İlkokul ve Liselerde Takdir - Teşekkür Hesaplama Telaşı

İlkokul ve Liselerde Takdir - Teşekkür Hesaplama Telaşı Galeri

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yapmış olduğu açıklamaya göre bu sene okullar normal gününden bir hafta önce kapanacak. Bu haberi duyan öğrenciler şimdiden takdir ve teşekkür hesaplamalarına başladılar bile.

Bütün sene sınavlar, testlerle dolu bir hayat içinde koşuşturma yaşayan öğrenciler okulların 8 haziran 2012 cuma günü kapanacağını haber alınca karne notu hesaplarına girdiler. Yorucu bir senenin bitecek olması ve beraberinde gelecek olan yaz tatili, karne hediyeleri ve başarılarının haklı gurunu yaşayabilecek olmaları tüm öğrencileri şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Öğrencilerle birlikte aileleri de tatlı bir heyecan almış durumda, gelecek karnelere göre hazırlık yapan aileler şimdiden hangi hediyeleri alacaklarının kararını vermeye çalışıyorlar. 5-6-7 sınıflar takdir, teşekkür hesaplarına yönelik hediye olarak oyuncak, ve cep telefonu gibi karne hediyeleri beklerken, lise öğrencileri daha çok elektronik, elbise, çanta gibi daha yüksek ücretli hediye beklentileri üzerine hesaplar yapıyor.

Başarılı Öğrencilere Hediye Seçenekleri

Başarılı Öğrencilere Hediye Seçenekleri
 
Ne alacağını bilmeyen veya hala karar verememiş aileler ekonomik karne hediyesi alışverişleri için interneti tercih edebilirler zira yeni çarşım, zidaya, zizigo, sporena gibi internet siteleri karne dönemine özel indirim kampanyalarına başladılar bile. Bu sitelerden birçok çeşide ulaşabilecek olan aileler, oldukça geniş ürün aralığından ekonomisine uygun istediğini karne hediyesini kısa sürede bulabilir ve alabilirler.

Not Hesaplama

Not HesaplamaNot hesaplaması yapan öğrencilerin, not ortalamalarını çıkarabilmek için öncelikle her dersin ders saatini yıl sonu notuyla çarpıp çıkan sonuçları toplayarak toplam ders sayısına bölmeleri gerekiyor. Takdir ve Teşekkür hesaplaması için tüm derslerin dönem ağırlıklarını çıkaran bu sonucun puan ortalaması 70. ve 84,99 arasında olanlar Teşekkür ve 85 ve yukarısı olanlar Takdirname alırlar. Takdir, Teşekkür hesaplamasından unutulmaması gereken en önemli nokta ise Türkçe dersinin en az 55 ve yukası olması ve ayrıca öğrencinin hiçbir dersinin zayıf olmaması konularıdır.

Zayıf Not Alan Öğrenciler


Zayıf alan öğrencilere ailelerin olumlu ve yönlendirici davranması gerekiyor. Unutmayın ki zayıf notlara çocuklarınız sizden daha çok üzülüyorlar ve onların bu zor zamanında sizin desteğinize her zamankinden daha çok ihtiyaçları var. Onları azarlamadan önce bu problemin nedenlerini, nasıl bir yol çizilebileceği üzerine karşılıklı bir konuşma yapmanız her iki taraf içinde yapıcı ve en doğru yol olacaktır.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları