Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi Açıldı!

Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi Açıldı! Galeri

Orhan Pamuk'un 2008 yılında yayınladığı Masumiyet Müzesi isimli kitabı müze oldu! Romandan esinlenerek hazırlanan müze, Beyoğlu Çukurcuma'da 28 Nisan'da kapılarını açtı. Bir romandan esinlenerek hazırlanan ilk müze olma özelliğini taşıyan Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk'un yıllardır süren çalışmaları sonucu hayata geçirildi. Orhan Pamuk'un, alanında bir ilk olan Masumiyet Müzesi, salı ve pazar günler, saat 10.00-18.00 saatleri arasında, cuma günleri ise saat 20.00'ye kadar ziyarete açık olacak.


Alanında Bir İlk!

Alanında Bir İlk!


Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'un, kitabını yayınladıktan 3,5 yıl sonra açılan müzede, romanın başkahramanları Kemal ve Füsun'un hayali yaşmaları ve hatıraları yer alıyor. Aslen Orhan Pamuk'un kendisine ait olan eşyalar, Kemal'in eşyalarıymış gibi gösterilmiş. Orhan Pamuk böylece, müzenin gerçeklik ile hayal dünyası arasında bir çizgide olduğunu söylüyor. Kendi kişisel eşyalarını ve fotoğraflarını sergilediği müze için, 1960'lı ve 1970'li yılların ruhunu yakalamaya çalıştıklarını söyleyen Orhan Pamuk, nostaljik bir hava yansıtan Masumiyet Müzesi için oldukça heyecanlı.

Dönemin siyasi olaylarına da ışık tutan roman ve müzede, birçok hatıranın yanı sıra gerçek öyküler de yer alıyor. İstanbul'un yıllardan yıllara değişimini de gözler önüne seren Masumiyet Müzesi'nde, Orhan Pamuk'un bilgi birikimini ve kişiliğini yansıtan eşyaları da görmek mümkün. İstanbul'la ilgili günlük hayata dair pek çok eşya da müzede sergileniyor. Romanın kahramanları Kemal ve Füsun'un aşkı, an be an sergide yer bulurken, Orhan Pamuk da müze sayesinde yarattığı gerçeklik duygusunun insanları roman kahramanlarına daha çok yakınlaştırdığını söylüyor.


83 Ayrı Sergi Yer Alıyor

83 Ayrı Sergi Yer Alıyor


Masumiyet Müzesi, 19. yüzyıldan kalma üç katlı bir evde yer alıyor. Müzede, romanda yer alan 83 bölümü anlatan ayrı ayrı 83 sergi oluşturulmuş. Henüz yeni açılmasına rağmen Masumiye Müzesi özellikle, müzenin Orhan Pamuk'un iç dünyasını yansıttığına inanan hayranlarının akınına uğradı.

Beğeneceğiniz mağazalar
  • Roman
Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları