. Tablet pc için piyasaya çıkacak olanlarda fare ve klavye uyumlu ürünlerde satışa çıkacak.


Yeni ve Farklı Bir İşletim Sistemi!


Kısacası Microsoft özellikle bu yeni çıkaracağı işletim sisteminden büyük ümit bağlamış durumda. Bu arada kotalı internet kullananlara da güzel bir haber verelim. Sınırlı sayıdaki kotanızı, internet üzerinden gezerken aniden ortaya çıkan spam görseller, videolar, yüksek çözünürlüğe sahip resimler ile doldurmayacaksınız. Yapacağınız ufak bir ayarlama ile en düşük görsel çözünürlükte resimler yüklenecek. Böylece kotanız da daha yavaş dolacak. İlginç ve güzel bir özellik. Format atmanın tarihe karıştığını da bahsetmiştik. Sadece bir tık ile baştan aşağıya format atabilir ya da yavaşlayan sisteminize can katabilirsiniz. Seveni ve sevmeyeni ile piyasaya farklı bir soluk getireceği kesin. Kurcaladıkça farklı özelliklerini keşfedeceksiniz. Başarılı bir işletim sistemi ortaya çıkmaz ise Apple'nin alaycı bakışlarına maruz kalacak gibi duruyor.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları