Ege'nin İncisi: Çeşme

Tatil Fırsatları: Nereye gidelim?

Tatil Fırsatları: Nereye gidelim?


Yaz tatili planı yaptınız mı? Bu sene Çeşme'ye gitmeye ne dersiniz?

Yaz tatili planı yaptınız mı? Bu sene Çeşme'ye gitmeye ne dersiniz?

Çeşme İzmir'in batısında batısında yer alan şirin bir tatil ilçemizdir. Ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Çeşme'yi görmediyseniz mutlaka gitmelisiniz. Çeşme'ye ünlüler falan gidiyor, bu nedenle çok pahalıdır diye düşünmeyin. Çeşme özellikle de şehir fırsatı sitelerinin tatil fırsatlarıyla artık herkesin tatil yapabileceği bir yer. Hem de ucuz diye pansiyonlarda falan tatil yapmanız gerektiğini zannetmeyin, çünkü tatil fırsatları size genelde beş yıldızlı veya butik otellerde indirimli kampanyalar sunuyor.
Doğudan Urla kuzeyden Karaburun batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrili olan Çeşme'de deniz seviyesinden yüksekliği 5 metredir. Surf cenneti olarak da bilinen Alaçatı adında şirin mi şirin bir beldesi ve dört köyü vardır. Tarihteki on iki İyon kolonisinden olan ve iç ve dış turizm açısından ülkemizin sayılı merkezlerindendir Çeşme. Yarımadanın ilk antik yerleşim yeri olan Ildırı (Erythrai), ilçenin görülmeye değer tarihi zenginliklerinden biridir.

Giritliler tarafından kurulduğu düşünülen Erythrai (Ildırı), MÖ 7 .yüzyılda tiranlar tarafından yönetilmiş, MÖ 560 tarihinde Lidya egemenliğine girmiştir. Kent İskender tarafından özgürlüğüne kavuşturulana dek Pers egemenliğinde kalmıştır. Oldukça güzel taş işçiliğine sahip surlarla çevrilidir. Kentte yapılan arkeolojik çalışmalarda, MÖ 7. yüzyılın 2. yarısına tarihlenen Athena Tapınağı ve Tiyatrosu açığa çıkarılmıştır.
Çeşme yöresi,onbirinci yüzyılın sonlarında büyük Türk denizcis çaka Bey'le Türk egemenliğiyle girmiştir. Osmanlı egemenliğine geçişi ise 14 yy sonlarındadır. En çarpıcı Osmanlı eserlerinden biri burada bulunan Çeşme Kalesi’dir. Çeşme ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen eserler Çeşme Kalesi içindeki müzede sergilenmektedir. Kaleye ek olarak bir de kervansaray bulunmaktadır. Biraz dalgalı berrak denizinin yanı sıra kültürel zenginliklerini de keşfedebileceğiniz Çeşme'de ister sakin bir tatil isterse eğlenceli, müzik ve dans dolu bir tatil yapabilirsiniz. Şehir fırsatları ve tatil fırsatlarıyla her zevke ve her bütçeye uygun tatil bulmanız mümkün.

Buna benzer makaleler
Yorumlar
blog comments powered by Disqus
Diğerlerinin şu anda okudukları