Bowling Fırsatları

Çok eğlenceli bir spor yapmaya ne dersiniz?

Bowling, oyun hattının sonundaki kuklaları bu oyun için özel olarak hazırlanmış bovling toplarıyla devirme amacı taşıyan ve son yıllarda ülkemizde de iyice popüler hale gelen bir salon sporudur. Eğlence&Aktivite fırsatları arasında bulunan indirimli bowling kampanyalarından faydalanabilirsiniz. Kökeni MÖ 5000'li yıllara kadar uzanan Bowling'e spor olmanın dışında da anlamlar yüklenir. Örneğin 3 ve 4. yüzyıllarda, bu sporda iyi olmak kilise tarafından "günahlarından daha çok arınmış olmak" anlamına geliyormuş. Düzenlenen oyunlarda devrilmek için kullanılan kuklalar günahları temsil ediyor ve devrilen her kuka ile tek tek günahlardan arınıldığı düşünülüyordu. Günümüzde eğlence ve spor olsun diyen oynanan bowling'e giriş dersini aşağıda izleyebilirsiniz.


Bowling sporunun Dünya Bowling Federasyonu'nun (WTBA), Uluslararası Bowling Federasyonu (FIQ), Avrupa Bowling Federasyonu(ETBF) tarafından belirlenmiş oyun tipleri bulunmaktadır. 9 pin ve 10 pin şeklinde 2'ye ayrılmaktadır. Amacı, uzunluğu 18,288 m olan "lane" adı verilen hatların ilerisine dizilmiş pinleri devirmektir.
Türkiye'de oynanan bowling sporunda 10 pin bulunmaktadır. "Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu" altında Bowling branşı olarak faaliyet göstermektedir. 1. 2. ve 3. lig kategorilerini içeren bir ulusal ligi bulunmanın yanında, her yıl Türkiye'de Türkiye kupası, Federasyon kupası ve Ligin En iyileri düzenlenmekle birlikte en az iki faklı uluslararası open turnuvalarla faaliyetine devam etmektedir. Siz de bowling oynamaya başlamak istiyorsanız, işte size harika fırsat.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları