Dukan Diyeti ile Zayıflama Çılgınlığı!

Dukan Diyeti ile Zayıflama Çılgınlığı! Galeri

Fransız doktor Pierre Dukan tarafından yıllar süren araştırmalar sonucunda geliştirilen Dukan Diyeti, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça tutuluyor. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte kışın alınan kilolardan kurtulmak için diyet arayışına girenler Dukan Diyeti ile zayıflamaya çalışıyor. Pierre Dukan tarafından, tüm aşamaları ve ayrıntıları kaleme alınan diyet kitap haline getirilerek 12'den fazla dile çevrildi.

Gözle Görülür Etkiler!

Gözle Görülür Etkiler!

Dukan Diyeti'ni diğerlerinden ayıran en önemli nokta tek bir besin grubunun tüketimine dayanıyor olması. Birkaç evreye bölünen diyte süresince, ilk dönemlerde verilen kilolar, diyet yapan kişiyi güçlendiriyor ve devam etmesi için teşvik ediyor. Tek bir besin grubunun tüketimine dayanması nedeniyle zararlı olduğu tartışılan bu diyet, Türk halkının beslenme alışkanlığına uymasa da, hızla görülen sonuçlar nedeniyle birçok kişi tarafından uygulanıyor. Ekmek, unlu mamül gibi karbonhidrat ağırlıklı ürünlerin kesinlikle yasak olduğu diyette, şeker ve yağ da hayatınızdan çıkıyor. Zararları hala tartışıladursun, bu diyetin şimdide birçok fanı olmuş durumda.

Atak Evresi

Atak Evresi

Pierre Dukan tarafından geliştirilen bu diyette 3 ayrı aşama bulunuyor. Bunlardan ilki atak evresi. Bu devrede adı üstünde atak yapıyorsunuz. Vermek istediğiniz kiloya göre değişen sürelerde bu dönemi uyguluyorsunuz. 1-10 gün arasında sürebilecek olan bu dönemde, metobolizamanıza bağlı olarak 1-7 kilo arasında zayıflayabiliyorsunuz. Bu durum genellikle ilk günlerde kendini daha çok gösteriyor. Her sabah aç karnına tartılarak aradaki farkı görebiliyorsunuz. İlk günlerde, gözle görülür şekilde kilo vermeniz de mümkün ancak bunun yavaş olması da olası. Ancak bu durum ikinci evrede kilo veriminizin hızlanmasına neden olabiliyor. Atak evresinde, yalnızca protein ile besleniyorsunuz. Et, süt, yumurta, yağsız peynir, yağsız yoğurt, şekersiz içecekler gibi besinler diyetinizde yer alabiliyor. Diyetin gizli silahı yulaf kepeği. Aktarlarda bulabileceğiniz yulaf kepeği, içerdiği lif sayesinde sisteminizi temizlerken aynı zamanda sizi uzunca süre tok tutuyor. Yulaf kepeğini diyetinz ilk evresi sürecince hergün 1,5 kaşık tüketmeniz gerekiyor.

Seyir Evresi ve Güçlendirme Evresi

Seyir Evresi ve Güçlendirme Evresi

Bu evrede diyetinize birtakım sebzeler ekleniyor. 5+5,1+1 gibi karar verebileceğiniz bir sistemle, bir gün sadece protein bir gün sebze+protein tüketiyorsunuz. Bu süreçte de, karbonhidrat ve şeker kesinlikle yasak. Ayrıca, meyveler de yasaklı besinler arasında yer alıyor. Bu evreyi, hedef kilonuza gelene kadar sürdürüyorsunuz. Tamam, arıtk istediğiniz kiloya indiniz. Ancak, verdiğinz kilo*10 gün kadar da güçlendirme yapmanız gerekiyor ki verdiğiniz kiloları geri almayın. Bu dönemde de, diyetinizin menüsü oldukça renkleniyor. Meyve yiyebiliyor ve zaman zaman kaçamak yapabiliyorsunuz. Haftada bir gün saf protein tüketmeye devam ederken, bir gün de kaçamak yaparak dilediğinizi yiyebiliyorsunuz.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları