Euro 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası

Dünya kupasından sonra tüm futbol severlerin en çok beklediği turnuva olan UEFA Euro 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'na sayılı günler kaldı. Bu yıl Polonya ve Ukrayna'nın ev sahipliğini yaptığı turnuva 16 milli takıma ev sahipliği yapacak. Uzun süren eleme aşamalarından sora bu şanslı milli takımlar (çekiliş torba sırasıyla): Ukrayna, Polonya, İspanya, Hollanda, Almanya, İtalya, İngiltere, Rusya, Hırvatistan, Yunanistan, Portekiz, İsveç, Danimarka, Fransa, Çek Cumhuriyeti ve İrlanda oldu.

Ev Sahipleri Ukrayna ve Polonya

18 Nisan 2007 tarihinde yapılan toplantıda UEFA Organizasyon Komitesi tarafından 12 oydan 8'ini alarak ev sahipliğine seçilen Ukrayna ve Polonya o tarihten bu yana organizasyonu başarıyla sunabilmek için büyük çalışma içinde. Gerçekleştirilecek olan turnuvada Polonya'nın Varşova, Wroclaw, Gdansk, ve Poznan şehirleri ve Ukrayna'nın Kiev, Dnipropetrovsk, Lviv ve Donetsk şehirlerinde maçları futbol severelere sunacaklar.
İlk aşamada 16 futbol takımının katılacağı turnuvada 4'er takımlı dört farklı grupta karşılaşmalar gerçekleştirilecek. İlk kura sonuçları belirlenen gruplar şöyle:

  • A Grubunda:  Çek Cumhuriyeti, Polonya, Rusya, Yunanistan
  • B Grubunda:  Almanya, Danimarka, Hollanda, Portekiz
  • C Grubunda:  Hırvatistan, İrlanda, İspanya, İtalya
  • D Grubuna: Fransa, İngiltere, İsveç, Ukrayna olarak sıralanacak.
Grup aşamaları bittikten sonra sırasıyla 21-24 haziran aralarında çeyrek finaller, 27-28 haziranda yarı finaller ve 1 temmuzda Kiev'de büyük final gerçekleşecek.

Takımlar, Taraftarlar ve Futbolcular Merakla Bekliyor

Takımlar, Taraftarlar ve Futbolcular Merakla Bekliyor

Dünya kupasıda hesaba katılmazsa dört yılda bir taraftarlarla buluşan UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası özellikle Avrupa'da büyük heyecanla bekleniyor. İki yıl süren elemelerin ardından bir aylık bir sürede tamamlanacak olan bu futbol şampiyonası futbolcular içinde çok önem arzediyor. Futbolcuların vitrini olarak adlandırılan turnuvalar, futbolcuların kendilerini gösterebilmeleri, yeni sezon gelmeden kendilerini yeni bir takıma transfer ettirebilmeleri için büyük bir fırsat. Bunun bilincindeki oyuncular hazırlık maçlarından gözüktüğü kadarıyla şimdiden tam konsantre turnuvaya odaklanmış gözüküyorlar. Milliyetçilik duygularını körükleyen bu futbol turnuvaları şimdiden Ukrayna ve Polonya'ya büyük turist akını başlatmış gözüküyor. Bir ay sürecek olan turnuvanın heyecanını yaşamak isteyen taraftarlar yüksek fiyatlarda olsa turnuvaları canlı görebilmek için orada olmayı tercih ediyorlar. Yerinde izleyemeyecek olan taraftarlarsa evlerinden turnuvaları şifresiz izleyebilecekler. Televizyon satışlarını da büyük orantıda etkileyen turnuvalar için büyük elektronik şirketleri ve evimister, hizlial, teknosa, darty gibi siteler şimdiden kampanyalar yapmaya başladılar.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları